CT Torace

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
100 comentarii 12 3 4 5 INAINTE ›
1 helen2012
1 helen2012 [54c]
03-12-2012, 11:30

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

BUNA am o problema a tatalui meu care au inceput cu dureri la nivelul plamanilor si cu o stare generala care se inrautatea cu fiecare zi constand in dureri de spate, burta si greturi fara pofta de mancare slabind in 7 luni 23 de kg iar acum este internat facanduise un RX toracic care indica o tumoare la plamanul drept, azi a fost examinat computer tomograf iar acum stim ca este vorba de un cancer pulmonar pentru care s-a indicat o bronhoscopie dar asi dori daca se poate sa imi descifrati rezultatu CT toracic si asi dori sa imi spuneti ce sanse mai exista tatal meu avand varsta de 66 de ani.Rezultatul CT..FORMATIUNE TUMORALA PULMONARA DR SITUATA 1/3 MEDIE, APROX.8-10 CM DIAM CENTRATA IN HIL SI AVAND CONTACT PLEURAL PERIFERIC. ADENOPATIE HILARA DR, APROX 2 CM DIAM.NODULI TISULARI SUPRARENALIAN BILATERAL DE 1-2 CM.ZONA DE OSTEOLIZA INTERESAND UNUL DIN ARCURILE COSTALE DR, BAZAL, EXTREMITATEA POSTERIOARA. DIAGNOSTIC FINAL TU PULMONARA DR CU DET SEC GGL MEDIASTINALE.DET SEC SUPRARENALE SI OSOASE. ASI DORI SA VA ROG SA IMI DATI CAT MAI MULTE DETALII VA MULTUMESC
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
20-01-2012, 22:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

detaliile ma tem ca sunt de rau augur. pana la bronhoscopie nu se va putea stii sigur, caci diagnosticul de cancer se pune doar pe baza unei biopsii si un examen histopatologic, la microscop. dar din pacate lucrurile par inalt sugestive, la cum povestesti si ce indica CT-ul, pentru un cancer bronhopulmonar care din pacate se afla in faza metastatica (stadiul IV), deci nu poate fi vindecat. tot ce se poate face este, prin bronhoscopie, o precizare a tipului de tesut (caci si cancerele sunt de mai multe feluri), plus eventuale alte testari speciale, detectia de diverse mutatii genetice, etc, astfel incat sa se ghideze un tratament oncologic cat mai bine adaptat, care sa-i confere o prelungire cat mai mare a vietii si un control al simptomelor. tratamentele vor putea fi de mai multe tipuri, chimioterapie, iradiere, terapie tintita, terapie suportiva, simptomatica, etc.

imi pare rau pentru vestile primite, sper ca bronhoscopia sa imi infirme spusele (totusi sansele sunt doar teoretice ca asta sa se intample, aproape de zero...). vorbim mai multe cand ai si rezultatul buletinului histopatologic, sa ni-l furnizezi.

ai vorbit cu vreun medic ? ce ti s-a mai spus despre acest caz ?
3 helen2012
3 helen2012 [54c]
21-01-2012, 08:46

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

MULTUMESC PENTRU RASPUNS.DA AM VB CU MEDICUL DE LA INTERNE DAR EL MIA ZIS CANU SE MAI POATE FACE NIMIC DAR MEDICUL ONCOLOG A CERUT SA I SE FACA BRONHOSCOPIA DAR NU MIA DAT PREA MULTE DETALII.EU ASI DORI SA STIU CE SIMTOME VA AVEA SI CAT DUREAZA EVOLUTIA BOLI ASTA LA DECES PENTRU CA TREBUIE SA INCERC DE PE ACUM SA IMI FAC PUTERI SA INFRUNT TOT CEA CE URMEAZA.VA MULTUMESC O ZI BUNA VA DORESC
4 BiancaBarb
4 BiancaBarb [1c]
21-01-2012, 17:46

Membru din 21-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

pentru chimio sau radioterapie va recomand spitalul gral. acolo sa intrebati de prof. zielinski, care vine regulat din Viena pentru consult si va poate recomanda chimio - sau radiotherapia necesara.

toate cele bune,

Bianca Barb
GoldenMed
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
21-01-2012, 20:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

bianca barb, sa stii ca apreciem foarte mult poza ta de la avatar. o prezenta atat de blonda si diafana nu poate decat sa amelioreze spiritele pe acest forum.

cam care sunt preturile la gral, de exemplu pentru consultatii sau cele mai elementare scheme de chimioterapie sau iradiere ?
6 helen2012
6 helen2012 [54c]
21-01-2012, 23:02

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

multumesc de raspuns dar tata este de cluj /napoca si cred ca d-voastra vb de bucuresti d-soara bianca barb
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
21-01-2012, 23:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

helen2012, din acest punct inainte, cu oncologul va trebui sa tii legatura. internistul ti-a zis ca nu se mai poate face nimic cu scop de vindecare, dar dpdv oncologic exista solutii pentru a tine sub control progresia bolii, uneori chiar pe parcursul a mai multor luni sau chiar ani de zile. prognosticul vital in aceasta boala se masoara in luni. ele pot fi putine sau mai multe, asta depinzand de tipul de cancer, certificat prin bronhoscopie, starea generala actuala, precum si analize, ce simptome are momentan, care este indicele lui de performanta si, foarte mult, ce tratament va urma si cum il tolereaza.

repet: din acest moment oncologul este medicul care va va ajuta cel mai mult, chiar daca el, din pacate datorita problemelor de sistem, nu va putea sa stea prea mult la discutii cu voi. in schimb orice informatie oficiala primiti si nu o intelegeti, sau vreti sa o discutati mai departe, referitor la rezultatul diverselor analize, tratamentele pe care le urmeaza, etc, le putin discuta mai pe larg aici.

iti urez succes !
8 helen2012
8 helen2012 [54c]
22-01-2012, 10:29

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

BUNA DIMINEATA VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNS SI CAND O SA AM VREUN REZULTAT O SA V-IL COMUNIC O ZI BUNA VA DORESC
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
22-01-2012, 10:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine!
10 helen2012
10 helen2012 [54c]
22-01-2012, 11:30

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

va rog sa ma scuzati doream sa va intreb ceva tatal meu nu doreste sa faca aceasta proba pt ca el ar fi vb cu nu stiu ce persoana si i-ar fi zis ca dupa proba de bronhoscopie se moare el inca nu stie de diagnosticul pe care il are si nici nu doresc sa afle.Dar eu asi dori sa stiu riscul acestei probe si in cazul in care nu se lasa sa io faca ce tratament se poate administra si daca ar fi benefica sau nu acesta proba avand in vedere rezultatul de la CT.VA MULTUMESC DIN SUFLET PT ATENTIA ACORDATA SI RASUNSUL PROMT PE CARE MI L-ATI DAT.O ZI BUNA
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
22-01-2012, 12:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sincer nu-mi amintesc sa fi vazut, auzit, citit despre vreun caz unde s-a murit din cauza unei bronhoscopii, vreodata.

nu este o procedura placuta, dar este singura alternativa in care se poate adapta un tratament pentru tipul de cancer pe care il are, fie ca va face chimioterapie, radioterapie, combinatii, tratamente tintite, etc.

trebuie sa-i explici ce boala are pentru ca el sa stie pentru ce lupta.
12 helen2012
12 helen2012 [54c]
22-01-2012, 22:39

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

VA MULTUMESC DIN SUFLET O SEARA PLACUTA
13 helen2012
13 helen2012 [54c]
25-01-2012, 18:31

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

BUNA SEARA ASI FI DORIT SA VA INTREB IN LEGATURA CU TATAL MEU.IN ZIUA CAND SA INTERNAT CANTAREA 101 KG LA INALTIME DE 1, 88 SI AZI LA 1 SAPTAMANA DE LA INTERNARE AM MERS SI L-AM CANTARIT DINOU PE ACELASI CANTAR SI AVEA 106, 5 KG PUTETI SA IMI EXPICATI DE CE.URINEAZA DESTUL DE DES DOAR PT SCAUN II ADMINISTREAZA PT CA NU MERGE.AZI SA SIMTIT FOARTE RAU SI CULOAREA PIELI ERA SCHIMBATA MAI INSPRE VINETIU NU DURERI FOARTE MARI DE BURTA.IERI I-AU FACUT UN ECO ABDOMINAL SI MIA COMENTAT MEDICUL CA FICATUL ESTE CURAT DAR PANCREASUL SI GLANDELE SPRARENALE SUNT DESCHISE DAR NU AM INTELES VA ROG SA MA AJUTATI IN A INTELEGE CE DOREA SA IMI SPUNA.VA MULTUMESC O SEARA PLACUTA VA DORESC
14 helen2012
14 helen2012 [54c]
25-01-2012, 19:26

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

AM UITAT SA VA INTREB DACA TATAL MEU ARE CANCER PULMONAR NOI COPII SUNTEM PREDISPUSI A FACE ACCEASI BOALA TREBUIE SA NE FACEM RX TORACIC ANUAL
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
25-01-2012, 21:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu pot sa emit ipoteze despre de ce pare a avea cu 5 kg mai mult in 7 zile. poate fi o simpla eroare la cantar sau diferente intre cantare. altfel singura ipoteza valabila este legata de retentia de lichide. despre cauza si mecanism, nu pot emite nici o idee fara sa cunosc cazul indeaproape. ma tem ca nici ce voia ecografiestul sa spuna nu am de unde sa stiu, pana nu vad la randul meu buletinul ecografic. nu stiu ce inseamna "pancreas si suprarenale deschise", nu este o exprimare medicala.

nu este dovedita o predispozitie anume si cuantificata la copii pacientilor care au avut cancer pulmonar. daca a facut aceata boala la o varsta inaintata, sa zicem peste 60 de ani, este cu atat mai putin probabil. nu este nevoie sa faceti Rx anual, poate dupa 45 de ani daca sunteti fumatori sau cand apar anumite simptome, dupa cum decide medicul vostru de familie.
16 helen2012
16 helen2012 [54c]
27-01-2012, 22:50

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

BUNA SEARA ACUM NU PREA AM MULT SA ZIC DEOARECE AZI AM FOST PT PROBA DE BRONHOSCOPIE DAR TATAL MEU A REFUZAT CA SA I SE IA BIOPSIE SI-A FACUT DOAR PROBA FARA BIOPSIELA CARE AM PRIMIT REZULTATUL PE LOC SI CARE DORESC SA MI-L EXPLICATI PUTIN..TRAHEEA LIBERA.P TRAHEAL NORMAL.ARBORELE BRONSIC STG.LIBER.BPD LIBERA.PINTENELE LARGITE LA EMERGENTA LSD.BR. SEGMENTARE LSD LIBERE.PROCES PROLIFERDIV VEGETANT CU OBSTRUCTIE TOTALA A BR. LM, LID.MUCOASA ASPECT DE BRONSITA CR.IAR ACUM MAI AM SI REZULTATUL ECOGRAFIC, , , , ECOGRAFIE ABDOMINALA [DET.SEC.HEPATICE] FICAT -LS-95/112 MM, LC-28MM, LD-165MM ECOSTRUCT INOMOGENA FIN GRANULAT FARA IMAG EVIDENTE FOCALE RD-127/55MM, IP-20 MM. SUPRARENALA DR-NODUL HIPOECOFAS, 38/20MM. CBP, CBI NEDILAT VP 13MM.CONTUR HEPATIC DISCRET NEREGULAT ECOGENIT USOR CRESCUTA.DOAR ATAT POT SA VA SCRIU DIN ECO DEOARECE AM CUVINTE INDESCIFRABILE DACA D-TRA GASITI GRESELI IN TEXT ESTE PENTRU FAPTUL CA NU AM REUSIT SA DESLUSESC CE SCRIE.VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSU D-TRA
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
28-01-2012, 12:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

bronhoscopia si ecografia sunt inalt sugestive pentru diagnosticul de cancer pulmonar cu metastaze in ficat si posibil glanda suprarenala, deci vorbim de stadiul IV.
in mod evident ca NU a murit la bronhoscopie, iar procedura a fost simpla si fara incidente. din pacate, refuzand practicarea unei biopsii, si-a refuzat sansa de a avea un tratament adaptat, a refuzat deci cea mai buna sansa care sa-i prelungeasca supravietuirea. de ce a facut asta ?
18 helen2012
18 helen2012 [54c]
28-01-2012, 21:11

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

BUNA SEARA CE POT SA ZIC DE CE NU A DORIT SA I SE RECOLTEZE BIOPSIA EL ESTE UN OMFOARTE DIFICIL DAR STIIND CUM ESTE AM MERS CA SA IL PROGRAMEZ PT PROBA SI AM VB CU MEDICU SI I-AM EXPLICAT TOTUL SI AM RUGATO SA NU II SPUNA CA VA TREBUI SA II RECOLTEZE BIOPSIE DE LA PLAMANI DOAR STIAM CA EL NU ESTE DEACORD SA IO FACA DAR MEDICUL MI-A PROMIS CA NU O SA II ZICA NIMIC DAR NU A FOST ASA CA A INCEPUT SA II EXPLICE PROCEDURA SI I-A SPUS CA O SA II RECOLTEZE IAR RASPUNSUL TATALUI MEU A FOST NU SI A SI SEMNAT CA REFUZA.NU STIU DACA FARA REZULTATUL DE LA BIOPSIE AR PUTEA SA II FACA UN ANUMIT TRATAMENT ONCOLOGIC.VA MULTUMESC O SEARA PLACUTA VA DORESC.
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
29-01-2012, 00:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ar putea sa ii faca, dar sansele la a ADAPTA mai bine acest tratament raman foarte mici, ca si raspunsul asteptat. desigur ca omului nu i s-a explicat bine faptul ca are cancer, gravitatea situatiei, ce se va intampla fara diagnostic si tratament corect, si ce se poate intampla si care sunt avantajele abordarii corecte dpdv medical. daca aceste lucruri ar fi fost discutate cinstit si corect si cum trebuie, poate ca ar fi inteles mai bine si ar fi cooperat. din start abordarea voastra de a face lucruri "pe la spatele lui" si de a nu-l implica in decizii, a fost gresita si a considerat o zadarnicire a demersurilor corecte.
despre faptul ca i-ati zis medicului sa NU ii spuna ca ii face biopsie, asta e o alta greseala si o imposibilitate din start. medicul nu poate face practic NIMIC fara acordul pacientului, caci este ilegal, oricat de mult v-ati dori asta.
20 helen2012
20 helen2012 [54c]
29-01-2012, 06:20

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 54

BUNA DIMINEATA DA ESTE ADEVARAT CA NU I S-A SPUS DE CE SUFERA PENTRU FAPTUL CA ESTE MAI DIFICIL INCLUSIV MEDICUL ONCOLOG M-A AVERTIZAT SA NU II SPUN PENTRU A NU SE AJUNGE LA O ALTA EXTREMA A SITUATIE DAR STIE CA ARE O RANA SAU PATA NU SE STIE DE CE NATURA ESTE SI TREBUIE FACUTA BRONHOSCOPIA PENTRU A SE STII SI PUNE UN TRATAMENT ADECVAT DAR RASPUNSUM MI-A FOST CA DACA TREBE SA MOARA V-A MURI ASA CA SUNT INTR-O SITUATIE FOARTE GREA.AM SPERANTA CA MEDICUL ONCOLOG LA CARE TREBUIE SA IL DUC LUNI MA V-A AJUTA IN V-A CONVINGE SA O FACA, LUNI VA INCEPE CEVA CHIMIO NU STIU EXACT CEVA MAI SLABA SI SPER CA SITUATIA SA SE SCHIMBE IN BINE SI SA REUSIM SA FACA PROBA.NU STIU CE O SA I SE ADMINISTREZE IN SPITALUL DE ONCOLOGIE VOI VEDEA MAINE.
Răspunde la topic
100 comentarii 12 3 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp