Eczema sau boala Paget?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
8 comentarii 1
1 Alex89
1 Alex89 [4c]
02-02-2018, 23:34

Membru din 02-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Am o problema foarte ciudata... si anume ca de cateva luni tot am mancarimi ale mameloanelor, prima oara a inceput cu mamelonul stang, iar de vreo 2 luni, a inceput sa ma manance si cel drept. Cam tot de vreo 2 luni, au inceput si primele simptome vizibile si anume ca mi se usca pielea si apoi se lua. Mentionez ca numai sfarcul are pielea uscata, nu si areola. Apoi recent, cam de vreo 2 saptamani, am observat ca pe unul din mameloane au aparut niste bubite rosiatice care arata un pic ca niste besici si pielea pe alocuri pare ingrosata, Pe langa aceste mancarimi, cateodata mai simt si un fel de arsura sau durere. Nu am scurgeri, nu mi se pare ca am vreun nodul. Insa am fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica in urma cu un an cand tot asa aveam probleme si mi s-au umflat sanii si ma dureau foarte tare.

Deci sunt ingrozita, nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma duc. Am inteles ca boala Paget se diagnosticheaza foarte greu. Ma gandesc sa fac o biopsie... sau stiti alte metode mai neinvazive de diagnostic care sa nu presupuna biopsie? Ce ma sfatuiti?
2 Alex89
2 Alex89 [4c]
02-02-2018, 23:42

Membru din 02-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Am uitat sa mentionez ca am 28 de ani. In toate aceste luni cat m-a mancat mamelonul stang, nu aveam absolut nici un simptom vizibil, pielea nu se usca, insa am observat un fel de crestatura in piele, la momentul respectiv gandindu-ma ca asa arata si inainte si nu am acordat importanta. Daca e boala Paget, e posibil sa se fi extins si la celalalt mamelon? Acum mi se pare ca mamelonul drept arata chiar mai rau decat cel stang.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
05-02-2018, 09:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alex89, 02-02-2018, 23:42:14):


improbabil sa fie boala Paget. ai nevoie de un dermatolog, nu de un oncolog, in orice caz.
4 Alex89
4 Alex89 [4c]
05-02-2018, 13:42

Membru din 02-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 09:43:03):

Am sa ma duc mai intai la dermatolog. Dar si daca nu se vindeca, ce metode de depistare imi poti recomanda in afara de biopsie? Am citit ca bipsia mai rau face daca sunt prezente celule canceroase si mamografie nu vreau sa fac la varsta asta.
5 Alex89
5 Alex89 [4c]
19-03-2018, 21:10

Membru din 02-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Am fost si mi-am facut o ecografie unde nu mi-a depistat nimic suspect, dar cu toate astea mi s-au ingrosat/deformat mameloanele si simptomele sunt din ce in ce mai rele. Simt arsuri foarte des ceea ce nu pateam inainte, indeosebi la mamelonul drept. Am fost si la dermatolog care mi-a dat sa ma ung cu o crema pentru piele sensibila si sa iau extract de coacaz negru si tei argintiu. Simptomele nu s-au atenuat. Deci imi vine sa innebunesc, nu pot sa inteleg ce am... si simtomele se agraveaza de la o zi la alta. Mameloanele sunt din ce in ce mai deformate. Unde sa ma duc? Ce analize pot sa fac ca sa aflu daca am boala Paget fara sa-mi pun in pericol sanatatea? Va rog mult sa-mi raspunda cineva, sunt disperata... nu stiu unde sa ma mai duc :(
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
20-03-2018, 15:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alex89, 19-03-2018, 21:10:49):


din pacate (sau din fericire... mai degraba), nu ai fost diagnosticata cu cancer si simptomele pe care le relatezi nu indica o asemenea suspiciune. asta e de bine, dar ma tem ca nu vei gasi ajutor pe acest forum, care se ocupa strict cu acest tip de probleme (odata diagnosticate, prin biopsie). cred ca trebuie sa te adresezi medicului de familie.
7 Alex89
7 Alex89 [4c]
09-04-2018, 15:46

Membru din 02-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, 20-03-2018, 15:16:11):

Cum sa nu indice o asemenea afectiune? La boala Paget fix simptomele astea sunt: ingrosarea mameloanelor, senzatie de arsura, mancarimi, inrosirea mamelonului din interior, uscarea pielii. Eu am toate simptomele astea si mi se agraveaza pe fond de stres. Chiar nu e nimeni de aici sa stie unde sa ma duc? Ca am fost si la ecografie la Donna si am dat o gramada de bani si la dermatolog si nimeni nu stie sa-mi zica ce am!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
10-04-2018, 14:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alex89, 09-04-2018, 15:46:05):


cancerul se diagnosticheaza strict prin biopsie. diagnosticul de cancer este improbabil la tine si nu poate fi pus altfel. dar biopsia se face dintr-o tumora vizibila sau palpabila, ceea ce nu pare a fi cazul aici. faptul ca nu vorbim decat de mancarime si de faptul ca e bilaterala din start, la cineva care (din numele de utilizator) nu pot sa presupun decat ca este foarte tanar, face diagnosticul improbabil. nu cred ca vei gasi ajutor pe acest forum. cel mai bine este sa te adresezi la medicul de familie.
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp