erlotinib si cancer pulmonar cu mutatia EGFR

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
31 comentarii 1 2
21 lili6
21 lili6 [43c]
28-05-2015, 23:10

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Cu scuzele de rigoare pt dl Raul Duke, nu sunt "pastile ramase", sunt o farama de viata pentru unii si un mod de a se imbogati pentru altii, respectiv industria farmaceutica, ...nu cred ca va imaginati ce inseamna disperarea atunci cand nu mai ai nicio speranta de viata..si nu te ajuta nimeni cu nimic, in special statul roman..eu am trecut prin aceasta situatie si stiu ce inseamna sa astepti dupa tratam Tarceva, noi am cumparat in prima luna, iar o singura cutie pt o luna a costat 92. mil..enorm de mult pentru un biet om care nu mai are nicio sansa la viata!! enorm de mult la cate cheltuieli exista in astfel de situatii in spitalele din Romania. Inteleg ca exista persoane care comercializeaza medicam contrafacute, dar nu este cazul meu, dc nu ati observat nu am facut nicio reclama comerciala. Nimeni nu intelege aceasta situatie decat o persoana care a trecut prin ea, nimeni nu intelege disperarea si neputinta de a-l ajuta pe cel de langa tine.
22 daniella
22 daniella [4c]
30-05-2015, 12:38

Membru din 28-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Recomand firma SMART LIVING ,din Bucuresti , importator de tratamente naturiste din SUA ! Cautati informatii pe net sau .. sunati la doiamna Dobrica Georgiana la nr 0727-774736 .Eu am cumparat pentru tata GRAVIOLA ,dar au o gama foarte larga de produse ! Sanatate multa !
Dana
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
30-05-2015, 15:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lili6, 28-05-2015, 23:10:46):


nu te acuz de absolut nimic! nu despre asta e vorba, insa de o maniera absolut cinica vine parca sa ma sustina fix postarea de mai sus de a mea, cu GRAVIOLA etc. problema mea cu acest gest este nesiguranta lui dpdv medical, asta e tot. medicii sunt cei care trebuie sa judece si sa prezinte riscul vs beneficiul unui anume tratament, iar tu, daca nu esti medic, s-ar putea sa faci o greseala mare dintr-o intentie foarte buna. asta e o chestie care nu se face in nicio tara dintre acelea in care zicem si noi ca ne-ar placea sa traim. aceste medicamente sunt fie distruse fie inapoiate. inteleg ca noi de fond traim intr-o tara stramba, dar nu cred ca aceasta miscare repara ceva. nu cred ca este acceptabil nici macar daca decizi sa dai cuiva medicamentele care iti prezinta cine stie ce prescriptie medicala. sper sa nu ma insel!
24 MARTON
24 MARTON [617c]
30-05-2015, 23:41

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FARA SUPARARE DOMNULE DOCTOR numai ca tocmai aceasta tara este stramba prin masurile pe care le ia, prin listele de asteptare prin care ea scapa de anumite cheltuieli,si tot prin aceasta metoda ii face pe multi pacienti sa bage adanc mana in buzunar si sa goleasca multe carduri pt a putea beneficia de asistenta medicala CARE ESTE STIPULATA IN CONSTITUTIE , si pt care plateste chesh.
DE CE la noi nu pot face ca in alte tari: cand devii pacient de cancer sau alte boli grave in care mortalitatea este foarte ridicata si rapida in loc sa astepti te prezinti in spital si primesti imediat tratamentul de care ai nevoie , nu stai ca la noi pe liste de asteptare,aprobari, retete, astepti ca sa gasesti la farmacie etc.....timp si iar timp care de multe ori face diferenta dintre viata sau moarte.
Sau chinuit peste 5 ani cu cardul de sanatate si tot aiurea lea iesit pt ca la ora actuala nu ai pe el istoricul, eu am mers de doua ori la medicul de familie si mereu zicea ca este activ dar tot nu este , am sunat la CNAS si marti voi incerca din nou cand merg la un control sa rezolv situatia, dar scopul era ca sa fie tot istoricul si tratamentul urmat ca in momentul in care suferi de ceva si vine salvarea sa poata vedea repede istoricul medical ca sa stie cum te pot ajuta mai bine, numai ca tocmai asa nu este NU??????
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
31-05-2015, 12:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MARTON, 30-05-2015, 23:41:49):


nicio suparare! raspunsul pentru care nu poate fi ca in "alte tari" la noi este simplu de tot: pentru ca romanul obisnuit nu valoreaza la fel de mult (in bani) ca danezul obisnuit, elvetianul obisnuit, francezul obisnuit, etc. de asemenea, el da (in medie, care e ce conteaza) mult mai putini bani pentru sanatate decat acei enumerati anterior, pentru ca pur si simplu nu are de unde sa dea mai mult. din pacate sanatatea valoreaza peste tot la fel, deci nu putem cu bani mai putini sa avem acelasi lucru. apoi, banii care sunt deja in sistem, chiar daca ar ajunge pentru servicii mai multe si mai bune acum, ei sunt in mare masura administrati prost, fie deturnati, fie cine stie... cardul de sanatate este doar un exemplu de management prost, dar el nu este menit oricum sa iti pastreze "istoricul medical". nu are aceasta capacitate (cel putin inca). el doar contine modul de identitate si previne raportarea falsa a unui serviciu. desigur vine cu multe dezavantaje care nu au fost rezolvate si pentru care autoritatile romane au aratat ca nu sunt suficient pregatite. totusi aceste discutii nu fac obiectul acestui forum, nu cred ca are rost sa le purtam aici. aceasta e un forum strict medical. discutiile de acest gen nu trebuiesc purtate cu medici ci cu auroritati de la Casa, Guvern, etc.
26 MARTON
26 MARTON [617c]
01-06-2015, 22:19

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Aveti perfecta dreptate dar indiferent de ce nationalitate suntem orice om este egal si are dreptul la viata, si daca acest drept nu este respectat din diferite motive suntem obligati atat moral fata de familiile noastre cat si pt noi insine sa ne descurcam ca sa traim.NU suntem ca pe timp de razboi cand la calcularea efectivelor 30% sunt trecute din start la piederi, si nu cred ca var conveni sa ii spuneti unui pacient sau rude fata in fata ca trebuie sa astepte dar aceasta asteptare poate insemna sa astepte moartea, aceasta situatie o putem compara cu perioada de pe timpul lui CEAUSESCU cand cei ce lucrau la CAP nu aveau salariu, dar aveau norma, n u aveau pensie dar trebuiau sa traiasca si ei deci sistemul ii forta sa completeze cu cereale pt ca si ei trebuiau sa manance, dar nu aveau voie sa tina animale decat putine, nu aveau voie sa aibe mult teren etc...
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
27 lili6
27 lili6 [43c]
09-06-2015, 00:35

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Buna seara, dl raul cu siguranta nu va inselati, nu este nimic sigur si nu toti au intentii bune...nu am decat intentia de a ajuta o pers care are cu adevarat nevoie, in cazul in care cunoasteti un caz va rog lasa-ti-mi msg..iar dupa cum am scris in mesajul anterior , doar celor carora dr oncolog le-a prescris acest tratament si ink nu au primit aprobarea, stiu si eu ca acest tratam nu se ia pur si simpul...am discutat si cu dr mamei in cazul in care cineva are nevoie..insa nu as dori sa se iroseasca, sa stea intr-un dulap , iar altii sa aibe nevoie..de aceea am intrat pe forum...pt ca tot aici am intrat si cand s-a imbolnavit mama...am facut asta pt ca stiu cat de greu se procura, pt ca e scump ..si cat de greu se obtine aprobarea. Nu cer absolut nimic in schimb, pt ca viata nu are pret si inteleg suferinta altora, nu am precizat asta din teama de a nu fi contactata de persoane care fac afaceri cu astfel de medicam. O seara buna!
28 lili6
28 lili6 [43c]
09-06-2015, 00:42

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Inca o data, cu scuzele de rigoare, sunt de acord partial cu ceea ce spuneti...nici atat cu distrugerea medicamentelor , in timp ce altii au nevoie disperata si plang ca nu primesc aprobarea si nici nu au banii necesari sa le cumpere..ca sa nu spun direct ca mor si nu mai obtin aprobarea. Singurii care pot intelege acest lucru sunt doar cei care au trecut prin asta, restul privesc lucrurile din exterior. Va adresez o intrebare, daca nu sunt indiscreta, inteleg ca specializarea dvs e oncologia, profesati in Bucuresti/Fundeni? o seara buna
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
09-06-2015, 20:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lili6, Azi, ora 00:42:20):


nicio indiscretie! de ce ma intrebi ?
30 lili6
30 lili6 [43c]
09-06-2015, 20:53

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Eu am mers cu mama la I.O.B pe parcursul tratamentului la un dr. oncolog f bun, ca om si ca dr, un om exceptional....initial am mers la pneumologie - Spit. Marius Nasta..in aceea perioada ceream sfaturi pe romedic. ro, era un dr f amabil care imi raspundea, vorbeam cu dlui pe forum, fara sa stiu ca era unul dintre dr. care se ocupa si de mama, abia spre sfarsit ne-am dat seama amandoi, m-am bucurat sa-i pot multumi personal pt timpul acordat pe forum...chiar si dvs. mi-ati raspuns la anumite intrebari in ultimii 2 ani..am intrebat fara un motiv anume, pentru a stii cu cine vorbesc, bineinteles raspunsul este alegerea dvs, iar asta nu schimba cu nimic admiratia fata de toti cei care ofera din timpul lor pentru a da un sfat, chiar si pe un forum. O seara buna
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
09-06-2015, 22:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lili6, Azi, ora 20:53:08):


numai bine !
Răspunde la topic
31 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp