E cancer?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
7 comentarii 1
1 vali antonia
1 vali antonia [1c]
04-07-2011, 18:29

Membru din 04-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

unchiul meu a facut analize iar rezultatul nu i la explicat nimeni va rog daca se poate sa imi explicati si mie aceste rezultate:
-parahilar drept se evidentiaza o formatiune tumorala de 30,2/23,8mm
-adenopatie mediastinala paratraheala de 11,5mm
-zona osteoliza la nivelul arcului costal 6 de partea stanga de 22,3mm
-ficatul prezinta la nivelul lobului stang o formatiune spontan hipodensa de 24mm
-scoliza lombara dextroconvexa
-osteofite lombare L3-L4-L5
-pensarea spatiuluiL4-L5 si L5-S1
-protruzie discala mediana L4-L5
-artroze intervertebrale lombare
-zona de osteoliza de 39,3mm la nivelul aripii iliace drepte [disminare secundare]

VA ROG SA-MI EXPILCATI PE INTELESUL UNUI OM CARE NU CUNOASTE ACESTI TERMENI MEDICALI VA MULTUMESC
2 radicus
2 radicus [411c]
01-05-2010, 22:00

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Din pacate la o prima vedere a rezultatului cam asa pare, e ceva malign.
Voi scrie in mare ce am inteles din rezultat:
- formatiunea tumorala se afla in zona plamanilor (30,2/23,8 mm);
- adenopatia de 11,5 mm inseamna un ganglion limfatic imflamat din cauza tumorii;
- formatiunea hipodensa de pe ficat poate fi o diseminare secundara a eventualei tumori maligne din zona pieptului;
- zonele de osteoliza arata la randul lor posibile diseminari secundare pe oasele din rezultatul dat de tine;

Diseminarile secundare inseamna celule maligne originare din tumora initiala (cea de pe plamani) care se gasesc pe alte organe.
E fumator unchiul dvs?
Oricum, vor urma o serie de teste care vor infirma sau vor confirma malignitatea bolii.
3 vali antonia
3 vali antonia [1c]
03-05-2010, 16:03

Membru din 04-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

daca este malign care ar fi media de viata?
4 radicus
4 radicus [411c]
05-05-2010, 00:18

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

nimeni nu poate sa zica media de viata. Media de viata e o statistica facuta pe grupuri de pacienti cu anumite particularitati. Chiar si daca ar fi inclus intr-un anumit grup, daca se confirma cancerul, tot nu se poate estima corect cam cat mai are de trait. E matematica, durata vietii unui om are mult prea multe variabile pentru a putea fi calculata corect. Daca s-ar confirma toate determinarile secundare impreuna cu malignitatea tumorii din zona pieptului , tot ar avea sanse sa traiasca ani de zile.
5 dyanaa
5 dyanaa [1c]
30-06-2011, 14:45

Membru din 30-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua, Va og sa ma ajutati, mama mea are 64 de anii, acum un an a facut o operatie de fiere. la un an dupa operatie sa simtit rau si am facut o serie de analize din care a reesit ca are metaztaza la ficat de gradul 4. pe linga metastaza care o are mai are si o tumoare la colon. Nu stiu ce sa fac? sa o operez la colon sau sa nu o operez. Medicul nu mi-a dat sanse de scapare. VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT.
6 lory italia
6 lory italia [7c]
30-06-2011, 22:49

Membru din 25-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 7

rau imi pare sa va spun cand ajugi in etastaza grad 4 nu se poate face nimic. eu il am pe buniculmeu cu asa ceva. am intrebat si medicii oncologi de aici si nu imi dau sanse.
asa e viata asta grea. imi pare rau!!!!!!!!!!!!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
04-07-2011, 18:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dyanaa, mama ta trebuie dusa intr-un serviciu de oncologie, pentru a i se efectua mai multe analize si pentru a se face o stadializare si o evaluare completa a bolii. in cazul in care acea METASTAZA este SINGURA EXISTENTA, mama ta are inca o sansa de vindecare, in functie de cat de mare este respectiva metastaza. altfel oncologul poate sa-i recomande CHIMIOTERAPIE in speranta micsorarii respectivei metastaze, apoi o operatie care sa scoata si tumora din colon si metastaza din ficat.
care este diagnosticul ei complet, din biletul de externare, si ce a zis oncologul, daca ai vorbit cu vreunul ?
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp