Confirmare diagnostic

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 HARPAU
1 HARPAU [2c]
25-07-2015, 17:08

Membru din 17-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,

Tatal meu in varta de 68 ani a efectuat PSA SI FREE PSA si au rezultat urmatoarele: PSA 25,50 ng/ml si free PSA 13,60 ng/ml.
Am efectuat ecografie ; - rezultat; ' Prostata 23cmc, rinichi drept si stang normal, reziduu vezical 75 ml.
Am dorit operatie, dar domnul doctor a efectuat biopsie prostatica transrectala ecoghidata.
Avem urmatorul rezultat histopatologic :
Mici fragmente tumorale de adenocarcinom acinar prostatic, cu pattern cribriform si glandular -fuzat,extrem de rar(<5%) glandular-distinct,de crestere,in focare confluente.
Concluzie Biopsie maligna: Adenocarcinom acinar prostatic, scor histologic Gleason 8(4+4).

TRATAMENT : ZOLADEX 1/LUNA, CASODEX 2/ZI

Mentionez , ca tata nu are simtome care sa ne confirme ca ar avea probleme cu prostata ( ex. sange in urina sau urinari prea dese), este un om energic,
munceste fizic foarte mult la tara.

Va rog mult domnule Doctor, sa-mi spuneti si mie cat de grav este acest diagnostic.
Va multumesc frumos!

Cu stima,
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
26-07-2015, 09:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (HARPAU, 25-07-2015, 17:08:23):


din pacate sunt prea putine date pentru a se raspunde corect/complet. nu consider ca trebuia inceput tratamentul pana la aflarea clara a acestor date, prin 2 investigatii suplimentare, numite RMN de pelvis (sau macar CT) si scintigrafie osoasa. cine a prescris tratamentul ?
3 HARPAU
3 HARPAU [2c]
26-07-2015, 18:55

Membru din 17-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Domnule Doctor,

In primul rand , va multumesc din suflet pentru raspunsul prompt , mai ales ca astazi a fost o zi de duminica.
Va multumesc!!

Situatia concreta s-a desfasurat astfel;

In urma unei internari in Spitalul din Rm.Sarat, sectia interne ,medicul internist mi-a recomandat sa merg si la un urolog( in urma unui diagnostic de infectie urinara acuta si retentie de urina - externat stare ameliorat ; tratament in timpul spitalizarii no spa, piafen, ciprofloxacin-evolutie favorabila).
Pentru ca era o boala despre care nu prea stiam , am cerut o recomandare la un medic urolog .Am fost trimisa la spitalul Sf.Ioan din Bucuresti la un domn doctor urolog (numele am sa vi-l spun in privat)

Discutia si consultul a fost pe parcursul unei luni intregi astfel;

1. S-a efectuat consultul, ecografie, si ni s-a recomandat PSA si Free PSA.
2. Pentru ca domnul doctor pleca in strainatate, ne-am intors la Rm.Sarat si am efectuat aceste analize cu rezultatele de mai sus.
3. Ne-am intors cu rezultatul. Dnul Doctor " am banuit , e vorba de un cancer.La intrebarea tatalui meu " Domnul Doctor ,- nu pot face operatie? raspunsul a fost:
- Nu pot sa va operez pentru ca s-ar putea sa fiti in ultima faza , si daca va tai puteti muri imediat.Trebuie sa facem o biopsie ca sa vedem ce stadiu este.
Tata s-a lasat greu convins, dar domnul doctor l-a lamurit cu argumentele de mai sus.

In fine , am facut biopsia si am fost trimisa '' .. numai '' la Centrul de diagnostic INCD ' VICTOR BABES " Splaiul Independentei nr.99-101.Am predat analiza ,doamna de acolo m-a intrebat cati ani are, am platit si peste 6 zile am primit rezultatul de mai sus , semnat de Dr.MIHAELA MIHAI (medic primar anatomopatologic).

4. Am revenit la domnul doctor : '' .. Exact ce am banuit , are cancer faza avansata.Am sa va dau un tratament, vorbesc eu cu firma din Germania, sun acum si la oncologie la Buzau, pentru ca tratamentul se da gratuit ... si cu mine nu mai aveti treaba...doar cu oncologul.
Am intrebat : Dnul doctor , cat timp fac acest tratament? ..Raspuns : "Toata viata".
Era vinerea, m-am intors la Buzau la oncologie, am predat rezultatul biopsiei,am fost luati in evidenta si ni s-a prescris tratamentul.
Asa am inceput tratamentul....
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
27-07-2015, 09:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (HARPAU, 26-07-2015, 18:55:40):


foarte gresit procedat, imi pare rau sa aud. este la fel de gresit faptul ca sunteti in grija unui oncolog care a preluat fara nicio critica sau analiza recomandarile facute putin incomplet dupa parerea mea ale unui chirurg urolog. repet: trebuie sa aiba facute cat mai repede din acest moment un RMN de pelvis is o SCINTIGRAFIE OSOASA. faceti aceste 2 investigatii si postati rezultatele lor aici, va rog! sau scrieti-mi pe privat.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp