Furnicături și dureri în mâini și picioare (efect advers)

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
1 comentarii 1
1 MihaelaDST
1 MihaelaDST [11c]
08-01-2021, 17:16

Membru din 09-06-2020

Subiecte: 7

Comentarii: 11

Bună ziua!

Vă rog mult, mă poate ajuta cineva, doctor sau pacient, cu următoarea nelămurire?
Tatăl meu are cancer pulmonar. A făcut radioterapie și chimioterapie, care au decurs destul de bine, in sensul că tumoarea a scăzut puțin.
Dintre efectele adverse cele mai puternice sunt, spune el, furnicături/înțepături puternice în mâini și picioare, până la senzația de amorțire completă și durere.
Nu știu dacă tatăl meu nu comunică prea bine, din jena, efectele adverse, cert este că nu a primit nici o indicație despre cum sa liniștească aceste dureri.
Am încerca să găsesc pe internet denumirea acestui efect pentru a cumpăra măcar o crema din plante, dar nu îmi este clar cum se numește ce simte el.. neuropatie periferica? Sindromul mana-picior?
Nu mă pricep și nu as vrea sa fac mai mult rău decât bine
Cine a mai avut acest efect și poate sa îmi spună cum se numește și ce putem face?
Sau un doctor?.. mulțumesc mult
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp
Accept cookies Informare Cookies Folosim cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.