Evolutie cancer san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
12 comentarii 1
1 vero69
1 vero69 [5c]
31-03-2015, 19:31

Membru din 31-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti parerea dumneavoastra in legatura cu evolutia si tratamentul pe care l-am primit si ce alte investigatii trebuie sa fac. Am 45 ani si am urmat cu Dostinex 0,5 mg timp de mai multi ani in urma unui edenom hipofizar (sterilitate primara).
In luna august 2014 am facut o ecografie mamara cu urmatoarele descrieri: Strat glandular mamar bilateral cu ecostructura neregulat neomogena cu aspect de tip displazic in special in cadranele externe cu cateva formatiuni nodulare transsonic omogene, bine delimitate cu aspect de tip chistic dimensiuni cuprinse intre 5 si 10 mm perimamelonar bilateral.In cadranul infero-extern drept se proiecteaza o structura nodulara inomogena, hipoecogena si hiperecogena, relativ bine delimitata ovalara de 15/9mm.Nu se constata modificari ale ductelor mamare. Nu se constata adenopatii axilare.Se recomanda mamografie.
In luna septembrie 2014 rezultatul mamografiei este urmatorul: San cu anomalie dimensionala in favoarea celui stang, cu densitate crescuta omogena, fara opacitati speculate bilateral sau focare de microcalcificari la nivelul sanului stang.La nivelul sanului drept se evidentiaza focare de microcalcificari. BIRADS1.4
Se recomanda interventie chirurgicala.
La sfarsitul lunii septembrie 2014 la IOB am facut punctie- biopsie san drept cu urmatorul rezultat histopatologic: carcinom intraductal si invaziv ductal.
M=8500/2/3
Rezultatul histopatologic de la Institutul Victor Babes -carcinom ductal invaziv iar cel imunohistochimic ER pozitiv 90% in celule tumorale,PGR pozitiv 60% in celule tumorale, Ki67 pozitiv 30% in celule tumorale, Caderina E pozitiv, Cerb B2 negativ (scor 1+). Aspectul histopatologic si testele IHC sustin diagnosticul de carcinom ductal invaziv (receptori hormonali pozitivi).
Am urmat in perioada( octombrie 2014-februarie 2015) 6 serii de chimioterapie cu Endoxan 1000 mg si Docetaxel 140 mg (din luna decembrie
nu mai am ciclu).
In luna martie 2015 am fost operata -mastectomie dreapta radicala modificata de tip Madden, inca nu am rezultatul biopsiei,dupa care trebuie sa reiau legatura cu medicul chimioterapeut.
Ce ma nedumireste este ca nu mi s-a cerut sa fac nici un tomograf sau alta investigatie de la care sa ma pot raporta pe viitor.
In prezent ma simt bine fata de conditiile date. Am sa revin cu rezultatul biopsiei dupa operatie.
Va multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
01-04-2015, 14:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (vero69, 31-03-2015, 19:31:22):


ok, asteptam! numai bine!
3 vero69
3 vero69 [5c]
06-05-2015, 13:47

Membru din 31-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna ziua, revin cu rezultatul examenului histopatologic de dupa mastectomie dreapta radicala modificata de tip Madden.

1 fibroza: - scleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stroma fibroasa
2-4 fibroza; 5 perifibroza: -cleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stroma fibroasa +zone de microcretificare.
6 distanta: -scleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stoma fibroasa + zone de microcretificare
7 piele; 8 areola; 9 mamelon: -indemne
Ggl. axilari in bloc:
-fragment ggl. Cu histiocitoza sinusala; in restul fragmentului, tesut fibro-conjunctiv cu proces inflamator cronic.
2 ggl. Histiocitoza sinusala
- fragment de ggl. cu histiocitiza sinusala
4 ggl. histiocitoza sinusala + degenerescenta grasa.
Concluzie: Scleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stroma fibroasa; zone de microcretificare.
Total ggl. examinati = 8
Invadati =0 ypT0 ypN0

Va rog daca puteti sa imi explicati continutul rezultatului si ce urmeaza ca si tratament.
Va multumesc.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
06-05-2015, 14:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (vero69, Azi, ora 13:47:48):


in cazul in care operatia s-a facut la sanul care trebuie, rezultatul chimioterapiei a fost exceptional: nu pare sa mai fi ramas nici urma de tumora, iar asta este cat se poate de bine! pentru ca ai scos tot sanul, nu se recomanda radioterapie, nefiind nici ganglioni suspecti, dar cred ca un consult de radioterapie nu strica. urmeaza tratament hormonal, dupa cum va stabili medicul oncolog. cum stai cu menstruatia si ce varsta ai ?
5 vero69
5 vero69 [5c]
07-05-2015, 17:51

Membru din 31-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna ziua, tocmai ce m-am intors de la spital.
Doctora la care am facut chimioterapia a luat urmatoarea hotarare.
- sa urmez cu tamoxifen 10 mg cate 2 comprimate pe zi,dar m-a indrumat si la doctor radioterapeut deoarece la inceput de chimioterapie aveam o tumora destul de mare T3N2M0.
Explicatia doctorului radioterapeut a fost ca, este bine sa fac si un numar de cca.25 sedinte de radioterapie pentru a fi sigura ca totul a fost distrus pana la nivel de celula.
Am 46 ani si am avut ciclu pana in luna noiembrie 2014 de cand s-a intrerupt din cauza sedintelor de chimioterapie perioada (oct 2014-febr 2015).
Sunt programata sa fac tomograf in data de 12.05.2015 dupa care sa incep radioterapia (se fac doua luni de la interventia chirurgicala).
Va rog frumos puteti sa i-mi spuneti (chiar am uitat sa intreb) pot sa incep acum cu tamoxifen si sa intrerup inainte de tomograf sau radioterapie?
Este necesar un control ginecologic inainte?
Va multumesc.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
09-05-2015, 13:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (vero69, 07-05-2015, 17:51:46):


tot ce relatezi pare a fi o treaba buna din partea medicilor care te au in grija; ma tem doar de o nota de supra-tratare cu radioterapia, caci din cele scrise de tine pentru mine nu reiese nici ca a fost vorba de T3 nici de N2, dar medicii tai stiu cel mai bine (cum se numeste radioterapeutul si oncologul) daca ai vazut un radioterapeut si el a recomandat radioterapie, atunci e bine sa o faci, iar tamoxifenul mi se pare alegerea buna in conditiile in care ai fost menstruata pana in noiembrie. nu trebuie oprit nici pe durata tomografiei nici a razelor, dupa parerea mea. tot dupa parerea mea, o vizita anuala la ginecolog este obligatorie pentru orice femeie de varsta adulta, mai ales la inceput si pe durata tratamentului cu tamoxifen, care poate induce o crestere a peretelui uterin.
7 vero69
7 vero69 [5c]
01-04-2016, 14:30

Membru din 31-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna ziua. A comandat cineva Tamoxifen Sandoz 10mg de pe site farmaexpress? In conditiile in care acest medicament nu se mai gaseste in tara, oare sunt de incredere aceste site-uri? Adica suport costuri medicament- curierat nu mai sa stiu ca nu sunt falsuri.Cei bolnavi cum putem face rost de acest medicament in conditiile in care farmaciile refuza sa comande acest medicament (mi s-a spus sa mai astept reinnoirea contractelor).Ce se intampla daca se intrerupe tratamentul probabil este vorba de cateva luni? Va rog, poate cineva sa imi spuna de unde as putea procura Tamoxifen? Imi cer scuze ca am postat si aici dar chiar nu stiu daca sa am incredere cu comenzile de medicamente online.
8 vero69
8 vero69 [5c]
05-05-2016, 12:54

Membru din 31-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Răspuns pentru (vero69, 01-04-2016, 14:30:50):

Buna ziua.
Revin cu alte investigatii facute dupa mastectomie dreapta radicala modificata de tip Madden.

1 fibroza: - scleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stroma fibroasa
2-4 fibroza; 5 perifibroza: -cleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stroma fibroasa +zone de microcretificare.
6 distanta: -scleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stoma fibroasa + zone de microcretificare
7 piele; 8 areola; 9 mamelon: -indemne
Ggl. axilari in bloc:
-fragment ggl. Cu histiocitoza sinusala; in restul fragmentului, tesut fibro-conjunctiv cu proces inflamator cronic.
2 ggl. Histiocitoza sinusala
- fragment de ggl. cu histiocitiza sinusala
4 ggl. histiocitoza sinusala + degenerescenta grasa.
Concluzie: Scleroza difuza; atrofie acino-canaliculara; zone de fibroadenom intra si pericanalicular cu stroma fibroasa; zone de microcretificare.
Total ggl. examinati = 8
Invadati =0 ypT0 ypN0

Interventia chirurgicala a fost in 13.03.2015,inainte am facut 6 sedinte chimioterapie in perioada 17.10.2014 - 12.02.2015 cu Endoxan 1000mg si Docetaxal 140 mg iar dupa operatie au urmat 25 fractii radioterapie la nivelul volumului tinta camp toracic DT =50 Gy(2 Gy/fractie).
Am 47 ani si am avut ciclu normal pana in luna noiembrie 2014 de cand s-a intrerupt mai exact dupa a doua sedinta de chimioterapie.
In luna ianuarie 2016 am facut un CT cu urmatorul rezultat: Status post-mastectomie dreapta cu limfadenectomie axilara ipsilaterala; fara imagini CT de recidiva locala.
Fara adenopatii axilare stangi sau mediastinale cu semnificatie oncologica.
Parenchim pulmonar normal expansionat bilateral, fara leziuni heterodense cu aspect secundar.La nivelulu segmentelor anterior LSD si medial LM exista infiltrat subpleural anterior, cu aspect reticular, fibros( probabil post-radioterapie), mica bula de emfizem subpleural la nivelul segmentului lingular inferior LSS.
Fara defecte de opacifiere cu aspect trombotic la nivelul arterelor pulmonare.
Ficat cu moderata hipertrofie a lobului drept (167 mm C-C), lob stang cu dezvoltare in cascheta; contur net. Parenchim normodens, fara proecse localizate.
Fara dilatatii CBIH.
Ax venos spleno- portal permeabil, de calibru moderat crescut (VP=15 mm, VS= 9mm).
Colecist, pancreas, splina, glande suprarenale, ambi rinichi- fara modificari CT cu aspect patologic. Mic chist cortical pe valva anterioara mediorenal stanga de 5 mm.
Uretere cu traiecte si calibre normale.
Vezica urinara cu pereti subtiri, fara defecte de umplere.
Uter in AVF, cu dimensiuni normale. La nivel fundic, pe partea dreapta, exista cateva mici imagini nodulare cu dimensiuni de pana la 20 mm, relativ bine delimitate, ce amprenteaza usor conturul uterin si sunt hipocaptante fata de restul miometrului - aspect posibil de fibroame submucoase - se recomanda consult de specialitate.
Fara procese patologice vizibile CT la nivel anexial.
Fara adenopatii abdomino - pelvine.
Fina lama fluida la nivelul recesului Douglas, cu grosime maxima de 12 mm, fara semnificatie patologica.
Fara leziuni osoase cu aspect secundar in regiunile examinate.

Concluzii:
Fara modificari CT sugestive pentru recidiva la nivelul peretelui toracic anterior drept sau determinari secundare toraco-abdomino-pelvine.
Mici leziuni nodulare uterine fundice, cu aspect CTsugestiv pentru fibroame - se recomanda consult de specialitate.

Am facut un control ginecologic si ecografie in luna martie 2016.
Col colposcopic normal.
Uter in pozitie AVF cu talie 52,1/34,6 mm.
Miometrul neomogen cu mai multi mici noduli fibromatosi, cel mai mare cu diametrul de 16,8 mm situat intramural.
Endometrul 5,8 mm.
Canal cervical de aspect normal.
Ovarul drept - 22,7/18,4 mm aspect normal.
Ovarul stang - 30/12,9 mm aspect normal.

In luna iunie 2015 rezultatul ecografiei era:
Col aspect ecografic normal, lungime de 2,05 cm.
Uter in AVF dimensiuni 5,11/3,64 cm, aspect fibromatos. Miometrul neomogen, nodul fibromatos perete anterior intramural dim. 1,45/1,05cm, nodul fibromatos perete posterior intramural dim. 0,92/1,20 cm, nodul subseros spre cantul stang dim. 1,10/1,40 cm.
Endometru subtire (menopauza indusa medicamentos; eram la a 20 sedinta de radioterapie la data respectiva).
Ovar drept cu aspect ecografic normal dim. 2,48/1,71 cm.Un folicul de 10/9,4mm.
Ovar stang cu aspect ecografic normal dim. 2,35/1,23 cm (aspect menopauza).
FUND de sac Douglas fara urme de lichid fara alte formatiunu tumorale.
Concluzii: aspect ecografic normal, menopauza indusa medicamentos.

In luna august 2015 valorile la
Estradiol -173,8 pmol/L
FSH -80,6 mUl/mL
LH - 46,4 mUl/mL
Progesteron -1,18 nmol/L

Cand am mers la medicul oncolog dupa ce a citit CT a spus sa fac un control ginecologic ca probabil Tamoxifenul ingroasa endometrul si ar trebui intrerupt o perioada si ca este mai sigur sa fac histerectomie dar ginecologul hotaraste.Ginecologul a spus ca investigatiile facute nu arata ca este necesara interventia chirurgicala ca endometrul este un pic marit dar nu hotaraste el daca mai continui cu Tamoxifen si ca daca vreau sa scot ovarele nu este nici o problema.Mi-a sugerat ca mai bine sa tin sub observatie plamanii.In situatia actuala nu mai iau Tamoxifen dar nici nu stiu ce sa mai cred sunt motive reale de ingrijorare sau numai pareri cumva diferite.
Am cautat in investigatiile din anii anteriori :

04.06.2002 la varsta de 33 ani
- uter - AVF diametru 42mm, ecostructura normala
- endometru -17 mm, ecogen neomogen iar in faza foliculara 3mm.
- ovare de dimensiuni normale

04.04.2005 la varsta de 36 ani
- uter dimensiuni crescute 78/43mm miometrul neomogen cu o formatiune nodulara
- endometrul- 3 mm
- ovare fara imagini chistice

03.12.2005 nodul fibromatos uterin

20.01.2011 la varsta de 42 ani
- uter 75/42 mm dimensiuni crescute miometrul neomogen difuz cu aspect de tip fibromatos
-endometru hiperecogen de 7-8 mm

Va rog puteti sa va uitati pe aceste investigatii si sa va spuneti parerea, ce ar trebui sa fac din punct de vedere medical?
Va multumesc mult.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
05-05-2016, 18:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (vero69, Azi, ora 12:54:05):


nu consider ca aparenta "ingrosare a endometrului" e motiv de a opri tamixfenul. in rest lucrurile arata foarte favorabil!
10 vero69
10 vero69 [5c]
05-05-2016, 19:38

Membru din 31-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 18:23:53):

Va multumesc mult cumva sunt mai linistita.
11 Mara Mariuca
11 Mara Mariuca [15c]
12-09-2021, 10:35

Membru din 04-06-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Răspuns pentru (vero69, 05-05-2016, 19:38:37):
12 Mara Mariuca
12 Mara Mariuca [15c]
12-09-2021, 10:42

Membru din 04-06-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Răspuns pentru (vero69, 05-05-2016, 19:38:37):[/quote. Buna ziua. Va rog sa ma scuzati ca va abordez, dar trec acum prin ce ati trecut dumneavoastra atunci. As putea sa iau legatura cu dumneavoastra pentru a primi un sfat? Eu am fost operata ce carcinom de endometru in mai si acum sunt suspiciuni mari si la san. Puteti sa mi spuneti unde v ati operat, la ce doctor? As vrea sa vorbim daca se poate. Multumesc.
Răspunde la topic
12 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp