Cancer pancreas (ampulom vaterian) -> metastaze osoase ?

Secțiunea: Metastaze
15 comentarii 1
1 alex202222
1 alex202222 [8c]
23-09-2014, 14:48

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Buna ziua. Ca orice om la nevoie va deranjez in speranta ca voi afla unele lucruri care ne vor ajuta :)
Mama mea - tata nu mai am - a avut cancer cap pancreas std 2b. S-a operat,a facut chimio, au trecut 4 ani in care a fost ok.

De un an (al 5-lea) incet incet au aparut dureri de picioare, crescand lent in intensitate pe parcursul anului..a inceput sa ia calmante si i s-a inceput administrare Zometa la o luna, apoi la doua pentru ca a facut necroza la maxilar..

Momentan, dupa un an de cand au inceput durerile de oase, are cam 3-4 reprize in decurs de 24h de durere , inclusiv noaptea..cam cate jumatate de ora fiecare, asta pentra ca ia calmante (ketorol, vendal + diverse pt intarire,stomac,bila etc).

Inafara de asta ea mai are o tumoare benigna pe coloana, unde a fost mai demult o trauma fizica ( a cazut de pe un scaun si a dat cu spatele de pamant) .
In toata perioada asta a facut rmn si acolo la coloana si a iesit tot timpul benign timp de 3 ani.. mai exact "leziune cu aspect osteosclerozant la nivelul L3, cu mica extensie in pediculul drept, fara expansionarea osului si fara semne de intrerupere a corticalei-aspectul corespunde mai probabil unei tumori benigne (osteom osteoid?). prolaps usor asimetric L4 cu atingere radiculara L5 stanga in recesul lateralL4-L5", scrie pe o hartie din 05.04.2013.

Insa pe o hartie din ianuarie anul acesta scrie "Ampulom vaterian operat. Metastaze osoase std IV. in prezent pacienta este cu aspect ct de evolutie a metastazelor osoase, cu marker cea in crestere. Am decis administrarea de bifosfonati la 3 luni. Am adm. zometa 4 mg".

Va mai spun ca si analize , markerul CA 19-9 a tot crescut si scazut , pana cand de un an este perfect stabil la 10000. Markerul CEA a crescut in ultimul an ajungand la 280 tot in ianuarie acest an.

Ce parere aveti ? sa fie metastaze ? gasisem undeva pe net (da , stiu tot ce e pe net poate fi adevarat de la 0% la 99,9% ) gasisem ca de la pancreas nu (prea) merg metastaze la oase.. alta "consolare" ar fii ca orice persoana cu metastaze osoase stiu ca se stinge din pacate repede.. ultima cunostinta a trait 4 luni de cand au inceput sa o doara oasele.. Ce spuneti ? Noi inca mizam pe acea tumoare "benigna" de la coloana care ar apasa pe nerv ...

Daca doriti orice alta valoare de la analize sau orice detalii, le am la indemana. Multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
23-09-2014, 16:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex202222, Azi, ora 14:48:54):


simptomatologia si markerii sugereaza ca din pacate cancerul se afla in evolutie. teoretic exista posibilitatea fie a recidivei cu metastaze a cancerului de pancreas, fie a unui alt cancer, si el cu metastaze. asta nu se poate transa decat cu biopsie din vreo leziune/metastaza. chimioterapie face sau a facut ?
3 alex202222
3 alex202222 [8c]
23-09-2014, 17:34

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

A facut si face.. initial a facut pentru pancreas, imediat dupa ce s- a operat, pana s-au stabilitat markerii CA19-9.
Apoi a facut pauza vreo 2 ani, si acum de un an a inceput Zometa...
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
23-09-2014, 17:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex202222, Azi, ora 17:34:04):


da. si in momentul actual nu mai e in stare sa suporte chimioterapie ? poate ca s-ar indica iarasi...
5 alex202222
5 alex202222 [8c]
23-09-2014, 17:43

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Nu ma pricep..sa inteleg ca zometa nu este tot chimioterapie ?!... momentan face doar zometa.. doctorul ei oncolog spune ca e tratamentul cel mai potrivit pentru ea si ca mai mult nu se poate face :/
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
24-09-2014, 09:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex202222, 23-09-2014, 17:43:14):


nu, Zometa nu este chimioterapie.
7 alex202222
7 alex202222 [8c]
24-09-2014, 19:09

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

S-ar putea sa vorbesc niste prostii mai mari decat casa..dar ma pasioneaza aceste lucruri, sper sa nu va suparati ca va rapesc timp cu prostiile mele :)

Sistemul imunitar in mod normal ar trebuii sa faca fata sau macar sa incerce sa faca fata oricarei modificari de natura microbiana/virala etc ce apare in organism si sa lupte impotriva ei...cu ajutorul celulelor T / NK (natural killer), boala/infectie/cancer/etc aparand doar in cazul in care sistemul imunitar nu face fata.. Este corect ce spun :) ?

Intrebarea este .. de ce nu rezulta practic (ca teoretic asa ar rezulta) ca interferonul poate rezolva aceasta problema a sistemului imunitar de a nu face fata :) ? adica un fel de elixir universal al sanatatii :) ?
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
25-09-2014, 09:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex202222, 24-09-2014, 19:09:29):


pentru ca, in primul rand, premiza respectiva este, in cel mai bun caz, foarte foarte incompleta. apoi sa pui in aceeasi galeata infectiile virale/bacteriene/etc cu cancerul, ca tip de boli, este o chestie complet eronata. cancerul e compus in primul rand din celule deviate dar ale propriului organism, iar organismul uman tinde sa nu isi atace propriile celule.
9 alex202222
9 alex202222 [8c]
28-09-2014, 10:37

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Multumesc. Si impotriva cancerului teoretic nu lupta nici un .. sistem.. sau alta celula din organism sau ..orice.. in mod natural sa zic asa ?
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
28-09-2014, 18:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex202222, Azi, ora 10:37:35):


in ciuda opiniei generale, si din pacate, cancerul este un lucru foarte natural. ca si majoritatea bolilor, de fapt...
exista celule ale sistemului imunitar care lupta impotriva cancerului, sunt niste cai de tratament studiate la ora actuala, dar putine lucruri patrund in practica. tratamentele cele mai eficiente sunt si tratamentele standard din ziua de azi.
11 MARTON
11 MARTON [617c]
28-09-2014, 21:40

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ALEX daca vrei informatii mai detaliate citeste la acest link :http://www.victory-over-cancer.org/ro/carte/index.html , o sati trimit pe privat povestea mea in care vei gasi si cateva raspunsuri la intrebarea ta si daca doresti si esti din Bucuresti ne putem intalni sau vorbi la telefon.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
12 alex202222
12 alex202222 [8c]
01-10-2014, 20:05

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Multumesc amandurora :) Sunt un pic cam confuz acum, intr-adevar asa se stie, ca organismul nu isi ataca propriile celule (ar fi lupus cred, in fine nu conteaza cum se numeste boala respectiva:) ) , si acum citesc ca totusi e ceva in organism ce lupta impotriva cancerului :) Care sunt acele celule care lupta, cum se numesc ?
13 alex202222
13 alex202222 [8c]
08-03-2015, 20:16

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Buna ziua.. incerc sa fac un rezumat in legatura cu mama mea si vreau sa stiu ce parere aveti de boala, sistemul medical si in general.

-operatie neocap pancreas (ampulom vaterian/cancer pancreas) in 2009.

-2010, 2011, 2012, ani in care a fost plina de viata, ca niciodata, a facut in fiecare an cat altii in 10 absolut de toate (gospodarie concedii planuri renovari etc). Chimio dupa operatie.

-2013, an in care a inceput sa aibe mici dureri de oase, de picioare mai ales, care treceau cu o pastila pe zi, de genul care se poate lua fara reteta. Zometa fara chimio.

-2014 durerile devin tot mai intense, doza de medicamente a trebuit dublata incet. Zometa, fara chimio.

-2015:
- dureri mari, urlete, crize de fiere (desi fierea nu mai era, deci probabil erau de pancreas) a fost nevoie si de intravenoase pentru ameliorarea durerii de oase, dexametazona. Zometa fara chimio.

- am internat-o pe mama la sfarsitul lunii Ianuarie in spital la oncologie pentru efectuare rmn, analize periodice etc desii demult am cerut doctorului rmn numai acum a spus el ca facem..

- din motive de genul "inca nu sunt fonduri" mama mea a trebuit sa stea internata 3 saptamani in spital in loc de una.. timp in care s-a simtit bine, pentru ca in ultimele luni tratamentul luat acasa, medicamentos, era mult mai ineficient decat cel intravenos din spital, urla de durere chiar daca lua pastile. Era o binecuvantare pentru amandoi faptul ca era internata.. era un om normal in spital.

- in acest timp de stat in spital foarte multa lume racita a venit in vizita la pacientii din acelasi salon. bineinteles mama mea s-a racit imediat, pentru ca in ultimii ani a dat dovada de un sistem imunitar zero absolut in fata racelii, care pentru ea era de n ori mai agresiva, acum doi ani a crezut lasase vorba rudelor sa aibe grija de mine, ca ea nu mai scapa din raceala respectiva. (unul din vizitatori care era si cel mai racit, stranuta si tusea la fiecare 20 de secunde, dormea acolo, statea non stop acolo!)

- in ultima saptamana in spital au aparut simptomele.. avea durere in piept, respira greu, era foarte slabita (o data cu ea m-am racit si eu care ma racesc odata la 5 ani si doar stranut.. dar de data asta a fost cum nu credeam ca e posibil.. durere de muschi, febra 39.2, somnolenta, urat.. daca pt mine a fost asa imaginati va pentru mama mea).

- miercuri 11 feb seara - o vizitez pe mama la spital, dupa cum va spuneam era agitata, avea durere in piept, respira greu, era foarte slabita.

- joi 12 feb seara - o sun pe mama pt ca eram in casa mort de raceala cum va spuneam.. ea de abia vorbea.. nu receptiona tot ce i spuneam, nu raspundea la ce o intrebam, pana la urma am reusit sa inteleg ca i-a facut chimioterapie ( dupa 3 ani de dureri de oase ) si calmante si ca e asa de la calmante.

- vineri 13 feb - dimineata o sun pe mama - raspunde asistenta "acum vroiam sa va sunam, veniti repede ca doamna nu e bine!!" (haha serios acum vroiati sa ma sunati) ..ajung la spital.. mama mea era pe spate in pat, cu picioarele nici drepte nici stranse, cu capul intr-o parte, respira adanc, se misca pieptul foarte tare cand respira, iar cand tragea aerul, de fiecare data misca cumva capul intr-o parte.. ochii erau inchisi pe jumatate, la unul se vedea irisul , la unul nu, era doar alb. Atat era tot ce facea. Nu misca in rest nimic , am vorbit cu ea dar sunt curios daca auzea ??! Nu era conectata la nici un aparat, in salon nu era nici o asistenta, nici un doctor, restul pacientilor isi vedeau de treaba lor fiecare. M- am simtit cumva invizibil si ca nu pot face nimic..in fata indiferentei infinite din jur.

- merg la doctor in cabinet, imi spune ca mama a facut embolie pulmonara si ca acesta este sfarsitul ei.. eu a trebuit intr o delegatie.. am lasat-o pe mama acolo pe acel pat in acea stare si singura intre viata si moarte, mai exact in indiferenta. cand m am intors peste aproximativ 5 ore ea deja se hotarase ca e mai bine sa plece de aici .. de fapt nu i s-a oferit alta optiune. Unul din cele trei diagnostice , stop cardio respirator.

Asa a murit mama mea ultima si singura mea speranta (tata a murit in 2008, frati surori nu am),cu care am trecut prin atatea momente si fericite si pline de durere, pe care o iubeam cum nu pot exprima in cuvinte si in nici un mod posibil, a murit singura si in indiferenta celor din jur..

Parerea mea este ca
- mama a murit din cauza gripei, desii doctorul i-a spus de un miraculos tratament special pentru ea numit Fervex, a indiferentei de acolo.
- ca a stat toata noaptea in starea aceea si ca dupa 10-12 ore si au dat si ei seama ca mama nu doarme, au pus repede diagnosticul, si si au vazut de treaba in continuare, si asa erau prea multi, au mai scapat de unul.

Am ramas cu intrebari.
- de cat timp putea fi in acea stare mama mea ? ultima data vorbisem la telefon cu o seara inainte la ora 9 jumatate, cand v-am spus era foarte molesita de abia vorbea.. tinand cont de "vigilenta" asistentelor care daca si teoretic vorbind ar fi trecut sa verifice pacientii, 99% ar fi spus "a doarme, e ok". sa fi intrat in acea stare dupa ce am vorbit cu ea ?

- rmn facute la un an diferenta (se recomanda aceasta perioada oficial?), chimioterapie facuta in ultimul moment cu o seara inainte de a deceda, doar dupa 3 ani de dureri in care nu i s-a facut decat calmante si zometa. Gripa la ea acasa in spital, indiferenta,
sau ...cancerul ??!
Va multumesc anticipat.
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
08-03-2015, 20:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex202222, Azi, ora 20:16:49):


din pacate un cancer de pancreas recidivat la distanta (cu metastaze) reprezinta o boala cu un prognostic extrem de prost si, inafara de mai multa atentie si grija poate, inclusiv pentru simptomele ei, nu cred ca s-ar fi putut face mult mai mult din punct de vedere al duratei de viata. cauta sa te bucuri de aminitile primite de anii care au urmat diagnosticului initial, in care zici ca a fost bine si pe care aceiasi medicina pe care o vezi acum neglijenta si indiferenta, vi i-a dat, pentru ca nu vad ce bun poate iesi acum din a privi in urma cu amaraciune. rmn, ne-rmn, raceala, chimio, zometa, trombembolie pulmonara, etc etc etc... din pacate un cancer de pancreas cu metastaze NU SE POATE VINDECA iar in momentul respectiv nu prea era cunoscut nici vreun tratament care poate macar sa prelungeasca durata de viata prea mult, in multe conditii. gandeste-te deci, in continuar,e cu optimism la ce ai primit de la parintii tai, inclusiv de la ea, si fa in asa fel incat sa duci ce a fost bun mai departe, catre familia, copiii si mai apoi nepotii tai, in poate o generatie care va reusi sa castige definitiv lupta cu aceasta boala.

numai bine!
15 alex202222
15 alex202222 [8c]
09-03-2015, 19:03

Membru din 14-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Multumesc.
Răspunde la topic
15 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp