efecte secundare dupa chimioterapie cu Xeloda

Secțiunea: Chimioterapie
1 comentarii 1
1 GRATIELA
1 GRATIELA [0c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Am avut cancer de colon operat in 26.02.2007. Am facut chimioterapie si radioterapie, apoi din nou chimioterapie cu XELODA pana in luna septembrie 2007. Toate tratamentele le-am suportat foarte bine (fara greturi, fara caderea parului, fara diaree), dar in timpul tratamentului cu XELODA aveam dureri in palme si talpi (ca niste arsuri). Dupa ce am terminat tratamentul nu am mai avut nici aceste simtome, dar din octombrie am inceput sa am degetele de la maini amortite si dureri la articulatiile degetelor. Noaptea nu pot sa indoi degetele decat foarte greu, iar in timpul zilei cand mai fac gimnastica la degete imi impun sa indoi pumnii, dar cu greutate. Intrebarea este: Poate fi din cauza chimioterapiei cu Xeloda sau din cauza ca a fost indusa menopauza de la iradiere? Am 38 ani si jumatate. Ce solutie imi puteti oferi? Medicul de familie spunea ca ar putea fi vorba de o spondiloza cervicala declansata poate de aceste tratamente. As putea face ceva sa scap de aceste dureri? Daca scriu mai mult mi se inclesteaza degetele si de aceea fac exercitii la ele. As dori daca puteti sa-mi scieti ---
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp