Chist ovarian seros

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
4 comentarii 1
1 Iulia
1 Iulia [1c]
22-01-2015, 18:17

Membru din 09-10-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 1

In urma unei ecografi abdominale totale mi-a fost descoperit un chist pe ovarul drept; ulterior, in urma unei eco transvaginale, medicul ginecolog mi l-a descris ca fiind probabil unul functional cu aspect seros(?) cu dimensiune aprox. de 2cm/2.5 cm. Mi-a fost recomandata dozarea markerul-ui CA 125 pentru care nu am inca rezultatul. Cunosc faptul ca acesta analiza nu este concludenta privind diagnosticarea unui cancer ovarian.
Din cate am citit pe internet am dedus ca un chis seros este de fapt unul organic si nu functional si ca acest tip este unul cu potential malign.
Va rog frumos daca ma poate lamuri cineva daca un chist functional poate avea si aspect seros. Am inteles ( tot de pe internet ) ca in cazul in care acest tip de chist creste singurul tratament corect este cel chirurgical.
Multumesc anticipat tuturor celor care imi pot oferi lamuriri cu privire la investigatiile care ar trebui facute in continuare (eco doppler, TC pelvis...) si de asemnea cu privire la "comportamentul " in timp a acestui tip de chist- seros simplu si daca se poate retrage cu tratament sau in cazul in care creste trebuie neeaparat operat.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-01-2015, 18:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Iulia, Azi, ora 18:17:46):


trebuie sa faci o dozare de CA 125 si HE 4 (scorul ROMA), si apoi sa revada chirurgul/ginecologul aceste rezultate.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
22-01-2015, 19:40

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

IULIA eu sunt pacient si din discutiile pe care leam avut cu diferiti medici acestia miau explicat ca prima linie de atac este OPERATIA dupa care celelalte ca chimio, radio, hormoterapia etc.. prin operatie poate fi scos in totalitate ,dar prin terapie o tumora poate deveni imuna sau rezistenta la tratament si sa nu poti scapa de ea si din aceasta cauza tratamentul este o completare a operatiei.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 Iulia
4 Iulia [1c]
23-01-2015, 10:49

Membru din 09-10-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, 22-01-2015, 18:27:31):

Va multumesc mult pentru lamuriri.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp