examen histopatologic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
3 comentarii 1
1 wollastonit
1 wollastonit [0c]
04-02-2010, 07:36

Membru din 04-02-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 0

tumora san drept
MACRO:tumoara cu diametru 1,8/1,5cm; incapsulare-nu; consistenta-dura; culoare-cenusie.
MICRO:1 Criostat: Carcinom invaziv ductal
2: Postcriostat: carcinom invaziv ductal+ arie de carcinom intraductal
3-5: Parafina: carcinom invaziv ductal
6.Peritumora: infiltratie carcinomatoasa
rest glnda mamara dr, st I-III
MICRO:1 distanta: microdilatatii chistice
2-3 piele+areola+mamelon: indemne
STI:4ggl- hisitocitoza sinusala+ scleroza difuza+degenerscenta grasa
3ggl- scleroza difuza +degenerescenta grasa
1ggl- hisitocitoza sinusal+ scleroza difuza
1ggl- metastaza carcinomatoasa 0,2cm
4ggl degenerescenta grasa
1ggl- scleroza difuza
STII: 1 ggl- degenerescenta grasa
1ggl-tesut conjuctiv grasos
STIII: 1ggl- scleroza difuza
concluzii: tumora san drept carcinom invaziv ductal asociat cu arie de carcinom intraductal.G3
total ggl: examinti:16
invadati:1
acesta este rezulatul pe care l-a primit matusa mea dupa o mastectomie totala a sanului drept, va rog sa-mi spuneti si mie ce insemna mai exact si cat de mari sunt riscurile?
2 mati p
2 mati p [2c]
01-02-2010, 16:26

Membru din 01-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

va rog sami spuneti si mie ce inseamna ex histopatologic;-endometru cu polip glandular malignizat in adenocarcinom endometroid fara a infiltra moimetrul,procesul tumoral fiind limitat la polip.
acest rezultat a fost dupa histerectomie totala.am luat 3 ani climen dar acum nu mai iau nimic.ma simt bine dar imi pun mereu intrebarea daca am cancer sau nu.acum citeva luni am facut testul Papanicolau si am pap ll.am facut fizio de curind ptr ca am spondiloza si am auzit ca daca ai cancer nu trebuie sa fac nici un fel de fizioterapie.de aceea va rog spunetimi daca am facut greseala ,si binenteles spunetimi daca am cancer dupa rezultatul acela de la ex histopatologic.
multumesc mult
3 mati p
3 mati p [2c]
04-02-2010, 07:36

Membru din 01-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

va rog sami spuneti si mie ce inseamna ex histopatologic;-endometru cu polip glandular malignizat in adenocarcinom endometroid fara a infiltra moimetrul,procesul tumoral fiind limitat la polip.
acest rezultat a fost dupa histerectomie totala.am luat 3 ani climen dar acum nu mai iau nimic.ma simt bine dar imi pun mereu intrebarea daca am cancer sau nu.acum citeva luni am facut testul Papanicolau si am pap ll.am facut fizio de curind ptr ca am spondiloza si am auzit ca daca ai cancer nu trebuie sa fac nici un fel de fizioterapie.de aceea va rog spunetimi daca am facut greseala ,si binenteles spunetimi daca am cancer dupa rezultatul acela de la ex histopatologic.
multumesc mult
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp