neoplasm coarda vocala dreapta; carcinom epidermoid cheratinizat...

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
8 comentarii 1
1 18alipre
1 18alipre [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

va rog sa-mi spuneti si mie cat e de grav?de aproape un an tatal meu are o raguseala care se accentueaza.el este si un fumator inrait.de curand a mers la bucuresti sa faca analize si sa vada despre ce e vorba .diagnosticul este urmatorul:neoplasm coarda vocala dreapta ;carcinom epidermoid cheratinizat;disfonie[asta stiu ce este];bronhopneumonie cronica acuta stadiul 2 .
urmeaza sa faca operatie ;in mare banuiesc ca e vorba de cancer,dar as vrea sa stiu ce se intampla daca face operatiea,cat de complicata este,si ce s-ar putea intampla daca nu se opereaza.
va multumesc! astept un raspuns daca se poate cat mai detaliat
2 dr.bociu
2 dr.bociu [10c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

păi dacă nu se operează cancerul se va extinde, acum e în regulă deşi ar fi trebuit făcute analize tomografii etc pentru a verifica dacă totuşi nu sunt metastaze. nu ţi face griji, nu pot zice că operaţia e uşoară dar e mult mai bine operat decât să stea aşa...
3 ali39
3 ali39 [20c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Buna. Neoplasmul este cancer,asa se zice medical. Ar fi f bine daca tatal tau ar face operatia,chiar daca isi va pierde vocea o perioda nu ar fi o problema asa grava. Important este sa faca aceasta operatie, sa vedeti despre ce este vb, in ce stadiu se afla si ce are de facut mai departe. Cunosc un caz , deasta va spun, un prieten de fa,milie din Constanta, este operat dupa revolutie ,prin mai 1990 si in afara de faptul ca are un aparat la gat care il ajuta sa-si foloseasca vocea s-a vindecat complet de ani buni. Si a fost f grav.
Aveti grija de dansul ,mergeti la spital si ganditi-va ca se face bine.
Multa sanatate,
Aliss
4 18alipre
4 18alipre [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

multumesc,ali39!
multumesc,crinna22! nu a dat in metastaza ,analizele ,adica biopsia a facut-o acum 2 saptamani cand trebuia sa se si opereze dar din cauza unei raceli la plamani operatia a fost amanata ,insa ii este teama si parca n-ar vrea s-o faca .
5 cma
5 cma [15c]
11-11-2008, 17:06

Membru din 11-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 15

tatal meu a fost diagnosticat in urma cu 7 zile de metastaze pulmonare hepatice si cerebrale multiple,cu frusta hemiparea dreapta,sunt....nu exista cuvinte care pot fi scrise,are 55 de ani si pana acum 2 sapatamani nu a avut nici un simptom,o boala atat de grava si cumplita,sa ajungi la stadiu 4 fara sa simti,toti imi spun acelasi lucru..nu se mai poate face nimic!dar medicul oncolog vrea sa-l interneze.ce sa fac??unii imi spun ca trebuie sa faca primeasca medicamentatie..ce sa fac ca ultimul timp sa ii fie [utin mai usor??el acum umble mannca de 3-4 ori,doar ca oboseste.ma poate ajuta cineva??el nu stie nimic azi am fost la oncolog si nu realizeaza,el crede ca nu este nimic grav,si ca se va vindeca ,nu i-am spus adevarul,dar maine la spitalul de oncologie si dupa ce va primi tratamentul...mai am speranta doar in Dumnezeu,toti imi supn.lasa-l cat se simte bine,nu-l du la oncologie pt tratament daca se poate numi asa..dar oare fac bine?mama e..sfasiata de durere..la fel ca si mine..si mai e si sora mea plecata la mii de km si careie nu i-am spus inca..
6 ali39
6 ali39 [20c]
24-11-2008, 18:57

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Buna cma, acum am vazut mesajul tau, c-am tarziu dar totusi poate te ajuta la ceva discutia cu mine.
Ce ati mai facut cu tatal tau? A aflat pana la urma?
E cumplit ,stiu prin ce treci, si mai ales prin cate o sa treceti cand o afla .Totul e sa fiti uniti si sa nu dramatizati in sensul ca sa va para rau de el. Trebui sa luptati indiferent prin ce mijloace, medicamente sau naturiste , orice conteaza ,chiar dak medicul nu v-a mai dat nici o sansa.
Mama mea a avut cancer la stomac si aveam 18 ani. 6 luni am stat cu ea in spital ,ea nu stia ce are dar banuia. Si am luptat ,cum auzeam de ceva, ii luam ,pastile,calmante,naturiste,ceaiuri , ma agatam de orice dar a fost in zadar. I-a prelungit viata cu cateva luni dar.....Mi s-a rupt sufletul cand a aflat pt k nu a mai adus vorba despre boala ei niciodata ,nu a spus nici un cuvant dar ne privea putin cu repros , mai bine ii spuneam de la inceput .Si acum ma caiesc. In fine ,ce sa iti spun k sa te mai linistesti, curaj si multa sanatate. M-as bucura sa aud ceva de la tine!
Aliss
7 cma
7 cma [15c]
19-12-2008, 14:31

Membru din 11-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 15

draga ali39,tata e din ce in ce mai rau,nu a intrebat nici macar odata ce are exact....starea lui in 6 saptamani e ...groaznic ce sa zic,nu pot sa cred ca tata care lucra 12 ore acum e aproape o leguma si cred ca atunci cand cancerul ajunge la cap e cel mai groaznic,metastazele cerebrale sunt cele mai groaznice..ataca sistemul locomotor,de vorbire,paralizeaza incet incet...nu mai stie unde e...viziuni....dar ceea ce e mai greu e ca dupa ec iese din starea aia isi da seama de tot si isi aduce aminte de tot..e cumplit si faptul ca nu poti face nimic....te doare cel mai tare......nu poti crede ca in 6 saptamanai boala asta oribila te transforma in NIMIC...ce folos are sa te zbati atat?????pt ca defapt ajungi sa ai totul si depapt nu ai NIMIC!!!!!!!!!!!!!ABSOLUT NIMIC!!!!!!!!ISI trebuie sa fiu tare ca sa am grija de mama...care..pe zi ce trece...e tot mai....indurerata....
Dar ma rog in fiecare zi la DUMNEZEU sa ne dea putere si rabdare si noua si lui.
8 ali39
8 ali39 [20c]
19-12-2008, 17:02

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Buna dragul meu. Imi pare sincer rau de ce imi spui dar era de asteptat k aici se va ajunge. Stiu, e groaznic, te epuizeaza fizic si psihic dar nu ai ce face , pur si simplu stai si astepti un miracol care nu va veni niciodata. Te rog sa fii tare, mama ta are nevoie de tine , asta e viata , exact cum ai zis, ai totul dar n-ai nimic.
Iti doresc multa sanatate ,multa putere si curaj pt k o sa ai nevoie de ele la ce te asteapta.
Bietul om, cand o iesi din starea aia, iti dai seama ce-o fi in sufletul lui , cand stie cum a fost si cum este acu? Doamne fereste , sa-i aline dzeu durerile.
Te pup si ai groja de tine. Daca vrei sa mai vb, sunt aici , poti sa-mi trimiti si mail , ce vrei tu!
Alisia
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp