Chimioterapie sau Tratament hormonal

Secțiunea: Chimioterapie
12 comentarii 1
1 justjim
1 justjim [4c]
05-12-2012, 00:40

Membru din 05-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua,
Asi dorii sa stiu parerea unul medic in situatia in care se afla soacra mea (56 ani). Acum o luna ne-a facut cunoscut mie si sotiei mele ca sanul drept sa micsorat foarte tare. A mers la un control mamografic in care sau gasit urmatoarele rezultate: Mamografie: sani cu structura predominant adipoasa, cu aspect evident asimetric cu sanul drept mic, retractat, opac, cu important edem. Edem mamar stang moderat. Fara opacitati stelate sau microcalcificari. Ecografie/Sonoelastografie: Supero-extern drept se identifica o formatiune cu caracter de malignitate, cu diametrul de maxim 18 mm, cu semnal vascular moderat si scor elastografic 5. Important edem mamar drept asociat cu retractie difuza, cu zone de atenuare acustica, mai evidenta central si hipersemnal vascular sub- si intra-tegumentare. Linfonodul cu hil prezent insa cu cortex mult ingrosat axilar drept, de 2, 9 cm. Linfonoduli cu aspect tumoral sunt vizibili si supraclavicular drept, de pana la 12 mm, uni cu delinitare imprecisa. Fara leziuni suspecte decelabile in san. S-a facut o biopsie prin punctie. Rezultatul biopsiei este: `Aspectul histologic apartine unui carcinom ductal invaziv, cu arhitectura predominent micropapilara, cu invazia tesutului adipos din apropiere ; redusa componenta de carcinom intraductal DIN II, cu arii mici de necroza intraductala; celulele tumorale prezinta redus
pleomorfism, nuclei neregulati, unii angulati sau veziculosi cu nucleol; rata mitotica scazuta; stroma cu redusa fibroza si rare limfocite, fara calcificari; se identifica un emboi tumoral limfatic; invazie vasculara venoasa absenta; infiltrare perineurala absenta; RH: E +++ 98%, P ++ 75%, HER2-0, Ki-67-5%, E cad-+.`
In analizele de sange dupa rezultate doar `Bilurubina totala a avut o valoare putin mai mare decat norman `(1, 29) si TGO (63, 8) si TGP (115, 4) au fost iesite din normal.
Acum datorita faptului ca unul din medici ne-a recomandat tratament hormonal pt. inceput si dupa o analiza a evolutiei si daca e cazul sa treaca la chimeoterapie, intrebarea mea e ce parere au alti specialici care citesc acest forum. Merita incercat tratamentul hormonal??

Va multumesc
Cu respect
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
25-10-2012, 14:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este o varianta. imposibil de spus doar pe baza acestor date daca e singura sau macar cea mai buna varianta, in conditiile in care nu stiu STADIUL bolii; are metastaze ? s-a facut un CT (computer tomograf) de torace, abdomen si pelvis ? o scintigrafie osoasa ?

acesta e printre cele mai importante lucruri in cazul unui cancer: STADIUL !!! ati vazut un oncolog ?
3 justjim
3 justjim [4c]
25-10-2012, 15:10

Membru din 05-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va multumesc pentru raspuns. Astazi se va face un RMN si am sa revin cu mai multe detali dupa eliberarea rezultatelor. Am fost la un medic oncolog si acel medic a sugerat tratamentul cu hormoni cu toate ca preliminar s-a incadrat Stagiu IIIc. Despre scintigragrafie am inteles ca se face la Brasov unde urmeaza sa facem o programare.

Va multumesc
Cu respect
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
25-10-2012, 15:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
5 justjim
5 justjim [4c]
25-10-2012, 21:19

Membru din 05-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna din nou.
Ma scuzati pentru informatia gresita din postul precedent. Pacianta a fost la un examen CT si rezultatele sunt dupa cum urmeaza:
Colectie lichidiana in cantitate pleurale drepte; fara leziuni modulare vizibile la nivelul parenchimului pulmonare; cateva imagini ganglionare infracentimetrice la nivelul mediastinului, precum si la nivel axiar drept; ficatul este normal pozitionat, avand dimensiuni normale si margini netede; structura interna, precum si caile biliare intra si extra hepatice sunt cu aspect CT normal; pe examinarea nativa ficatul are densitati UH in limite cvasinormale -50-60 UH; postcontrast iv se constata o captare inomogena a contrastului, cu aspect de "plaja", fara individualizarea clara a unei formatiuni tumorale - aspect neconcludent, necesar examinari complementare Chist hepatic de 4 mm localizat in segmental V
Colecistul nu prezinta calculi si nici continut pleiocrom. Splina este ortotopica, cu margini netede, structura si dimensiuni normale. Pancreasul are dimensiuni normale, avand o structura interna normal, moderat degenerat lipomatos. Cei doi rinichi sunt in pozitie normal, cu dimensiuni si parechim normale. Pelvisul renal si calicele au o configuratie normal; ureterele bilateral sunt de aspect normal. Glandele suptrarenale sunt cu aspect CT normal. Vezica urinara este in semirepletie, fara imagini de calculi sau modificari parietale. Uterul este omogen pre si post contrtrat. Marile vase abdomonale sunt de aspect CT normal, fara a fi acompaniate de adenopatii ganglionare patologice. Nu se constata captari patologice ale substantei de contrast la nivel pelvin. Stare postinterventie neurochirurgicala la nivel L5-S1 cu suruburi de fixare la acest nivel. Concluzii: colectie pleurala dreapta in cantitate medie. Ficat cu aspect inomogen post administrare de contrast iv.
Acestea au fost rezultatele CT-ului de astazi. In ce urmeaza va prezint scrisoare medicala de la medical oncolog facuta inaintea examenului CT.
Diagnostic: Calcinom mamar drept cT4N3M0.
Pacienta in varsta de 54 ani, perimenopauzala, cu ciclu la 4 luni interval.
Profil IHC cel mentionat in primul post: ER=98%, PR=75%, Her2=0, Ki67=5%.
Ecografia mamara- importanta retractile areolo-mamelonara cu edem mamar. Formatiune de 18 mm in CSE san drept. Linfonoduli tumorali SCV drept si axillar drept. Limfonodul parasternal drept.
Evaluare si conduit: Clinic- local san distrus tumoral, fixat la planurile supra/subiacente. Axilar bloc adenopatic dur de 4/4 cm fixat. SCV adenopatie dura de 2 cm.
Bilant la distanta (radiografie pulmonara + ecografie abdomonala)- negative.
Stadailziare finala T4N3M0.
Tinand cont de profilul IHC al pacientei superpozabil tipului luminal A, consider oportuna hormonoterapii neoadjuvanta cu reevaluare la 2 luni (astazi medical a revizuit si a zis o luna), (Tam+Zol).
Cam astea ar fi toate informatiile de care dispun.
Nu vreau sa creez nici o lupta cu medical oncolog doar doresc o alta opinie si din cea ce am citit pe forum se pare ca opinia dumneavoastra trebuie considerata.
Credeti ca un tratament hormonal ar face mai rau decat bine, sau medicul are curaj sa incerce ceva nou si care nu e total acceptat de medici din Romania? Credeti ca o luna de incercare cu tratament hormonal e un timp pretios pierdut si ca ar trebui inceput chimeoterapie cat mai curand?
Va multumesc pt timpul acordat
Cu respect
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
25-10-2012, 21:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este fezabil ce incearca oncologul vostru, respectiv tratament hormonal, cel putin din punct de vedere teoretic. Totusi pentru ambitia pe care o are, respectiv ca tratament NEOadjuvant (adica isi propune sa obtina o micsorare a tumorilor atat de mare, incat sa o propuna pentru operatie ulterior), si pentru varsta foarte tanara a ei, consider ca nu se poate proceda fix asa. trebuie un examen de bilant MULT mai amanuntit, inainte de inceperea oricarui tratament, cu clarificarea imaginilor neclare din ficat, probabil cu un RMN de ficat, o scintigrafie osoasa si, as recomanda eu, chiar un examen PET/CT, pentru a se vedea daca nu cumva exista metastaze.

apoi TAM + ZOL... inteleg ca ea nu este inca la menopauza... ? asa este ? in orice caz, aceasta combinatie de tratament hormonal nu reprezinta un standard. chiar daca teoretic e fezabila, nu se face de rutina pe nicaieri caci nu se stie cam ce eficienta are, fata de tratamentele standard.

daca as vrea sa o operez, as incerca sa ma ASIGUR prin mijloacele de mai sus, ca NU exista metastaze, iar apoi as incerca chimioterapie, nu as incepe cu tratament hormonal si in nici un caz de forma aceasta. de ce a plecat la drum cu hormonoterapie ? soacra este foarte bolnava ? are probleme sau boli cronice severe ? probleme cu inima, etc ?

de fond, marturisesc ca nu prea inteleg de ce procedeaza asa; pe de alta parte mie cu siguranta ca imi lipsesc multe detalii ale cazului si e posibil sa-mi scape ceva.

intrebarile fundamentale care ii pot fi puse oncologului sunt acestea:
1 - de ce nu faci TOT POSIBILUL ca sa te asiguri ca nu exista metastaze, daca tot vrei sa o operezi ?
2 - tot asa, daca vrei sa o operezi, la cat de tanara e, de ce nu incepi cu chimioterapie ?
3 - din ce manual/ghid/articol ai luat combinatia asta de tamoxifen cu zoladex, ca tratament neoadjuvant ?
7 justjim
7 justjim [4c]
26-10-2012, 08:51

Membru din 05-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va multumesc pentru opiniile dumneavoastra. Vom incerca sa aflam respunsuri la intrebarile mentionate.

Cu respect
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
26-10-2012, 09:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
9 justjim
9 justjim [4c]
26-10-2012, 16:39

Membru din 05-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Astazi am dus rezultatele CT la medicul oncolog si s-au ridicat alte semne de intrebare. Dupa cum spuneati si dumneavoastra, a programat o analiza RMN la ficat pe saptamana viitoare si vrea sa faca o extractie din lichidul pleural pentru a-l trimite la o analiza anatomo-patologica (dar zicea ca chiar daca rezultatul e negativ de malignitate nu inseamna ca nu e). Ne-a indrumat de asemenea la o scintigrafie osoasa. Scrisoarea medicala emisa precedent nu mai e valabila momentan, deci stadiul boli se va schimba.
Va multumesc pentru timpul dumneavoastra si daca mai am nelamuriri am sa va contactez.

Cu respect
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
26-10-2012, 17:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, asteptam rezultatele. mult noroc !
11 Sofia30
11 Sofia30 [5c]
04-12-2012, 01:20

Membru din 21-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Sora mamei mele a trecut prin chimoterapie si nu a fost deloc usor nici pt noi, dar cu atat mai putin pt ea. Macar acum e mai bine, e in viata..cand ma gandesc ca din cauza unor diagnostice superficiale era sa nu o mai avem ma apuca toate gandurile! Am avut noroc ca am fost la o clinica specializata pe probleme de sanatate ale femeilor si abia acolo am descoperit cancerul mamar, dupa alte consultatii in locuri de unde am plecat cum am intrat. Ii multumim prin aceasta cale dr. Claudia Teodorescu care ne-a sprijinit si indrumat pe tot parcursul acestui proces inspaimantator. Acum suntem, in sfarsit, mai bine. Multumim Donna Medical Center! Aveti grija de sanatatea voastra!
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
05-12-2012, 00:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine!
Răspunde la topic
12 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp