chistadenocarcinom papilar seros la ovar drept

Secțiunea: Chimioterapie
38 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
19-05-2012, 20:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai acei markeri care au fost anormal de crescuti inainte de operatie.
22 andibel
22 andibel [22c]
20-05-2012, 03:50

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Inaintea operatiei mi s-au facut CA 125 si CA 19-9. Ambii au fost in limite normale. Tratamentul chimioterapeutic l-am inceput cu CA 125 14, 5.Va multumesc pentru raspuns si de-abia astept sa termin investigatiile sa va povestesc.
23 Vio sau Vasi
23 Vio sau Vasi [141c]
21-05-2012, 00:27

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@Andibel, cum te mai simti???
Ama ce faci, mai dati si voi semne de viata, va imbratisez...
24 andibel
24 andibel [22c]
21-05-2012, 18:23

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Multumesc mult Vasi, ma simt foarte bine. Astazi am fost mi-am facut markerii tumorali, iar joi am programare la Gral(aici e prof. meu oncolog)pentru CT, saptamana aceasta este cea a investigatiilor. Daca totul iese bine nu mai fac si cele 2 sedinte de chimio. In principiu, cand am vb. cu oncologul, inaintea celei de a 4 a sedinta, mi-a spus ca este bine s-o fac si pe a 5 a. Eu ma gandesc ca daca CT iese bine, o sa-mi spuna ca numai este necesara chimio. Speranta moare ultima. In rest totul este bine, de simtit m-am simtit f.bine, cu exceptia celor 5 zile de dupa a 4 a sedinta, cand crede-ma m-am gandit si la moarte, cu tot optimismul meu. Te pup, iti urez numai bine, iar vineri va scriu rezultatele analizelor, CT-ului si hotararea oncologului.
25 Vio sau Vasi
25 Vio sau Vasi [141c]
21-05-2012, 22:00

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@Andibel, sunt convinsa ca totul va fi bine...Doamne ajuta..te pup si mult noroc.
26 andibel
26 andibel [22c]
22-05-2012, 10:49

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Pentru dl. dr.
Astazi mi-au iesit rezultaele markerilor: CA 125 = 21.2, CA19-9= 24.51. Avand in vedere ca inaintea inceperii chimioterapiei CA 125 a fost 14.5, intrebarea mea este de ce a crescut la 21 dupa 4 sedinte de chimio. Credeti ca
cresterea lui a fost influentat de consumul unei cafele si a unui frech de portocale inainte de recoltare. Am emotii, mai ales ca joi fac CT-ul, iar vineri va fi discutia finala cu oncologul.Va multumesc anticipat.
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
22-05-2012, 20:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu a crescut. ambele sunt valori normale, sub limita maxima considerata normala. nu exista mai normal decat normalul. momentan aceasta informatie nu reprezinta un motiv de ingrijorare.
28 andibel
28 andibel [22c]
28-05-2012, 14:05

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Buna ziua dl. dr. Raul:
Va rog sa aveti amabilitatea sa ma lamuriti si pe mine, astazi am luat rezultatul CT, iar pana maine cand sunt programata la oncolog nu vreau sa stau ingrijorata, ma bazez foarte mult pe dvs.
Evaluarea CT abdomino-pelvina nativa si dupa administrare de contrast iv, evidentiaza:
Ficatul are forma si dim. normala, este omogen si are contururi regulate.Ablatia vezicii biliare, clipsuri metalice in hilul hepatic si patul colecistului. CBP si VP au calibrul normal.
Splina are forma si dimensiuni normale, este omogena, are contururi regulate.
Pancreasul are dim. normale, mici incluzii de tesut gras la nivelul corpului si cozii. Spatiul peripancreatic are aspect CT normal.
Glandele suprarenale au dim. normale, structura omogena si contururi regulate.
Rinichii au forma, pozitie si dim. normale, sunt functionali, nu prezinta dilatatii de cai excretorii sau imagini de calculi radioopaci. Microchist cortical pe valva posterioara a rinichiului drept de 6 mm.
Vena renala stanga are traiect retroaortic.
Cateva microadenopatii retroperitoneale interaortico-cave sau paraaortice de pana la 9mm.
Nu se vizualizeaza ovarele.
Uterul are dim. normale, este anteflectat si lateralizat stang, amprenteaza vezica urinara in jumatatea stanga.
Nu s-au vizualizat acumulari fluide sau adenopatii pelvine
Dehiscenta dreptilor abdominali si minima eventratie abdominala mediana a grasimii peritoneale.
Vezica urinara are dim. normale, continut lichidian si pereti subtiri, este amprentata lateral stang de corpul uterin.
Regiunea recto-sigmoida are aspect CT normal.
CONCLUZII: Ovarectomie bilaterala. Colecistectomie. Microchist cortical renal drept. Microadenopatii retroperitoneale. Vena renala stanga retroaortica. Pancreas cu modificari minime lipomatoase.
Va rog sa-mi raspundeti, sunt foarte ingrijorata vis a vis de microchist si de microadenopatiile retroperitoneale.
Va multumesc din suflet.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
28-05-2012, 14:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intr`adevar, lucrurile arata favorabil, cu exceptia acelor "microadenopatii" din abdomen, situate retroperitoneal, care sunt cel mult suspecte, daca nu chiar si mai putin, pentru ca dimensiunea lor este foarte redusa. vor trebui tinute sub urmarire. alte probleme nu vad sa fie mentionate, cel putin dpdv oncologic, ce ne intereseaza pe noi. sa vedem ce iti zice si oncologul tau, mai ales ca acest CT trebuie comparat cu unul anterior.
30 andibel
30 andibel [22c]
28-05-2012, 15:18

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Sarutmana mult pentru raspuns, maine ma duc si la oncolog si la chirurgul care m-a operat. Va tin la curent. Pe mine ma intereseaza sa nu-mi spuna oncologul ca mai trebuie sa fac chimio. Va multumesc mult.
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
28-05-2012, 15:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, iti inteleg pe deplin ingrijorarea, chimioterapia nu e vata de zahar. desigur ca si eu mi-as dori pentru tine, si defapt pentru oricine, sa NU FIE NEVOIE sa recurga la chimioterapie. insa asta nu e decat ceva la care putem spera. odata confruntat cu nevoia relativa de a recurge la chimioterapie, trebuie ca si fiecare pacient in parte sa inteleaga cate ceva din ce ii propune medicul, pentru ca medicul nu-l obliga niciodata la nimic. un medic responsabil doar face propuneri si ofera explicatii de avantaje si dezavantaje si, in final, recomandari. de aceea bolnavul este cel care, in mod normal si civilizat, chiar modern, trebuie sa fie principalul decident, care alege intre cele cateva optiuni prezentate de medic, intelegand si acceptand si potentialele pericole si dezavantaje, la fel ca si ce se poate astepta ca beneficiu de la un tratament.

sper si eu sa nu fie nevoie sa mai faci vreodata, dar vom mai vedea in zilele viitoare, ok ? numai bine !
32 andibel
32 andibel [22c]
28-05-2012, 16:47

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

M-ati convins, pe langa specializarea dvs. scrieti si foarte frumos. Ce bine ar fi ca toti medicii sa fie atat de cooperanti si daca ar fi, noi ca pacienti ne-am conforma mult mai usor si fara atatea dubii si in final regrete.Va multumesc mult, va respect la fel de mult.
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
28-05-2012, 17:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !

dar totusi nici medicii din viata reala nu sunt foarte diferiti de mine, iar eu insumi, la practica mea de zi cu zi, nu difer atat de tare de ei. ce se intampla este ca aici pe internet vorbesc fara nicio presiune si nicio constrangere, iar in viata reala exista extrem de multe neajunsuri, principalul cel mai des fiind supraaglomerarea de pacienti, care face ca timpul si resursele sa se imparta la foarte multi si, ca atare, fiecaruia sa ii revina foarte putin... inevitabil, din pacate.

mult succes !
34 andibel
34 andibel [22c]
31-05-2012, 14:47

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Am terminat investigatiile cu bine, dupa 4 sedinte de chimio: markerii tumorali bine, analize sange bine, CT sa zicem binisor, in afara unor microadenopatii retroperitoneale interaortico-cave. Am fost la profesorul care m-a operat cu CT-ul si mi-a spus ca nu am nici o problema, ca sunt f. bine, am fost la oncolog si m-a programat la viitorul control la sfarsitul lui august pentru urmarire. O sa fac un nou CT pentru urmarirea microadenopatiilor.In speranta ca va fi totul bine, va doresc multa sanatate la toata lumea, iar pentru dl. dr. as mai avea o nelamurire.
Inainte de operatie, la CT in care mi-a fost depistata formatiunea tumorala nu se evidentia nici o microadenopatie. Dupa operatie, dupa 4 sedinte de chimio de ce au aparut. Nu cunosc cauza, am vreo sansa sa dispara, ce este de facut. Am vb. si cu un radioterapeut, mi-a spus ca sunt f. mici si nu se iradiaza nimic de pana la 1 cm.Am motive de ingrijorare pana la urmatorul control?
Va multumesc din suflet pentru timpul alocat nedumeririlor mele, si va doresc numai bine.
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
31-05-2012, 20:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stadiul tau a fost totusi unul FOARTE MIC. MINIM, daca se poate spune asa, cu sanse la fel, MINIME sa existe extensie la distanta sau chiar regionala, prin ganglioni din zona pelviana sau a abdomenului. adenopatii inseamna ganglioni cu aspect bolnav. totusi partea cheie a cuvantului "microadenopatii" este chiar prefixul MICRO, adica foarte mici, sub un centimetru, ceea ce pot sa-ti spun din experienta ca este o dimensiune PREA mica pentru a se stabili precis daca chiar exista niste probleme acolo sau daca nu cumva sunt niste ganglioni normali. asta suprapus peste faptul ca adenopatiile pot avea si alte cauze, nu doar cancerul, cum ar fi chiar si dupa operatii mai ample.

una peste alta cu siguranta ca ce se impune acum medical vorbind sa se faca e exact ce ti s-a propus: urmarire la distanta, cu reevaluare CT peste cateva luni si chiar si mai tarziu dupa aceea. chiar daca lucrurile arata favorabil si sansele de recidiva sunt foarte mici, ele totusi EXISTA, din pacate. nu pot fi reduse la zero, si pentru asta trebuie pastrat "un ochi vigilent". nu inseamna totusi ca nu-ti poti trai viata absolut normal, dimpotriva! ai un statut de INVINGATOR IN BATALIA CU CANCERUL, pentru care poti fii mandra si pentru care meriti felicitari! tot ce trebuie sa faci este sa pastrezi legatura cu medicii si sa urmezi aceste evaluari periodice.

numai bine !
36 andibel
36 andibel [22c]
01-06-2012, 10:21

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Multumesc din suflet pentru raspuns, pentru incurajarile dvs. imi voi pastra vigilenta intotdeauna pentru aceasta boala perfida, care vine cand nu te astepti, care se aseaza tacut peste tine, care o tratezi corespunzator si tot exista sanse sa reapara.Nu imi este frica de nimic, d.zeu nu da niciodata nimic ce nu poti duce. Pentru toate persoanele cu acest diagnostic imi permit sa dau un sfat din suflet, din experienta mea: oameni buni nu va imbatati cu apa rece, nu va lasati influentati de toti care-si dau cu parerea fara macar sa fi trecut prin asa ceva, ci numai din auzite, urmati-va calea prin tratamentul indicat de medic, nu luati tratamente naturiste, nu tineti diete drastice, consumati ceea ce va place ponderat, faceti miscare multa chiar daca nu va simtiti in forma, faceti-va viata frumoasa ascultand muzica, plimbandu-va.
Eu personal pe data de 3 decembrie 2011 am fost diagnosticata cu cancer de ovar, am lipsit de la servici exact 3 saptamani, perioada postoperatorie, in rest pana in prezent, cu tot tratamentul radical, cu tot ceea ce a implicat el, efectele secundare, atat fizice, cat si psihologice am la activ 2 excursii de cate 5 zile, 4 drumuri la parintii mei in provincie, mi-am continuat activitatiile mele cotidiene ( servici, casa, am facut prajituri ), am refuzat din start concediul medical, mi-am cumparat o peruca foarte frumoasa din par natural, am investit tocmai din motivul sa nu ma simt prost fizic. Va doresc din inima insanatosire deplina, liniste sufleteasca, optimism, iar daca le aveti va veni cu siguranta soarele.
Pentru dl. dr.: astazi cand am citit mesajul dvs.am plans de fericire, l-am chemat repede pe sotul meu( lucrez cu el )
si am vazut pe fata lui aceeasi emotie.La fel de fericita am fost si acum cateva zile, cand am iesit din biroul profesorului care m-a operat si care mi-a vb. la fel de frumos.
Va multumesc frumos pentru tot ceea ce ati facut pentru mine, pentru toate explicatiile, sfaturile si "avertismentele".
Comunicand cu dvs am fost luminata. Pe curand. Sarutmana.
37 Vio sau Vasi
37 Vio sau Vasi [141c]
01-06-2012, 16:32

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Andibel...felicitari pentru optimismul tau, pentru convingerile tale, pentru succesele tale, pentru tot..
Ma bucur nespus pentru tine, daca toate fetele ar avea aceeasi putere ar fi f. bine, dar...ce este important este controlul profilactic, depistarea in stadiu de inceput..
Si eu cred ca sunt in categoria de norocoasa (stadiul 1A)..dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma culc pe o ureche...cancerul este o boala perversa, se intoarce uneori, cand nu prea te mai astepti.
DR.Raul Duke ne-a luminat pe toate...daca ar fi toti asa...nici n-am cuvinte sa-i mai multumesc.
Te pup, bafta in continuare si multa sanatate.
38 andibel
38 andibel [22c]
01-06-2012, 16:56

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 22

Draga Viorica, iti multumesc frumos pentru bucuria impartasita, de-abia m-am eliberat de acest diagnostic, stiu ca este o boala perfida si loveste cand nu te astepti, o sa fiu f. vigilenta, dar noi suntem niste norocoase, statisticile spun ca in acest stadiu sansa de recidiva este de pana la 15%. Nu suntem noi cele mai ghinioniste de 2 ori. Te pup si mi-ar face mare placere sa impartasim din "intamplarile" noastre si altor persoane aflate in suferinta.Iti doresc multa sanatate si tot ceea ce iti doresti sa ti se implineasca.Cu drag,
Răspunde la topic
38 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp