Dupa Chimio si Radioterapie analize markeri si mai mari

Secțiunea: Chimioterapie
44 comentarii 1 2 3
41 RaulDuke
41 RaulDuke [7763c]
23-01-2014, 11:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu. nu reprezinta nici pe departe o prioritate fata de elucidarea cauzei starii neurologice si controlarea acestei situatii.
42 fica
42 fica [14c]
26-01-2014, 14:16

Membru din 15-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Bună ziua, domnule doctor!
De când a luat tratament, adică din data de 15 ianuarie, nu a mai făcut nici o criză, dar durerile de spate şi din zona rinichilor nu o lasă deloc.Este posibil să fii făcut metastaze în zona pelviană, acolo unde a mai rămas din tumoră?
Analizele făcute ultima dată au ieşit bune, doar transaminazele au ieşit mari.Crizele de epilepsie se puteau declanşa din cauza stresului, a emoţiilor, a fricii(prima criză a făcut-o când a rămas o noapte fără mine la spital, iar celelalte două în ziua când trebiua să mergem la neurolog, era foarte agitată că nu ajungem mai repede).Primul neurolog a zis că are demenţă senilă.
La tomograf se pot vedea aceste lucruri, la cel fără substanţă nu s-a văzut nimic deosebit, nu prea înţeleg eu ce a scris medicul, de aceea nu vă pot scrie.Ce markeri tumorali trebuie făcuţi?Aici aceste analize se fac numai pe cont propriu.Durerile să fie oare de la medicamentul pentru epilepsie?(Levetiracetam)
43 RaulDuke
43 RaulDuke [7763c]
26-01-2014, 14:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

revino, te rog, cu niste informatii medicale oficiale, caci altfel nu am cum sa te ajut! o discutie pe internet nu poate tine loc de consult medical. cu siguranta ca o criza de epilepsie nu poate fi declansata de stres sau frica. trebuie sa faca RMN cerebral cel putin.
44 fica
44 fica [14c]
28-01-2014, 11:40

Membru din 15-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Bună ziua!
Am reuşit să descifrez rezultatul la tomograful făcut fără substanţă de contrast, cel cu substanţă de contrast îl vom face Luni.,
, , Discretă atenuare a densităţii native de partea dreaptă;mică hipodensitate partea stângă, fără efect de masă.
S.V. pe linie mediană, simetric normal dimensionat.Calcifiere în coasa creierului.Relief cortical corespunzător vârstei``.
Tomograful de Luni va fii făcut la torace, abdomen, pelvis şi craniu.Este primul tomograf pe care îl facem după operaţie.
Sper să aflăm de ce mama mea se simte foarete rău şi a mai făcut şi crize de epilepsie.Credeţi că doza de Levetiracetam de 500, pe care o ia este prea mare, 1dimineaţa şi 1seara, este ameţită şi îi cade părul foarte rău. Până când va lua acest medicament?Pentru dureri ia Tramadol de 500, 1 dimineaţa şi 1 seara, care are foarte multe reacţii adverse şi tot nu-i trec durerile.
Răspunde la topic
44 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp