displazie chistica

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
3 comentarii 1
1 mary koko
1 mary koko [38c]
25-10-2017, 22:58

Membru din 07-07-2010

Subiecte: 4

Comentarii: 38

Buna seara!D-l doctor Raul Duke,va rog din suflet sa imi raspundeti la intrebarea urmatoare;trebuie sa ma prezint la un medic oncolog la o consultatie? S-au poate chirurg oncolog ? Am facut un RMN cu urmatorul rezultat; SAN DREPT structura glandulara cu multiple formatiuni cu dim 12 mm si 35/45mm,net conturate,cu semnal lichidian(hiposemnalT1,hirersemnalT2/DW) cu exceptia formatiunii cu cele mai mari dimensiuni,localizate supero-interncare are semnal hemoragic(hipersemnalT1/T2)si perete ingrosat circumferential regulat cu gadolinofilie omogena cu tesutul conjunctiv dezorganizat,cu semnal normal,tegument cu grosime normala. Concluzie;san stg displazie chistica Bira-ds2. San dr;displazie chistica Formatiune chistica cu dim de 35/45mmcomplicata cu hemoragie,localizata supero-intern,cu curba de incarcare tip | progresiva ,benigna Bira-ds 3 ..Mentionez faptul ca acest chist a fost mare si plin cu lichid iar in urma cu 10 zile mi s-a facut o punctie si s-a extras 36 ml de lichid care nu a fost trimis la nici o analiza pentru ca arata bine, asa a zis domnul doctor.Ce este de facut in continuare si mai ales cui trebuie sa ma adresez pentru ca il simt ca este mare si sunt ingrijorata Va multumesc, pentru timpul acordat si astept un raspuns .
mary koko
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
26-10-2017, 16:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mary koko, 25-10-2017, 22:58:58):


aspectul pe RMN sugereaza ca nu ar fi vorba de cancer. nu cred ca trebuie sa te adresezi vreunui oncolog sau chirurg oncolog in momentul actual, ci doar sa ramai in monitorizarea medicului initial si eventual a celui de familie.
3 mary koko
3 mary koko [38c]
27-10-2017, 20:34

Membru din 07-07-2010

Subiecte: 4

Comentarii: 38

Medicul de familie mi-a dat bilet de trimitere catre ginecologie ,si a spus ca presupune ca e hormonal.Va multumesc frumos pentru raspuns si pentru timpul acordat.Sanatate sa va dea bunul D-zeu!
mary koko
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp