Chist tumora pancreatica?

Secțiunea: Cancerul de pancreas
3 comentarii 1
1 coffeeta
1 coffeeta [1c]
16-02-2012, 09:39

Membru din 16-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua!
Am fost la fundeni pentru niste probleme digestive respectiv diaree, am mai postat eu despre acest subiect.
La ecografie s-a vazut pe coada pancreasului o formatiune chistica de 5 cm/4, 5 cm, s-a crezut initial ca este un pseudochist. In urma efectuarii si unui CT abdominal, tot ceata!
Am facut ecoendoscopie si s-a facut punctia lui, pentru analiza.si nu este un pseudochist, este un chist cu perete gros si septuri groase.
Amilaza 281, Lipaza 342 facute din lichidul din chist.
CEA 0, 5, CA 19-9- 5, 2,
Doctorul spune ca ar trebui operat!
Vreun sfat?s-a mai confruntat cineva cu asemenea problema?
Va multumesc anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-02-2012, 21:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai 2 variante: una - sa te operezi, dupa cum zice medicul (probabil chirurg) care are in vedere si mai multe riscuri referitoare la acel chist; a doua - sa NU te operezi si sa tii sub observatie acel chist, cu evaluari periodice inclusiv imagistice. o a treia varianta (accesibila numai medicului oncolog, unde iti recomand sa te duci) ar fi o examinare PET/CT pentru a avea sansa de a diferentia daca acea leziune e BENIGNA sau MALIGNA. asta, repet, poate face numai oncologul, daca asa considera, caci PET/CT este o investigatie foarte scumpa care se face gratis doar cu aprobare de la casa nationala, pe baza dosarului intocmit de oncolog. eu personal cam asa as proceda, ca oncolog. desigur, asta e doar parerea mea.
3 coffeeta
3 coffeeta [1c]
16-02-2012, 09:39

Membru din 16-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc de raspuns!
Ideea este ca mai am de facut niste analize din urina si sange, respectiv vromogranina A, serotonina serica, acid 5HIA.
si mai astept rezultate la examenul histopatologic citologic.
Abia apoi mergem sa vb cu un chirurg, medicul gastroenterolog mi-a sugerat scoaterea lui pentru ca nu poate fi drenat si nu stie cum se va comporta in timp.
Eu in 2009 am efectuat CT si de atunci la 2-3 luni tot am facut eco abdominal, si nu s-a vazut nimic, poate si din cauza ca este pozitionat pe coada pancreasului si eu am abdomenul plin de gaze.
Deja am facut CT si acum si mai ales ecoendoscopia prin care mi-a luat lichid sa vada daca este malign sau benign.
Am sa discut mai mult cu el inainte sa mergem la chirurg, poate si varinata oncolog!
Multumesc mult, o zi buna!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp