clinica pentru chimioterapie

Secțiunea: Chimioterapie
4 comentarii 1
1 cristina_bejan2001
16-08-2011, 09:09

Membru din 16-08-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Am o sora de 49 de ani care a fost ieri operata si i s-a extirpat o tumora ;a fost nevoie sa i se inlature si parti din stomac, pancreas si ficat.Doctorul care a operat-o mi-a spus ca a reusit sa ii scoata toata tumora dar e nevoie de chimioterapie si ar trebui sa-i caut o clinica la Cluj sau Bucuresti.Va rog sa-mi recomandati o clinica si sa-mi spuneti daca tratamentul de chimioterapie e suportat de bolnav.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
10-08-2011, 21:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in ce sens "suportat" ? adica tolerat cu privire la efectele adeverse sau suportat financiar ? daca este vorba de a doua parte, nu, bolnavul nu da nici un ban pentru tratamentul in sine. este posibil ca pentru anumite investigatii sau anumite proceduri sau chiar si diverse substante, daca decide ca merita si ca nu vrea sa astepte prea mult, sa prefere sa plateasca, dar cel putin teoretic are dreptul gratuit la tot ce i se poate oferi, in spitalele publice din romania. nu acelasi lucru se aplica si pentru clinicile private.
3 Vio sau Vasi
3 Vio sau Vasi [141c]
10-08-2011, 22:12

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

daca in zona unde locuieste sora ta nu exista cabinet de oncologie, atunci medicul de familie sa-ti dea bilet pentru institutul oncologic FUNDENI din Bucuresti sau pentru Cluj, unde va este mai convenabil.sunt bolnavi care suporta tratamentul mai usor, altii mai greu, dar cu ajutorul medicamentelor ajutatoare se va trece si peste aceste reactii adverse.medicatia este gratuita in spitalele de stat, dar exista situatiile expuse de Raul.decizia va apartine in ceea ce priveste spitalul unde va face chimio.daca se poate postati aici diagnosticul de externare si spitalul unde a fost operata.multa sanatate.
4 cristina_bejan2001
16-08-2011, 09:09

Membru din 16-08-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Afost operata pe data de 9 august, la Vaslui-excizie biopsicor ganglion trunchi celiac, rezectie gastrica 2/3 cu gastro jejuno anastomozor transmezocolica, hepatectomie atipica.Medicul mi-a reomandat sa-i caut o clinica pentru chimioterapie la Cuj sau Bcuresti.VA MULTUMESC.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp