Este necasa chimio terapia

Secțiunea: Chimioterapie
7 comentarii 1
1 Ely
1 Ely [4c]
09-10-2019, 08:04

Membru din 06-10-2019

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Buna ziua !Mama mea are 70 de ani si a fost operata on pe 29 iulie unde i a scos un rinichi si o mare parte din canalul urectal .Rezultat Histopatologic dupa operatie este acesta -Carcinom uroteital pelvicalecial conventional infiltrativ de grad inalt (WHO/ISUP 2016)
(G2/WHO 1973)
pT3,pNx,pMx
LVI/PNI neidentificat
COD ICD-O 8120/3. In urna acestui rezultat a fost ieri operata si i a scos si cea mai ramas din canalul urectal..Medicul a zis ca se gandeste sa ii dea si niste sedinte de chimioterapie..Intrebare,sunt necesare aceste sedinte si daca da la cat timp dupa operatie sa le inceapa..Stare dupa prima operatie a fost f buna ,sper ca si dupa aceasta sa fie tiind cont ca nu a a avut un asa grad de dificultate ca prima.Va multumesc anticipat!
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
09-10-2019, 12:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ely, Azi, ora 08:04:08):


da, consider ca ar fi utile. ele se incep la circa 2 luni de la operatie, in conditiile in care s-a recuperat integral.
3 Ely
3 Ely [4c]
09-10-2019, 13:48

Membru din 06-10-2019

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Buna ziua!Eu sunt putin ingrijorata de acest ``tratament,,si tinand cont ca mama are o varsta ..sunt putin in dubii daca sa le faca sau nu..ideea este daca ea este complet vindecata din punct de vedere chirurgical,celulele cancerigene mai sunt in organism? Mai poate avansa boala ?
BIU
4 Ely
4 Ely [4c]
10-10-2019, 14:56

Membru din 06-10-2019

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Care este diferenta dintre chimioterapie si radioterapie?Ca am inteles ca ultima are efecte adverse mai putine..
BIU
5 MARTON
5 MARTON [617c]
31-12-2019, 19:40

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu sunt pacient si iti pot spune din proprie experienta urmatoarele: daca ai avut o tumora in timp pot aparea si altele , eu am inceput chimio la 4 ani dupa ce sa scos prima tumora cu rinichiul , numai ca in decurs de 9 luni au aparut tumori in locul rinichiului langa coloana vertebrala colon si plamani si am ajuns in situatia cand chimio ERA SINGURA VARIANTA .Asta era in 2013 acum in pragul lui 2020 sunt OK chiar daca am mai suferit operatii alte tumori ori alte boli.
Decizia va apartine discutati deschis atat cu pacientul dar si cu medicul curant .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 NicuBursuc
6 NicuBursuc [4c]
12-04-2021, 03:25

Membru din 23-03-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (Ely, 09-10-2019, 13:48:44):


Desigur ca sint ! Chimio omoara si celulele bune ,asa ca nu prea stii ce mai ramine . Chimio da si ea cancer !
Doar un test PET/scan mai poate gasi .
Chiar zilele astea cineva a facut biopsie ( e o tehnica din Evul Mediu ) si i s-a spus ca nu are cancer la ficat. La sin are .
Erau bucurosi ca nu e asa de rau ( stage 4 ) , ca PET/Scanning ar fi fost gresit . Am incercat usor si politicos sa le spun ca daca PET scan zice ca are, atunci are. De unde stiu ? Acum citiva ani cumparasem o masina PET/scan doar pt aceste test . Era de o generatie veche si nu era sa dea multe detalii pt operatie si altele . Doar daca mai are sau nu mai are . De asta stiu ca asta e precis . Nu mai fac asta , ca am alte preocupari mai potrivite cu virsta .
Fara Pet .scan nu poti afla usor .
Daca e greu de facut ceva , cu Pandemia , poti folosi DPT; ca asta o poti face acasa . Ca vei face iar chimio .
Din pacate iti va zice cineva ca s-a intors cancerul . Nu s-a intors, ci nu a fost vazut . Dupa cum intrebi , cred ca nu stii prea multe .
O ocazie buna de a invata mai mult. Succes !
7 NicuBursuc
7 NicuBursuc [4c]
12-04-2021, 03:35

Membru din 23-03-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (Ely, 10-10-2019, 14:56:06):


Huh ! Diferenta e prea mare sa se puna asa intrebare .
Chimio este un proces de otravire(ca e o otravire ! ) chimica si s-a inceput a fi obligatoriu in 1921. Da, antica si demult !
Radioterapia este o expunere la radiatii ionice ( majoritatea ) . Cobaltul , izotopul radioactiv, emite radiatii ionice ( adica are corpi in miscare ) care distrug cam tot in cale . Amindoua sint rele , dar sint facute separat sau in acelasi timp . Atit Chimio cit si radiatiile distrug cancer la fel ca si celulele bune . E greu de ales care e mai buna sau daca una rezolva singura mare lucru . Radiatia s-a folosit in sec 19 si Marie Curie a fost al doilea pacient de cancer ce a folosit radiatiile .In cancer nu este evolutie inca.
E greu de spus si voi trebuie sa gfaceti decizii .Medicul doar propune, recomanda . Iti trebuie muiltnoroc, de asemenea. Incertitudinea in cancer de distruge .
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp