Diagnostic tumoare si BPOC

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
16 comentarii 1
1 Mihaela87
1 Mihaela87 [7c]
17-03-2015, 21:02

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Buna seara,

sper sa ma puteti ajuta sa inteleg stadiul bolii tatalui meu.

Are 59 de ani, este fumator de la 25 de ani, de 1 an de zile a tusit si a incercat tot felul de siropuri naturiste, nevrand sa mearga la medic. In luna ianuarie a acestui an a avut o viroza, medicul de familie i-a dat tratament cu antibiotice, apoi l-a trimis la un CT, in urma caruia i s-a descoperit o tumoare gigant la plamanul stang si i-a spus ca plamanul stang nu mai functioneaza si ca plamanul drept a preluat sarcinile (plamanul drept fiind sanatos). In cateva zile starea lui s-a degradat rapid, obosea si avea dureri in partea stanga, dar doamna doctor i-a spus sa ia Algocalmin si nimic in plus. Sunt din Alba Iulia, medicii de aici i-au spus ca nu e de competenta lor si l-au programat la spitalul din Cluj, unde a stat internat din 4 martie pana astazi 17 martie. I s-au facut analize de sange, bronhoscopie (de unde i-au spus ca nu i-au putut preleva nimic, ca nu au ajuns la tumoare) si punctie (de unde i-au luat proba pt biopsie - asteptam rezultatul in 2 saptamani). A slabit mult, inainte sa se interneze ii scadea tensiunea brusc si a cazut de cateva ori, dar era constient, nu a lesinat. La Cluj i-au facut EKG si au spus ca nu are nimic, doar ca are scaderi de tensiune (a avut 9 cu 6). Dupa punctie a primit antibiotic in spital si e mai bine, nu i s-a mai facut rau deocamdata.

Pe fisa de externare sunt mentionate urmatoarele :

Formatiune tumorala LSS T4N2M0 in observatie. Examen histopatologic in lucru.
Bronhopneumopatie obstructiva cronica stadiul II gold in exacerbare infectioasa, cu evolutie favorabila sub tratament.
Anemie secundara hipocroma microcitara
Hipercolesterolemie usoara.
Stare la externare : Ameliorat.

Inteleg ca pana nu avem rezultatul nu se poate pune un diagnostic clar, dar as dori sa stiu cat de grav este ce stim pana acum si in ce masura se poate trata.

Va multumesc mult!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
17-03-2015, 21:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihaela87, Azi, ora 21:02:49):


se suspicioneaza, sa intelegem, un cancer pulmonar avansat, cel putin stadiul III. mai trebuie sa faca (daca nu a facut) un examen CT de abdomen si unul cerebral. ulterior, si dupa venirea rezultatului de la biopsie, trebuie sa mearga sa se ia in evidenta la oncologie, pentru a se stabili tratamentul, care nu poate fi precizat pana la aflarea acestor lucruri.
3 Mihaela87
3 Mihaela87 [7c]
18-03-2015, 15:58

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Va multumesc mult pentru raspuns !
Astazi am facut rost de biletul de externare si am mai multe detalii.
Examene paraclinice:
Radiologie - SCD libere. Opacitate omogena, giganta, de intensitate crescuta, bine delimitata, cu contur policiclic, localizata la nivelul LSS, care cuprinde hilul stang. Traheea usor deplasata spre dreapta.
Spirometrie - Disfunctie mixta medie segment central si periferice. Reducerea ventilatiei maxime cu 44 %.
Bronhoscopie - Traheea libera. Pintenele traheal normal. Arborele bronsic bilateral liber. Nu sunt semne neoplazice si nici inflamatorii. Aspirat flora nespecifica, micologie.
EPICRIZA
Pacient in varsta de 59 de ani, fumator 15 PA, antecedente personale patologice semnificative, este trimis din Alba Iulia in vederea continuarii investigatiilor pentru formatiune tumorala voluminoasa LSS, placata la mediastin, acuzand senzatia de presiune toracica la nivelul hemitoracelui stang posterior, ameteli, scadere in greutate de aproximatic 4 kg in ultimele 2 luni.
Obiectiv la internare prezinta paloare tegumentara, torace normal conformat, MV fiziologic, diminuat la nivelul 1/3 medii a hemitoracelui stang, fara raluri supraadaugate, Sa02=95 % fara O2, zgomote cardiace ritmice, bine batute, fara sufluri, abdomen elastic, mobil cu respiratia, fara sensibilitate la palpare.
Bio-umoral se evidentiaza sindrom anemic, sindrom inflamator marcat, hipercolesterolemie, GGT izolat crescut. Functional respirator prezinta disfunctie mixta medie segment central si periferie. CT-ul toracic cu substanta de constrast efectuat anterior internarii evidentiaza la nivelul LSS o voluminoasa formatiune tumorala placata la mediastin, care invadeaza bronhia lobara superioara si bronhia primitiva ; traheea impinsa spre dreapta ; adenopatii mediastinale subcentimetrice. Se efectueaza bronhoscopie, care deceleaza traheea libera, pintenele traheal normal, arborele bronsic bilateral liber, fara semne neoplazice si nici inflamatorii. S-a recoltat aspirat pentru flora nespecifica si micologie ; culturile aerobe si examenul micologic nu izoleaza germeni patogeni. In acest context, se efectueaza punctie-biopsie transtoracica, cu prelevare de biopsie, examenul histopatologic fiind in lucru.
Recomandari :
Tratament cu Symbicort 4,5/160 mcg
Efectuarea markerilor tumorali CEA, NSE, CYFRA 21-2.
Va multumesc pentru timpul acordat!
Orice ar fi , sper sa se poata trata, pentru ca speranta de viata sa fie cat de cat mare.
Va doresc sanatate!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
18-03-2015, 21:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihaela87, Azi, ora 15:58:22):


am inteles. ramane valabil ce am spus mai sus.
5 MARTON
5 MARTON [617c]
18-03-2015, 23:42

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MIHAELA 87 eu sunt tot pacient si iti pot oferi din experienta mea cateva idei: fiecare pacient are sansele lui de vindecare si pt a le creste trebuie sa inceapa cat mai repede pe cat posibil tratamentul pt a nu-i da bolii un avans mare, sa se lase cat mai urgent de fumat am vazut pacienti care ieseau cu aparatul de oxigen in fata spitalului si fumau, si pt un fumator este enorm de greu sa se lase, dar cum viata are prioritate va trebui sa faca acest efort urias.Mie de la tumorile de pe plamani nu mai puteam suporta anumite mirosuri si cand simteam miros de tigara pe strada nu mai puteam respira, ma injunghiau plamanii, aveam un nod in gat etc..DAR CU TOATE ASTEA intr-un an de tratament acele tumori ale mele nu au mai crescut nici macar un milimetru.
In aceasta boala si slabirea excesiva este un semnal de alarma si va trebui sa discutati cu medicul despre asta.
Pacientul, respectiv tatal tau ce stie despre aceasta boala si cum reactioneaza? pt ca de tonusul lui tine foarte mult atunci cand vorbim de vindecare si speranta cat mai mare de viata.PT. voi familia este UN CHIN MARE dar pt el ESTE DE 100 DE ORI mai greu chiar daca nu va arata asta sa stiti de la mine alt pacient vechi ca am multe nopti nedormite cand nu stiam ce sa fac in continuare pt ca aceasta boala i-ti da viata peste cap intr-o fractiune de secunda, si pe viitor va trebui sa i-ti schimbi radical gandirea si trebuie sa iei decizii la fel de radicale, si il puteti ajuta stand cu el de vorba , luiand deciziile impreuna , consultati-va cu el ca intr-o familie unita pt ca asta il va ajuta enorm de mult si ii va da speranta mare de viata si de a lupta mai usor cu timpul ce va veni.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 Mihaela87
6 Mihaela87 [7c]
31-03-2015, 16:18

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 17-03-2015, 21:36:19):


Buna,

va multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat!
Am primit rezultatul examenului histopatologic : carcinom renal cu metastaza pulmonara.
Dr de la Cluj i-a spus sa mearga la un medic oncolog si sa vada ce e de facut mai departe.
Nu inteleg mare lucru, dar imi dau seama ca e grav din moment ce e metastaza prezenta.
Nu stiu daca e ceva operabil si care e speranta de viata.
Va multumesc si va doresc sanatate !!!
7 Mihaela87
7 Mihaela87 [7c]
31-03-2015, 16:21

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Răspuns pentru (Mihaela87, Azi, ora 16:18:36):

Carcinom renal cu celule clare - am uitat sa mentionez.
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
31-03-2015, 16:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihaela87, Azi, ora 16:21:13):


am retinut. trebuie sa ajungeti la oncolog.
9 MARTON
9 MARTON [617c]
31-03-2015, 22:46

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MIHAELA la tatal tau este asa cum a fost si la mine mai putin metastazele de pe plamani eu le-am avut la 5 ani de la tumora cu celule clare renala si dupa inca o tumora din loja renala ( locul unde a fost rinichiul) si inca una langa coloana vertebrala care unea colonul de muschi si care a fost neoperabila si chiar daca sansele erau reduse intr-un an de chimio cu pastile acasa, am scapat de tumora de pe colon , si cele 2 cate una pe fiecare plaman nu au mai crescut si poimaine am CT-ul si cred ca voi putea posta ca am scapat si de aceastea ultimele doua.Chiar daca in situatia mea rata de supravietuire era de 10-15% eu m-am incapatanat sa dau peste cap statisticile si am reusit.
Daca vrei dai clik pe numele meu si imi trimiti pe privat o adresa de mail unde sa i-ti pot trimite povestea mea din 2008 pana in prezent.Te astept cu un raspuns.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
10 Mihaela87
10 Mihaela87 [7c]
07-04-2015, 10:39

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Buna ziua,
va multumesc pentru raspunsuri!

Cred ca nimeni nu stie exact ce are, pana la urma....

A fost luat in evidenta aici in Alba Iulia la Oncologie, avem un medic foarte bun si i s-a recomandat sa ramana aici, sa nu mearga la Cluj.
Problema e ca medicul i-a spus ca rezultatul de la Cluj nu e concludent, deoarece pe CT nu se vede nimic renal, se vede doar la plamani.
Rezultatul de la Cluj e : Cilindrul biopunctat examinat este format dintr-un tesut fibroconjunctiv, lax in care se gasesc grupuri de celule cu citoplasma clara care formeaza focal mici structuri cu lumene. Aspectul se intalneste atat in carcinomul pulmonar cu celule clare, cat si in metastaza unui carcinom renal. Diferentierea o face imunomarcarea cu : Ck5, Ck7, Ck20, TTF1, CD56, CD10 si RCC.
Ck5 - negativ, CK7 - negativ, TTF1- negativ, Ck20 - negativ, CD56 - negativ, RCC - negativ, CD10 - focal slab pozitiv doar pe cateva celule suspecte.
Aspectul histologic corelat cu imunohistochimia (doar CD10 focal slab pozitiv) pledeaza mai mult in favoarea unei metastaze de carcinom renal cu celule clare.

Nu mai intelegem nimic, totusi de ce a iesit ca e renal cu metastaza pulmonara ?
Medicul i-a spus ca nu e operabil in momentul de fata, si ca trebuie urgent citostatice, astfel incat deja a facut o tura vineri, iar vinerea aceasta urmeaza alta tura, apoi pauza o saptamana sau doua.
Pe decontul de la oncologie am gasit urmatoarele date : Diagnostic - C34.8 Tumora maligna leziune depasind bronhiile si pulmonul.
Medicatie administrata - Gitrabin, Glucoza, Carboplatin Actavis si Kabi, Lorastamin si Granisetron.

Pana la urma, ce stadiu e si cat de grav e? Se va putea opera, sunt sanse sa scada tumoarea sau nu poate fi vorba de asa ceva?
Va multumesc!
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
07-04-2015, 19:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihaela87, Azi, ora 10:39:15):


care este rezultatul examenului CT de abdomen ?
12 Mihaela87
12 Mihaela87 [7c]
08-04-2015, 09:18

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 07-04-2015, 19:21:08):

La examenul computer tomografic al toracelui nativ si cu contrast intravenos, se constata : la nivelul lobului superior al plamanului stang se pune in evidenta o voluminoasa formatiune tumorala placata la mediastin. Aceasta invadeaza bronhia lobara superioara si bronhia primitiva. Traheea este impinsa spre dreapta. Exista adenopatii paratraheale subcentimetrice. Dimensiunile formatiunii sunt de aproximativ 173/89/55 mm. Ficatul este omogen, fara formatiuni inlocuitoare de spatiu in parenchim. Glandele suprarenale sunt de aspect normal.

Acest CT a fost facut in 20.02.2015, inainte de a se interna la Cluj.
Are si un CD pe care l-au verificat acum medicii oncologi de aici din Alba Iulia, si au confirmat ca nu are nimic renal.
Alte date din pacate nu mai am, v-am dat tot ce aveam.
Va multumesc mult !
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
10-04-2015, 18:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihaela87, 08-04-2015, 09:18:31):


ce urmeaza ca tratament ? i s-a propus sa fie operat de tumoarea primara ? sau radioterapie ?
14 Mihaela87
14 Mihaela87 [7c]
14-04-2015, 20:14

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 10-04-2015, 18:21:23):

Tumoarea primara (renala) nu a fost vazuta pe CT, deci medicii oncologi de aici din Alba au spus ca nu e concludent rezultatul biopsiei de la Cluj.
Deci ei considera ca e doar tumoarea pulmonara.
Cum v-am scris mai sus, vinerea trecuta a fost la perfuzii , iar vinerea aceasta la fel, apoi face pauza 1 sau 2 saptamani din cate am inteles.
"Medicul i-a spus ca nu e operabil in momentul de fata, si ca trebuie urgent citostatice, astfel incat deja a facut o tura vineri, iar vinerea aceasta urmeaza alta tura, apoi pauza o saptamana sau doua.
Pe decontul de la oncologie am gasit urmatoarele date : Diagnostic - C34.8 Tumora maligna leziune depasind bronhiile si pulmonul.
Medicatie administrata - Gitrabin, Glucoza, Carboplatin Actavis si Kabi, Lorastamin si Granisetron."
Va multumesc!
15 Pop Alexandra
15 Pop Alexandra [1c]
04-03-2022, 11:52

Membru din 19-01-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Cum a evoluat boala?
A fost nevoie pana la urma de interventie chirugicala?
16 Mihaela87
16 Mihaela87 [7c]
04-03-2022, 13:59

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Răspuns pentru (Pop Alexandra, Azi, ora 11:52:20):

Bună ziua.

După consultarea a 3 doctori diferiți, ni s-a spus același lucru : nu era operabil, fiind situată tumoarea la mediastin. Citostaticele nu au stopat, deși a continuat cu ele 6 luni, a fost în continuă evoluție. S-a întins la oase și creier. A mai trăit fix un an de la aflarea diagnosticului, ironia sorții …
Răspunde la topic
16 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp