Extirpare tumoare colon

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
6 comentarii 1
1 crisstinnaE
1 crisstinnaE [1c]
06-03-2013, 00:12

Membru din 06-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, bunica mea a facut pe 2 octombrie o operatie prin care i s a extirpat o tumoare de pe colon, iar ieri am primit prin fax de la spital buletinul de examen histopatologic. Pana ajung la un oncolog cu rezultatul, ma poate ajuta cineva cu o explicatie?
Diagnostic:
Adenocarcinom moderat diferentiat, ulcerat, ce infiltreaza peretele colonului pana in tesutul fibroadipos pericolic.Invazie vasculara prezenta.limfonoduli pericolici(9) fara metastaze, aspect reactiv. Margini de rezectie fara infiltrate tumorale.
pT3N0 V1 G2 Cod:M 8140/3
Multumesc frumos!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-11-2012, 19:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

a fost operata cu succes (se pare cu succes) de un cancer de colon. trebuie sa faca chimioterapie, teoretic. aveti programare la oncolog ?
3 crisstinnaE
3 crisstinnaE [1c]
08-11-2012, 09:09

Membru din 06-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Da, la sfarsitul lunii merge la oncolog.
Multumesc frumos!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
08-11-2012, 12:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mult succes !
5 juana1404
5 juana1404 [10c]
05-03-2013, 14:19

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna ziua!
Tatal meu in varsta de 70 de ani a fost operat in noiembrie 2013 la colon. In urma analizei histopatologice a rezultat cancer la colon cu multiple metastaze hepatice T3N2M1. De atunci face tratament cu citostatice 5 - fluouracil la 2 saptamani perfuzie care tine 52 de ore. As dori sa stiu daca se poate cat de grav este si cam care sunt sansele tatalui meu (o perioada aproximativa). Si cat trebuie sa faca acest tratament cu citostatice. Medicul i-a spus ca "a la long", dar totusi...cat? Deja la o mana a facut flebita, si nu o mai poate folosi momentan deloc.
Va multumesc ff mult.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
06-03-2013, 00:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai daca face o perfuzie CONTINUA, de 52 de ore, cu fluorouracil, pe o vena periferica, era evident ca asta urma sa se intample, iar oncologul care a facut asa ceva a fost cel putin curajos (dupa parerea mea) ca s-a apucat de aceasta trebusoara in felul acesta. perfuziile continue, mai ales cu fluorouracil, nu se fac din cauza asta (ca distrug venele periferice, care sunt mici si au perete subtire) decat direct pe o vena mare, centrala, printr-un cateter care iese la piele sau intr-o camera subcutana. de asta aceasta terapie se intalneste mai rar in romania, desi e standard prin alte parti. despre ce sanse are, asta tine in primul rand de cum raspunde la tratament/tratamentele citostatice care vor fi aplicate; in cazul unui raspuns bun, prelungirea vietii poate fi chiar de ordinul anilor de zile, nu e ceva nemaintalnit. nimeni nu poate spune exact "cat", dar media de supravietuire in cazul unui cancer de colon metastatic este undeva pe acolo, in jurul a 2 ani, desigur cu o variatie foarte mare, in primul rand in functie de raspunsul si toleranta la tratamente. ca atare chimioterapia nu se opreste practic niciodata, decat cand apar toxicitati inacceptabile sau cand boala progreseaza si nu mai exista niciun regim care nu s-a incercat; sau in ipoteza teoretica in care apare o remisie completa care tine foarte mult timp.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp