Formatiune laterocervicala

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
16 comentarii 1
1 timyh
1 timyh [10c]
21-07-2015, 13:06

Membru din 20-05-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 10

Buna ziua!.in urma unei ecografii am urmatorul rezultat:laterocervical drept superior se evidentiaza o formatiune fusiforma hipoecogena omogena,partial compresibila,cu dimensiuni de 5/3,5/1,3cm.formatiunea este bine delimitata,cu un perete ecogen de 0,6mm,nu prezinta semnal Doppler in interior si are amplificare posterioara.daca poate sa interpreteze un medic as fii recunoscatoare.mentionez ca sunt insarcinata in sapt 25.multumesc anticipat
2 rise_solei
2 rise_solei [10c]
22-07-2015, 11:25

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Daca nu s-a marit rapid in ultima luna, parerea mea este sa asteptati pana duceti la capat sarcina si sa nu va mai ganditi la ce este mai rau.
In cel mai rau caz, daca este cancer ( posibil un limfom ) il veti putea trata cu succes si chiar vindeca dupa ce veti duce la bun sfarsit sarcina. Ar fi pacat sa pierdeti sarcina
din cauza tratarii unui limfom care in general progreseaza lent. Va sfatuiesc totusi sa incepeti un tratament naturist cu ceai de sanziene ( lipicioasa ) pe care sa-l beti zilnic
pana in 2 litri. Ma puteti contacta pe dangmir8@gmail.com.
Eu am avut o problema asemanatoare si chiar supraclavicular dreapta ce s-a dovedit a fi boala Hodgkin ( limfom ) tratat cu chimioterapie si radioterapie in 2007-2008.
Nu va speriati, deoarece ar putea dauna copilasului. Acum am si eu un baietel de peste un anisor perfect sanatos.
Repet: va sfatuiesc sa amanati investigatiile medicale dupa ce nasteti.
Daca chiar doriti o investigatie: v-as recomanda o simpla radiografie pulmonara care daca arata bine puteti sta si mai linistita.
3 timyh
3 timyh [10c]
22-07-2015, 11:53

Membru din 20-05-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 10

Răspuns pentru (rise_solei, Azi, ora 11:25:41):

Multumesc pt raspuns.la hematologie am fost,analizele sunt ok.vsh era crescut dar presupun ca din cauza sarcinii.ecograf am facut in 2locuri.primul a zis de un posibil chist branhial,al doilea chist sebaceu.nu stiu daca doar ecografic se poate stabilii daca e un chist.este moale si intradevar parca este lichid in el dar totusi nu sunt linistita.de crescut nu a mai crescut deloc dupa ce sa format.
4 timyh
4 timyh [10c]
22-07-2015, 11:56

Membru din 20-05-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 10

Răspuns pentru (timyh, Azi, ora 11:53:48):

Investigatii nu as vrea sa mai fac nimic sa nu afecteze copilasul.si asa este o sarcina venita dupa 7ani.medicul de familie spune ca pedaleaza pt a fii chist fiind moale,mobil,bine delimitat
5 rise_solei
5 rise_solei [10c]
22-07-2015, 12:04

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Natura tumorii nu poate fi stabilita decat prin biposie ( operatie ) si examen imunohistochimic. De aceea va recomand sa amanati investigatiile pana dupa ce nasteti si sa lasati in pace tumoarea aceea. Si mie la chirurgie imi spunea ca e doar un chist, colegii de munca imi spuneau ca poate fi lipom ( grasime ) dar daca o lasam asa ca nu ar fi ceva grav eram mort azi, probabil. In general orice formatiune mai mare de 2cm diametru este suspecta si trebuie facuta biposie + examen histochimic. Facusem si eu un ecograf inainte de a face biopsia.
Ecograful va poate spune cate ceva dar nu totul. De exemplu si eu de 11 luni am ganglioni in gat de pana in 2cm si nu ma sperii, asa ca puteti sta linistita. Am fost si la hematolog si nu mi-a zis ca-i recidiva si m-a programat pentru consult abia peste un an. Analizele de sange chiar daca sunt bune, nu exclud cancerul. Si eu aveam analize de sange bune in 2007 inainte sa fac biopsia.
6 rise_solei
6 rise_solei [10c]
22-07-2015, 12:09

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Si poate, cine stie, pana veti naste, acel chist sau ce-o fi va disparea ! :-))
7 timyh
7 timyh [10c]
22-07-2015, 12:12

Membru din 20-05-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 10

Răspuns pentru (rise_solei, Azi, ora 12:04:05):

Sper totusi sa nu fie decat un chist.ganglioni nu am,starea generala buna,nu transpir nu am nici un alt simptom.multumesc pt informatii si multa sanatate in continuare.si formatiunea pe care o aveati eara moale,bine delimitat si cu perete propriu?
8 rise_solei
8 rise_solei [10c]
22-07-2015, 12:21

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Si eu in 2007 ma simteam excelent, aveam putere de munca, doar ca aveam galma aceea sub piele. Era cam de 3 cm. In 3 luni de la 1 cm ajunsese la peste 2 cm. Cand era de 1 cm era rotunda. Cand ajunsese la aproximativ 3 cm era tare si evident la marimea aceea de 3 cm era oarecum mobila. Nu transpiram, mergeam la munca, eram bine in rest. Nu ma durea absolut nimic. Nu aveam temperatura, nu avusem raceli sau gripa puternice in iarna aceea. Va intreb: ati lucrat chiar si cateva minute cu produse chimice: gen diluant, vopsele, lacuri, etc ? Daca, da, este foarte posibil ca din acea cauza aveti problema asta. Multa sanatate. Si va doresc un bebe frumos si sanatos.
9 rise_solei
9 rise_solei [10c]
22-07-2015, 12:23

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Intrebarea, daca avea perete de delimitare, evident ca orice formatiune are o zona de trecere intre tesutul afectat si cel neafectat. Cat despre mobilitate, va repet, este relativa informatia.
Era cam imobila formatiunea atat atunci cand avea 1 cm cat si atunci cand era cam de 3 cm.
10 rise_solei
10 rise_solei [10c]
22-07-2015, 12:29

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Orice galma, daca tragi de ea e mobila. Orice galma are un perete de delimitare sau o zona de delimitare care o inconjoara.
Multa sanatate, si speram sa se retraga acel chist. Incercati sa va intariti imunitatea consumand fructe cu vitamina C cat mai multa, vinete, etc.
11 timyh
11 timyh [10c]
22-07-2015, 12:31

Membru din 20-05-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 10

Răspuns pentru (rise_solei, Azi, ora 12:23:35):

Nu am lucrat cu diluant sau cu altceva,doar unghiile cand mi le facea,in rest nu.formatiunea o am de aproximativ 3luni in care nu a crescut deloc.sanatate va doresc si eu si felicitari pt copilas
12 rise_solei
12 rise_solei [10c]
22-07-2015, 12:37

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Cand ajunsese la 3 cm nu mai era rotunda. Acum daca imi aduc bine aminte era imobila, tare si fara perete de delimitare vazut la ecograf. Va rog sa ma scuzati pentru neclaritati. In general se spune ca daca e moale, mobil si dureros e de bine, altfel e mai cu problema. Altceva n-am ce sa va mai zic decat daca mai aveti intrebari. In rest multa sanatate la amandoi ! :))
13 timyh
13 timyh [10c]
22-07-2015, 12:55

Membru din 20-05-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 10

Răspuns pentru (rise_solei, Azi, ora 12:37:42):am inteles ca de retras nu se va retrage doar daca il scot chirurgical,ce in timpul sarcinii nu vreau.totusi sper sa nu fie nimic grav.cei de la hematologie m-au trimis pt ecograf presupunand si ei ca ar fii un chist dupa ce a palpat si a vazut consistenta..de durut nu doare deloc.multumesc mult pt sfaturi.multa sanatate va doresc in continuare
Totusi daca vreun medic vede postarea si ma poate sfatuii as fii recunoscatoare.
14 rise_solei
14 rise_solei [10c]
22-07-2015, 13:23

Membru din 23-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Atunci in 2007 cand am facut ecograful acela mi-a zis ca nu prea pare bine ce am acolo iar la palpare hematologul a zis ca avea consistenta crescuta deci tare. Insa acum ganglionii care ii am in gat la ecograf mi-a zis din start ca nu sunt patologici, s-a uitat la venele din jur ce aratau ca circulatia sangelui nu e periclitata de acei ganglioni si ca nu am de ce sa ma gandesc la boala sau la o eventuala recidiva si ca nu am de ce sa fac un computer tomograf. In general ganglionii cancerosi au margini neregulate indicand strapungerea capsulei ganglionului adica strapungerea membranei, de catre eventualele celule canceroase, ce captuseste ganglionul devenind cu margini neregulate si se fixeaza mai bine pe tesuturile din jur devenind imobil. Deci si ecograful poate da indicii suficiente daca e o problema grava chiar daca nu poate spune totul despre natura formatiunii. Avand in vedere ca ati fost la hematolog, cele doua ecografe nu indica ceva grav sfatul meu in continuare este sa stati linstita, sa nu luati medicamente care ar dauna bebelusului si sa amanati investigatiile pana dupa nastere si sa nu va ganditi decat ca o sa aveti un bebe frumos si sanatos si sa mergeti cu regularitate la medicul ginecolog pentru a monitoriza evolutia sarcinii. Asteptam si pararea domnului medic Raul Duke. Multa sanatate ! :))
15 timyh
15 timyh [10c]
22-07-2015, 13:37

Membru din 20-05-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 10

Răspuns pentru (rise_solei, Azi, ora 13:23:36):

Multumesc pt sfaturi.medicamente nu am luat.este neplacuta starea de neliniste pe care o am in permanenta.de cate ori ma uit la formatiune am senzatia ca am ceva grav.prima data si eu am crezut ca este ganglion,chiar si un chirug care a vazut a zis ca ar fii ganglion pana am facut primul ecograf unde a exvlus ca ar fii ganglion.ganglion inglamat am unul submandibular de origine inflamatorie din cauza unei masea cariate.
16 vizeru dragos
16 vizeru dragos [2c]
30-05-2016, 23:57

Membru din 30-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Eu am unu chiar sub ureche la eco zicea de dim 0.75cm/0.55 e tare nedureros imobil am făcut chiar și un rmn cu substanț de contrast pt el chiar și la maxilo am fost mia spus ca un ganglion de la o infecție mai zdravănă din ce obs eu nu am studii sa pot aprecia parca nu sa mărit și lam depistat în martie el rămânând asa chiar dacă iam dat cu antibiotice etc e posibil sa fie vreun limfom? Am prob în sfera orl rinita cr deviație de sept chiar și acum am gatu rosu o părere vă rog adaug ca rade făcute e ok la plămâni ekg sânge etc..
00000000000000000000000000
Răspunde la topic
16 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp