Diagnostic: Mastita carcinomatoasa stg.

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
7 comentarii 1
1 tevorista
1 tevorista [3c]
30-07-2015, 11:21

Membru din 30-07-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua. As dori daca se poate sa imi explice cineva ce tip de cancer are mama mea, deoarece la ce doctor a fost mi se pare foarte evaziva si nu ne explica nimic. Mama in urma cu 4 luni a simtit un nodul la sanul stang, iar de o luna a fost internata si i s`a facut o biposie, iar de atunci avand rezultatul care il scriu mai jos, mi se pare ca dr o tot lungeste cu alte analize. I s`a mai luat sange pt analize, a facut EKG si urina. Proba de la biopsie a spus dr ca a fost trimisa pentru o alta analiza, care o asteptam de 2 saptamani. Vreau sa stiu ce tip de cancer are mama, daca poate supravietui, ce tratament se impune la acest diagnostic si daca nu ar fi trebuit sa inceapa deja un tratament. Mentionez ca in ultimele doua saptamani sanul i s`a marit considerabil si este inflamat (rosu) de consistenta tare si cu sfarcul retractat. ps: Sunt speriata deoarece am citit despre mastita carcinomatoasa doar lucri rele si as vrea sa stiu daca are intradevar acest diagnostic, care stiu ca este foarte agresiv, de ce nu se grabeste cu tratamentul? Va multumesc anticipat in speranta ca ma puteti lamuri.

Macroscopie:
Piesa de 1,5/1/0.3 cm, de culoare albicioasa, consistenta crescuta.

Microscopie:
Parenchim mamar cu prezenta unui focar de 4/1,5 mm de carcinom mamar invaziv NST grad II Notthingam, cu scor formare tubi 3, scor nuclear 2 si scor mitotic 1, aparut pe fondul unei componente extensive de carcinom ductal in situ, care ocupa aproape in totalitate suprafata piesei trimise (80%), cu arhitectura solida si cu necroza centrala de tip comedo, grad nuclear III, cu importante aspecte de cancerizare a lobulilor si cateva focare de microinvazie. Celularitatea in patul tumoral este in proportie de 60%. Stroma tumorala este marcat desmoplazica. Se evidentiaza necroza intratumorala in proportie de 5%, moderata fibroza, calcificari si minima reactie limfocitara peritumorala. Nu se deceleaza emboli tumorali limfatici, venosi sau infiltrare perineurala in materialul examinat.

Imunohistochimic, coloratiile pentru p63 si SMA pun in evidenta prezenta de celule mioepiteliale in jurul ductelor cu carcinom ductal in situ si absenta lor in focarul invaziv cat si cele microinvazive.
Indicele de proliferare Ki67 este de 50%.
Estrogen - negativ (in mod repetat) atat pe componenta invaziva cat si pe cea intraductala, cu martor intern slab pozitiv. Scor Allred 0.
Progesteron - negativ (in mode repetat) atat pe componenta invaziva cat si pe cea intraductala, cu martor intern negativ. Scor Allred 0.

Concluzii:

Carcinom mamar invaziv NST Grad II Nottingham, aparut pe fond de carcinom ductal in situ extensiv.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
30-07-2015, 16:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tevorista, Azi, ora 11:21:19):


in mod evident este un cancer de san care pare destul de agresiv. stadiul nu se poate spune pe baza biopsiei, ci pe baza examenului clinic, a mamografiei, ecografiei mamare, etc. de asemenea imunohistochimia nu este completa, nu exista mentiune despre receptorii Her2.
cine este oncologul vostru si ce v-a propus ?
3 tevorista
3 tevorista [3c]
30-07-2015, 20:39

Membru din 30-07-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Oncologul care se ocupa de mama se numeste dr. Grecea Daniela din Cluj-Napoca. Problema este ca nu i'a spus nimic mamei mele decat ca va incepe probabil de saptamana viitoare chimioterapie si ca se va ajunge in cele din urma si la operatie. Atat! Noi va spun sincer ca nu stim ce sa facem deoarece ni se pare ca o cam lungeste dr, pentru ca nu ne explica nimic. Alte rezulate a spus ca trebuie sa vina, si atunci o sa inceapa tratamentul. Eu ma gandesc ca fiind un cancer asa agresiv, de o luna de cand a facut biopsia, nu s'a agravat totusi? Nu trebuia sa se grabeasca? Nu stim nici macar cat de agresiv este aceasta forma de cancer! Va spun sincer ca eu am nunta peste trei luni si sunt ingrozita! Nu stiu ce sa fac? Sa aman nunta? Ea cat mai traieste? Va multumesc!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
31-07-2015, 16:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tevorista, 30-07-2015, 20:39:46):


furnizezi mult prea putine date ca sa pot sa iti raspund cu cap si coada. in toata probabilitatea insa, nu o sa moara nimeni in 3 luni (nu de la problema pe care o discutam aici). revino cu rezultatele investigatiilor pe care ti le-am recomandat mai sus.
5 tevorista
5 tevorista [3c]
13-08-2015, 14:45

Membru din 30-07-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Singurul rezultat ce l'am mai primis este o scrisoare medicala pe care scrie asa: diagnostic carcinom invaziv stg T4d (mastita cc) N2M0 std IIIB, diagnosticat prin biopsie chirurgicala (30.6.2015) cu rez hp: cc mamar invaziv gr II Nottingham, cu amplificare genica). Avand in vedere diagn si std bolii se recomanda chimioterapie neoadj. Se initiaza in 6.8.2015 chimioterapie neoadj Taxotere 75mg/mp + Transtuzumab. La control in ziua 8 pacientul acuza parestezii la nivelul membrelor. Laborator: leUcopenie (1.57mii/uL). Sa inteleg ca a trecut deja in stadiul 3 al bolii? Din ce ne'o mai dar dr am inteles ca mama a fost introdusa intr'un studiu clinic care compara Herceptin cu SB3. Dar habar nu avem ce presupune. Ne puteti lamuri va rog?
6 tevorista
6 tevorista [3c]
13-08-2015, 14:52

Membru din 30-07-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

am omis unde scria: cu cc ductal in situ (80%), ki67=50%, RE=neg, RP=neg, Her2: 2+ (cu amplificare genica)
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
13-08-2015, 15:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (tevorista, Azi, ora 14:45:35):


ma tem ca nu pot. toate lamuririle se afla deja la doamna care a primit toate explicatiile si care a semnat un consimtamant foarte detaliat. in orice caz, chimioterapie neoadjuvanta (adica inainte de o eventuala operatie) este foarte indicata cand cancerul este atat de avansat, adica stadiul III cum pare aici.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp