Dureri in metastazele osoase

Secțiunea: Metastaze
11 comentarii 1
1 Darius
1 Darius [2c]
03-01-2015, 14:13

Membru din 03-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Cum acționează abiraterona in combinație cu prednisone asupra metastazelor osoase ?
Intensificarea durerilor poate fi semn ca tratamentul funcționează Si ca celulele canceroase se elimina?
Desinobon acționează in vreun fel pt eliminarea celulelor canceroase din oase?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
03-01-2015, 15:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Darius, Azi, ora 14:13:25):


Mecanismul de actiune al abiraterone este unul hormonal, respectiv de blocare a producerii hormonilor androgenici, cu care se "hraneste" cancerul de prostata, atat cel primar cat si metastazele, inclusiv cele din oase. Acidul zoledronic (desinobon) este si el indicat in cancerul de prostata cu metastaze in oase, dar actioneaza mai degraba prin protectia oaselor decat direct asupra celulelor tumorale.
3 Darius
3 Darius [2c]
03-01-2015, 17:13

Membru din 03-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Ce recomandați a se administra pt "acoperirea" durerilor provocate de metastazele osoase ?
In prezent bolnavul ia Ketonal 150mg cu eliberare prelungita (fiind singurul medicament care ii calmează durerile. Acesta insa, i-a provocat hemoragii retiniene si de curand o criza hemoroidala). La apariția evenimentelor precizate, l-a înlocuit cu tador 25mg. A incercat si Tramadol Retard. Supozitoare cu Voltaren (după terminarea tratamentului pt hemoroizi...)
Ce medicament ar fi echivalent "Ketonalului 150mg cu eliberare prelungita", dar care sa nu-i mai provoace hemoragii?!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
03-01-2015, 18:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Darius, Azi, ora 17:13:58):


cred ca glumesti daca mergi pe ideea prescrierii medicamentelor antialgice de pe urma conversatiilor pe internet. singura ta sansa este fie sa te apuci sa faci sa zicem facultaea de medicina si sa te specializezi oarecum pe aceste probleme, sau sa gasesti un medic de specialitate care sa se ocupe de aceasta problema si in care sa aveti incredere.
5 Darius
5 Darius [2c]
03-01-2015, 19:42

Membru din 03-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

V-am cerut o părere!
Realizați cred, ca tramadol retard i-a fost prescris de medic. Rezultatele au fost 0.
Tador, voltaren supozitoare( recomandate de medic) -rezultat zero
De aceea va ceream o părere.
Durerile sunt de o intensitate ridicată, din moment ce doar ketonalul 150 are efect.
Sunt plasturii transdermici dolforin o opțiune ? Imi puteți da o idee... ?!
Nu vorbim de studii pt ca am devia de la subiect. Clar este ca nu le am im domeniu...altfel nu as fi avut întrebări, ci răspunsuri :)
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
03-01-2015, 19:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Darius, Azi, ora 19:42:14):


tratamentul antialgic nu se poate prescrie fara o consultatie LIVE. alte idei practic nu au nicio valoare. poate doar cu exceptia aceleia ca un medic care a prescris un tratament de durere trebuie sa aiba ocazia sa vada care este rezultatul (deci un consult de follow-up) si, eventual, sa ajusteze medicatia (sa schimbe medicamentele sau formele de administrare, sa schimbe dozele, etc).

iata parerea mea: trebuie sa te adresezi medicului care a prescris tratamentul initial. mi-e greu sa cred ca efectul este chiar "zero", dar inteleg cum el poate fi insuficient. tot o problema medicala ramane, nu una familiala sau de alta natura. numai medicul poate sa va ajute sa o rezolvati.
7 tinkerbell
7 tinkerbell [30c]
05-12-2017, 00:40

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Tatal meu e in aceeasi situatie. A luat aflamil si doreta care I au crescut creatina. L au pus pe tramadol care nu isi mai face efectul si ghiciti ce, constipa ca naiba , de aici complicatii precum hemoroizi. S a dus la medicul de familie care I a prescris ketonal care ii creste tensiunea si el are deja tensiune mare s nu mai.poate lua. Oncologul luna trecuta nu I a prescris tceva, deci dnul doctor raul duke suntem.disperati si poate parea ca punem intrebari idioate. Medicii din Ro lasa mult de dorit, lipsa empatie. E dureros sa vezi cum cineva sufera, plange de durere, nu poate dormi si nu il.poti ajuta. Deci, dati ne o sugestie, o pista ca in ziua de azi trebuie ca cauri singur, sa te informezi, sa fii insistent, enervant doar sa iti ajuti persoana draga.
BIU
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
05-12-2017, 15:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tinkerbell, Azi, ora 00:40:21):


constipatia este un efect advers foarte frecvent al tramadolului. dar eficienta lui pe durere, consider ca atarna mai greu, si atunci consider ca trebuie insistat cu tramadol, dar cu strategii concomitente de prevenire a constipatiei; adica trebuie sa ia laxative in diverse combinatii si sa aiba dieta cu fibre INAINTE de a se instala constipatia. ca tratamentul antialgic sa fie mai eficient, recomand combinatii de paracetamol, circa 2-3 grame pe zi, cu tramadol in doza maxima de 400-500 mg pe zi, distribuit la nevoie, daca are dureri acnd si cand, sau sistematic, daca are dureri continuu. personal imi place sa adaug si algocalmin, 3-4 comprimate pe zi. din pacate tratamentul corect al durerii NU se poate face si nici coordona prin discutii pe internet. trebuie sa identificati un medic care sa se si priceapa si sa se si implice, lucru, recunosc, nu usor, dar nici imposibil.
9 tinkerbell
9 tinkerbell [30c]
06-12-2017, 01:20

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Tocmai ca nu isi mai face efectul tramadolul si sa ia laxative tot medicamente e mult. Eu personal ma simt rau daca laxative clasice. Am mers pe varianta naturala la el. Maine mergem la oncolog si intreb de combinarie cu paracetamol/ algolcalmin. El trebuia sa ia zilnic deci ii vor distrge stomacul .multumesc pt raspuns
BIU
10 tinkerbell
10 tinkerbell [30c]
06-12-2017, 01:20

Membru din 15-12-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 30

Tocmai ca nu isi mai face efectul tramadolul si sa ia laxative tot medicamente e mult. Eu personal ma simt rau daca laxative clasice. Am mers pe varianta naturala la el. Maine mergem la oncolog si intreb de combinarie cu paracetamol/ algolcalmin. El trebuia sa ia zilnic deci ii vor distrge stomacul .multumesc pt raspuns
BIU
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
06-12-2017, 10:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tinkerbell, Azi, ora 01:20:42):


nu vad cum iti distruge stomacul paracetamolul sau algocalminul. asta e un efect secundar al antiinflamatoarelor nesteroidiene clasice.
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp