Displazie - as vrea sa stiu ce riscuri sunt si ce posibilitati de tratare

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
14 comentarii 1
1 ananms
1 ananms [4c]
25-03-2009, 09:10

Membru din 25-03-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua!
Am luat ieri rezultatul testului Papanicolau. Medicul a scris asa:
"Celule epiteliale superficiale si intermediare frecvente. Unele celule .....(aici nu an inteles ce scrie si nu cunosc termenii medicali ca sa deduc) prezinta discanioze severe. Leucocite frecvente. Frotiu cu displazie moderata - HG-SIL".
Ca urmare a acestui rezultat, medicul m-a chemat saptamana viitoare sa faca biopsie.
Sunt foarte ingrijorata! As vrea sa stiu ce riscuri sunt si ce posibilitati de tratare.
Va multumesc!
2 dr.bociu
2 dr.bociu [10c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

displazia se poate trata. stai liniştită dar du-te la biopsie pentru că e periculos să aştepţi
3 ali39
3 ali39 [20c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Buna, nu prea stiu cum este la partea aia cu HG SIL. Eu stiu de LSIL dar poate fi si asta altceva.
Eu zic ca este este vb despre o rana pe colul uterin care prezinta celule discariotice adica LSIL, adica leziune scuamoasa intraepiteliala(le stiu ca le-am citit de mii de ori) cu grad scazut .
Dar nici de joaca nu este. Doctorul ti-a zis sa-ti faca biopsie tocmai pt acest lucru, sa fie sigur ca nu ai altceva mai grav si bineinteles sa-ti faca tratamentul adecvat.
Asa ca i-ati inima in dinti( stiu cum este) gandeste-te ca n-ai nimic si du-te la biopsie.
Iti doresc multa sanatate si te-as ruga dupa ce termini cu analizele sa intri pe forum sa-mi scrii. Bine?
Te pup, Aliss
4 CamiKa
4 CamiKa [5c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Si eu am avut acum 3 ani displazie moderata, detectata printr-un papanicolau.Biopsia se face la acest diagnostic(pt a se vedea de ce natura sunt celulele anormale) plus colposcopie.Dupa tratament( mi s-au indepartat celulele precanceroase) nu am mai avut niciodata probleme.Nu te stresa, biopsia este obligatorie in caz de displazie, dar nu inseamna nicidecum ca ai cancer. Va trebui sa faci pap o data la 6 luni timp de 5 ani.Mie asa mi s-a spus.de atunci nu am mai avut probleme niciodata cu testul.Daca este posibil sa faci testare HPV sa vezi daca e pozitiv si ce tulpini ai.
5 ananms
5 ananms [4c]

Membru din 25-03-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Multumesc pentru sfaturi si incurajari!
Camika, care a fost rezultatul tau la biopsie si colposcopie?
6 CamiKa
6 CamiKa [5c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Nu stiu sa iti zic, eu am trecut prin experienta asta pe cand locuiam in londra, acolo sunt alte clasificari si eu atunci am auzit 1 data de testul asta `smear` cum i spune acolo.Dupa pap anormal m-au chemat la colposcopie, sa se uite la col si, pt ca au vazut tesut modificat mi-au luat biopsia totodata si mi-au zis ca trebuie sa astept rezultatul. La rezultatul ce l-am primit prin scrisoare, era displazie moderata si m-au programat la tratament. Aici mi-au zis ca nu am cancer dar tesutul modificat trebuie indepartat, ceea ce au si facut, dar nu prin conizatie ci prin ceva instrument.Nu a fost deloc dureros.Daca nu tratam atunci, acea displazie putea sa evolueze spre cancer.Dosarul meu a ramas la acea clinica, nici nu stiu ce scrie in el.....
7 ananms
7 ananms [4c]
20-10-2008, 12:18

Membru din 25-03-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 4

La 3 zile dupa biopsie mi-a aparut o sangerare abundenta care tine de 5 zile fara sa scada in cantitate. Poate fi menstruatie? Nu-mi pot da seama pentru ca am nascut acum 4 luni si alaptez. Daca ar fi menstruatie in 5 zile ar fi trebuit ca sangerarea sa nu fie atat de abundenta. Poate fi din cauza biopsiei? Dar a aparut dupa cateva zile. Are cineva o explicatie pentru asta? Multumesc.
8 CamiKa
8 CamiKa [5c]
21-10-2008, 14:18

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

O simpla biopsie nu poate sa iti dea asa sangerare. Eu nu am sangerat deloc dupa biopsie, practic e o usoara intepatura prin care se ia o mostra din tesutul anormal, din cervix, parerea mea e ca nu e de la biopsie.
9 ananms
9 ananms [4c]
21-10-2008, 14:38

Membru din 25-03-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Am fost la medic si mi-a zis ca sangerez pentru ca a cazut crusta care s-a format dupa electrorezectie. Unele persoane sangereaza mai mult, altele mai putin. Mi-a dat sa fac niste injectii ca sa se opreasca sangerarea.
10 CamiKa
10 CamiKa [5c]
22-10-2008, 16:49

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Ai spus de biopsie, nu de electrorezectie, sunt doua chestii diferite.Eu ma refeream la biopsie, ca nu sangerezi abundent dupa. Bine ca ai aflat motivul si nu ai de ce sa te ingrijorezi.
11 ananms
11 ananms [4c]
11-11-2008, 12:27

Membru din 25-03-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna!
In sfarsit am rezultatul biopsiei, care este urmatorul: fragment de col uterin cu leziuni histopatologice de cervicita cronica activa asociate cu hiperplazie endocervicala lobulara.
Daca stie cineva sa interpreteze acest rezultat, astept raspunsul.
Multumesc!
12 CamiKa
12 CamiKa [5c]
12-11-2008, 08:49

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Oncologie/Terminologie_in_domeniul_oncologiei/Hiperplazie_191_1102.html
13 alochka
13 alochka [1c]
23-03-2009, 15:13

Membru din 23-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua!
In Ianuarie 2009 am fost diagnosticata cu Displazie. Am facut colposcopie, determinare de hpv si rezultatul a iesit NEGATIV. Urmatorul pas a fost Electrorezectia, in Februarie. Totul a decurs normal.Am primit rezultatul biopsiei dar avand in vedere ca urmatoarea programare la doctorul care m-a operat, este de abia in Aprilie, poate reuseste cineva sa ma ajute in interpretarea rezultatului:

Fragment de col buza anterioara si posterioara:
Marcat si intins proces inflamator cronic granulamatos ulcerativ.
Hiperplazie glandulara cu dilatatii chistice.
Resturi mici de epiteliu pavimentos detasat de stroma, hiperkeratozic usor displazic.

Mentionez faptul ca doresc sa raman cat mai curand insarcinata.Credeti ca este ok?

Va multumesc anticipat!
14 wary
14 wary [1c]
25-03-2009, 09:10

Membru din 25-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

am fost si eu diagnosticata cu displazie moderata si condylom acuminat.urmeaza sa fac o tipizare ADN-HPV pentru a sti daca sunt infectata cu acest virus dupa care va trebui sa imi indeparteze 2/3 din tesut pt. a fi sigur ca pericolul s-a indepartat.cel putin asa mi-a spus doctorita care mi-a dat rezultatul biopsiei.urmeaza sa consult si doctorul care mi-a facut conizatia(am uitat saspecific ca mi-a facut aceasta conizatie in urma descoperirii unei rani pe col ,la examenul colposcopic.sper sa fie bine cu toate ca mi-e f.f. frica...am speranta totusi ca CIN II(displazie moderata) nu e chiar atat de grav fata de carcinom in situ....ce credeti?
Răspunde la topic
14 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp