formatiune dureroasa la nivelul sanului, ecografie mamara

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
11 comentarii 1
1 lauralory
1 lauralory [5c]
18-04-2011, 15:52

Membru din 18-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Tesut mamar cu ecostructura-predominant hiperecogena, fibroglandulara
San stang-la limita cadranelor superioare, imagine nodulara ovalara, hipoecogena, bine delimitata, cu axul mare orizontal de 13/8 mm, cu o zona transsonica inclusa, fina vascularizatie perilezional.Precizez ca formatiunea aceea aparuta la san este foarte dureroasa si am descoperit-o in urma cu 3 zile din cauza durerii la nivelul sanului.
Axila dreapta si stanga -2 imagini ganglionare fara caractere suspecte.
Va rog sa-mi explicati ce anume inseamna toate acestea, care sunt cauzele si pasii care trebuie sa-i parcurg.
Va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
16-04-2011, 15:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cine ti-a recomandat aceasta ecografie ?
3 Vio sau Vasi
3 Vio sau Vasi [141c]
16-04-2011, 19:30

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

va prezentati la medicul care v-a recomandat ecografia.
4 lauralory
4 lauralory [5c]
17-04-2011, 16:29

Membru din 18-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna ziua.Sincera sa fiu m-am programat singura la ecografie, pentru ca aveam dureri foarte mari, si cei din familie mi-au recomandat sa fac o ecografie.Medicul meu de familie locuieste in alta localitate de cat cea in care mi-am stabilit eu resedinta asa ca nu am mai fost de 10 ani la el.Nu stiam la ce medic trebuie sa apelez asa ca cea mai buna solutie mi s-a parut, sa apelez direct la o ecografie, dar medicul de acolo nu prea m-a lamurit cu nimic.Va multumesc
5 lauralory
5 lauralory [5c]
17-04-2011, 16:52

Membru din 18-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Tin sa precizez faptul ca pana acum nu am mai avut probleme de genul acesta la sani, (doar durerile normale, si cresterea in volum a sanilor, inainte de menstruatie)si nici nu am mai facut ecografii.Chistul sau formatiunenea aceea se simte foarte bine la palpare, se afla deasupra mamelonului, in interiorul sanului, nu la suprafata.Am inceput de ieri sa aplic unguent Diclofenac MK, la recomandarea medicului de la ecografie, care mi-a recomandat sa imi fac o ecografie peste 3 luni, si daca vreau si un tratament antibiotic sa ma duc, la medic ginecolog.Dar nu a fost clar daca chiar e nevoie de tratament antibiotic, sau e la alegerea mea.Nu am reusit sa cer mai multe informatii, sau explicatii, pt.ca medicul era ocupat.
6 Vio sau Vasi
6 Vio sau Vasi [141c]
17-04-2011, 17:04

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

consulta si un medic ginecolog, este absolut necesar.
7 lauralory
7 lauralory [5c]
17-04-2011, 18:22

Membru din 18-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Va multumesc, si am sa va urmez sfatul.O zi buna!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
17-04-2011, 19:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu vad cu ce o sa ajute un ginecolog situatia asta. dupa cum arata lucrurile asta e o chestiune de care trebuie sa se ocupe medicina primara, cel putin initial. trebuie sa te consulte un medic generalist/de familie care sa te intrebe care e problema si care e istoricul tau, sa te consulte fizic si sa se uite si pe ce analize ai facut tu, de exemplu ecografia asta.
lucrurile nu par a fi de natura oncologica, numai ca problema asta a ta trebuie pusa in context clinic. antiinflamatorul e foarte bun, poti sa iei eventual unul si pe gura mai ales daca vezi ca ajuta, poate si un algocalmin, iar antibioticul ti l-a prescris poate gandindu-se la o posibila mastita, dar nu e obligatoriu.
un chist trebuie tinut sub urmarire, iar daca ridica semne de intrebare trebuie punctionat de un medic care stie sa faca asta.
repet: lucrurile nu par de natura oncologica, dar sa te vada un generalist/internist cu experienta, se impune!
9 lauralory
9 lauralory [5c]
18-04-2011, 01:01

Membru din 18-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Va multumesc
10 lauralory
10 lauralory [5c]
18-04-2011, 01:29

Membru din 18-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Va multumesc pentru raspunsuri.Nu stiu daca este relevant dar, va mai spun ca am 29 de ani, nu am fost niciodata insarcinata, am folosit anticonceptionale dar nu mai folosesc de 2 ani, iar atunci cand le-am folosit nu a fost pe o perioada mai mare de 2 ani.De faptul ca nu am o problema de natura oncologica am fost tot timpul sigura, dar cum imi spune-ati si dumneavoastra totusi este o problema care trebuie studiata si rezolvata.Iar eu necunoscand nici macar la ce medic trebuie sa apelez, gasesc raspunsurile dumneavoastra ca fiindu-mi foarte folositoare.
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
18-04-2011, 15:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma bucur sa-ti fiu de ajutor, dar iti spun: raspunsurile mele sunt de ajutor numai daca ele te indruma catre cabinetul unui medic, caci consultatiile reale nu pot fi inlocuite cu cele pe internet.
in rest multa bafta ! sa ne mai spui ce ai facut!
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp