edem dupa interventie

Secțiunea: Sarcoame
3 comentarii 1
1 caro
1 caro [38c]
15-08-2022, 14:26

Membru din 14-08-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 38

in martie 2022, mi s-a efectuat o interventie chirurgicala excizionala asupra unui angiosarcom localizat in treimea medie a coapsei.
stadiul I-II, grad inalt de malignitate, N0M0
preoperator, am efectuat 3 luni de chimio si 1 luna de radio, care au redus dimensiunile tumorii de la 3 cm la 1 cm.
nu am intrebat, dar cred ca interventia a fost (si) de explorare pentru ca lungimea taieturii este de aprox 30 cm.
ma simt bine, durerile cauzate de tumora au disparut, nu mai inghit arcoxia, doar lucruri bune!
insa,
dupa atatea luni de la operatie, este normal sa nu pot indoi piciorul la maxim, ca si celalalt?
in plus, exista un edem in zona genunchiului, nu foarte mare dar suficient cat sa ma intreb daca este lifedem sau are alta natura.
ce parere aveti? saptamana viitoare sunt programata la medic.
yuckgh
2 gbujor
2 gbujor [3c]
16-09-2022, 18:06

Membru din 16-09-2022

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna ziua,
as vrea sa mi spunet la ce specialitate ati mers pentru edemul postopeator. multumesc.
3 caro
3 caro [38c]
23-12-2022, 13:04

Membru din 14-08-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Răspuns pentru (gbujor, 16-09-2022, 18:06:27):

pana la urma, nu am facut nimic, chirurgul a spus doar sa merg si atat
s-a mai retras, dar nu este identic cu celalalt picior
yuckgh
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp