examen histopatologic si imunohistochimic

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
3 comentarii 1
1 elena003
1 elena003 [1c]
31-01-2011, 10:51

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 1

Am fost operata acum o luna pentru extirparea unei tumori vertebrale in zona toracala (T3), examenul histopatologic pe care l-am primit de curand spune doar "proliferare tumorala cu posibila origine vasculara si pattern cribriform, necesita examen imunohistochimic." Poate fi interpretat in vreun fel acest rezultat? Este adevarat ca necesitatea examenului imunohistochimic indica o tumora maligna? Va multumesc.
2 ionelam
2 ionelam [1c]
30-01-2011, 18:18

Membru din 30-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Sunt si eu in aceeasi situatie cu dvs, m-am operat acum 2 saptamani si am trimit in franta rezultatul. Ce ati aflat din examenul imunohistochimic? astept raspuns
3 elena003
3 elena003 [1c]
31-01-2011, 10:51

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 1

A fost o tumora benigna, din pacate analizele astea dureaza foarte mult. Am inteles ca examenul imunohistochimic este mai exact si rezultatul mai de incredere.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp