fragment tumoral aproape complet necrozat.. ce inseamna?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 anka99k
1 anka99k [0c]
13-02-2009, 19:58

Membru din 13-02-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

azi am primit biopsia sotului meu are 52 de ani si nu stie inca ca are cancer. totusi pe intelesul meu puteti sa-mi spuneti ce inseamna acest diagnostic? "FRAGMENT TUMORAL APROAPE COMPLET NECROZAT "
2 Mr. Nick
2 Mr. Nick [70c]
13-02-2009, 19:11

Membru din 07-03-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 70

Buna ziua!
Conform diagnosticului, fragmentul tumoral este aproape (nu total) complet necrozat. Necrozat inseamna conform DEX-ului, descompus, putrezit, distrus etc. Asta inseamna ca acea formatiune este pe cale sa dispara. Eu va sfatuiesc sa nu il informati pe sotul dvs. ca sufera de cancer, asta pentru ca starea psihica a dansului va avea de suferit.

Numai Bine!
3 Mr. Nick
3 Mr. Nick [70c]
13-02-2009, 19:13

Membru din 07-03-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 70

Mai bine ii dati tratamentul corespunzator, dar fara sa stie ca sufera de cancer; decizia va apartine!
4 dr.bociu
4 dr.bociu [10c]
13-02-2009, 19:58

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

necrozarea tumorilor apare atunci când cresc foarte repede, vasele de sânge nu reuşesc să crească în acelaşi ritm şi atunci rămân fără oxigen şi ţesuturile mor. înseamnă şi că moare, dar şi că are creştere rapidă. vă sfătuiesc să mai facă analize. CT, RMN, pentru a vedea eventualele metastaze, apoi tratamentul va fi stabilit în funcţie de gravitate. oricum necroză înseamnă deja că e un stadiu la care va trebui tratament mai agresiv... şi cum au medicamentele efecte secundare destul de urâte... cum ar fi cădere păr etc... va fi aporape imposibil să îî ascundeţi. decizia vă aparţine întradevăr şi doar dumneavoastră ştiţi în ce fel va reacţiona
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp