CT torace - rog interpretare ! Multumiri !

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
1 comentarii 1
1 M10
1 M10 [7c]
01-10-2019, 13:22

Membru din 15-10-2018

Subiecte: 3

Comentarii: 7

In urma unul CT de torace recomadat pt ca se observase lama de lichid pleural , la un Ct de abdomen, anterior, am primit urmatorul raspuns.
Am facut ex de TBc - negativ si patru markeri tumorali , toti cu rezultate bune.
Am facut si tratament antibiotic si antiinflamator , totusi pleurezia este prezenta in aceeasi cantitate minima. Ce mai pot face? Multumiri !


- Minim revarsat pleural bilateral cu grosimea maxima de 11 mm posterobazal stang respectiv 9 mm posterobazal drept
- fara imagini nodulare suspecte pentru determinari secundare
- densifucari fibrozante pseudonodulare subpleuralede cca 6 mm respectiv 4 mm in segmmentul dordal LSD
- fara adenopatii mediastinale, hilare sau axiale cu viza patologica
- cardiomegalie fara epansament lichidian pericardic
- vasele mediastinale cu calibrul normal omogen opacifiater
- mica hernie gastrica transhiatala de 21/19 mm transaxial
- glandele suprarenale cu aspect normal CT nativ si postcontrast
- fara leziuni focalizate osteolitice sau osteocondensante la nivelul segmentelor osoase scanate
- modificari degenerative osoase la nivelul coloanei toracale


Conscluzii

minim revarsat pleural bilateral
cardiomegalie
Mica hernie gastrica transhiatala
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp