Endoscopie digestiva inferioara

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
3 comentarii 1
1 robogdan
1 robogdan [0c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua !
In primul imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie, sunt nou si nu stiu cum stau lucrurile pe acest forum.

Tatal meu, tocmai a venit de la spital si a fost diagnosticat cu o tumoare maligna, din cate am inteles si care se afla la 15 cm de orificiul anal. Doctorita a spus ca nu se afla intr-o stare avansata dar ca trebuie operata pentru a fi indepartata cat mai repede.

As vrea sa stiu cat de dificila e o asemenea operatie, in ce consta si ce riscuri presupune.

Exista alte posibilitati de a face aceasta operatie, cu laser sau tehnologi mai avansate ?

Fiind din Alba Iulia... ma gandeam ca ar fi bine sa faca operatia la un spital mai bun Cluj, Tg Mures. Ce imi recomandati si ce parere aveti ?

Multumesc anticipat, si ma scuzati inca odata daca nu am postat unde trebuie.
2 ali39
2 ali39 [20c]
28-11-2008, 19:17

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Buna, stai linistit, nu iti mare cere atatea scuze ca toti am avut problema asta la inceput.
Pt subiectul tau ,eu iti spun din ce stiu ,pt k am mai avut cazuri ,la cativa prieteni.
In primul rand, da , trebuie obligatoriu sa se opereze.
In al doilea rand, institutul oncologic Cluj este renumit in tara,pt bolnavii de cancer, dar si la Tg.Mures am auzit ca sunt medici foarte buni.De preferat ,eu ti-as recomanda Cluj.
In al treilea rand,orice operatie este dificila chiar si apendicita,important este sa fie facuta de catre un profesionist,consta in rezectia tumorii de pe intestinul gros si probabil o parte din el ,depinde acum de cat e de mare, nu e obligatoriu,riscuri nu stiu,depinde de la caz la caz.
. Si dna dr va zis ca trebuie cat mai repede indepartata pt ca exista pericolul ca aceasta tumora maligna sa cresca si nu va mai putea fi operata , si tatal dvs. va face metastaze.
Din cate stiu eu ,operatia este clasica, de laser nu stiu ce sa iti spun,dar sa fii sigur ca dak il duci la Cluj
acolo au numai aparatura performanta ,sala de operatie(am vazut si eu din usa) e ca prin filme!
Te rog sa stai linistit ,sa nu te sperii,gandeste la rece, gandeste-te ca se va face bine si mergeti la spital, nu mai amanati!
Va doresc toate cele bune si nu stiu ce sa iti mai spun, atat am stiut si eu, poate iti va fi de folos ce ti-am spus sau poate nu dar te inteleg prin ce treci ,si eu am trecut!
Alisia
3 Mr. Nick
3 Mr. Nick [70c]
30-11-2008, 14:30

Membru din 07-03-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 70

Salut,

Citeste cu atentie tot ce ti-a spus Alisia pentru ca ti-a dat niste sfaturi foarte bune.
Gandeste pozitiv si totul va fi bine, vei vedea!

Multa sanatate si Dumnezeu sa iti Binecuvanteze toata familia!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp