Doresc un sfat

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
4 comentarii 1
1 Vyx
1 Vyx [1c]
20-08-2020, 01:49

Membru din 20-08-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara, tatălui meu de 60 ani i sa găsit o tumoare foarte mare pe esofag . Mâine așteptăm rezultatul RMN și peste 2 săptămâni biopsia , deci nu știm exact tipul tumorii.A ajuns la spital pentru ca a slăbit in ultimele luni și in ultimele 2 săptămâni vomita toate alimentele care încerca sa le mănânce .Nu se mai poate alimenta , abia mai consuma lichide și este pe kabifen. Chirurgul care ia făcut endoscopia a spus ca tumoarea este foarte extinsă și urâta și nu ii da prea multe șanse la viața . Ni sa propus sa ii pună tubul gastric pentru alimentare și apoi sa ii dea trimitere la medic oncolog la București pentru o eventuala radioterapie și dacă va ajunge la operație . Perioada Covid face lucrurile mult mai dificile. Am discutat cu alt medic care spune ca dacă ii taie stomacul va fi dificila reconstrucția esofagului dacă ajunge la operație . Problema este ca el nu se mai alimentează și dacă îl ducem in București la spital rămâne singur și nu se descurca cu nimic . Nu știm ce decizie sa luam , dacă sa acceptam ceea ce a spus chirurgul lui și peste 2 zile ii montează gastrostoma sau sa încercam un transfer la București la un spital de stat. Îmi puteți sugera ce ar trebui sa facem ?
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
20-08-2020, 10:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vyx, Azi, ora 01:49:46):


primul lucru care trebuie facut este GASTROSTOMA sau ceva similar numit PEG, deci o gaura din stomac direct in exterior, pe care se pot administra alimente in forma lichida si semilichida. acest lucru ii va permite alimentarea si deci il va sustine si va castiga timp, pentru a putea trece in planul oncologic: toate investigatiile care stabilesc cat de extinsa este tumora, biopsia tumorii pentru a mentiona exact natura ei, apoi planul de tratament. la ce spital si ce medic oncolog aveti programarea?
3 Vyx
3 Vyx [1c]
20-08-2020, 10:55

Membru din 20-08-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:00:09):

Încă nu sa făcut programarea la oncolog . Ne puteți recomanda un spital și un doctor in București ?
BIU
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
20-08-2020, 12:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vyx, Azi, ora 10:55:58):


inafara de subsemnatul, nu am recomandari de acest gen de facut pe internet. pentru asta va rog sa scrieti un mesaj privat!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp