Chimioterapia + tratamente naturiste = reusita?

Secțiunea: Chimioterapie
37 comentarii 12 INAINTE ›
1 Tatiana Pavel
1 Tatiana Pavel [13c]
18-03-2013, 23:09

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

As dori sa va intreb referitor la cancerul mamei ( 66 ani ) rectal, stadiu 4 cu metastaze la ficat si posibil osoase, daca pot sa ii dau cand va incepe chimioterapia si un tratament naturist. Am facut recent ( acum 2 saptamani ) un CT si mi s-a spus abia atunci ca este stadiul 4.
Am citit in Formula AS despre Biobran 1000, sau Biostem si am inceput cu produsele de Aloe Vera de la Forever de 2 luni de zile, ceai, antioxidanti si gelul.
Intreband-o pe doctorita daca pot continua cu produsele de la Forever pe timpul chimioterapiei mi-a raspuns ca nu stie si ca nu recomanda.
Care sunt sansele de supravietuire? Care e evolutia bolii ? Ce pot sa fac ca sa fie mai bine? Sa incerc mai bine Biobranul? Stiti pacienti care au luat si ce rezultate au avut? Sunt atat de disperata incat nu stiu ce sa fac in continuare..
Va rog sa imi dati un sfat ! Multumesc din suflet !
2 miutza
2 miutza [6c]
31-01-2013, 19:56

Membru din 31-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Si eu sunt in aceeasi situatie cu mama mea. Are metastaze hepatice la ficat. A facut raze, citostatice si a terminat in mai 2012. Recent a fost la un control si a gasito destul de rau. A chemato sa inceapa iarasi citostatice. ii fac ff rau si nu prea se trage sa mearga. Am gasit tot pe net despre ceva produse naturiste de la aloha medicinal. Am cumparat si a inceput sa le ia. sa vedem cum o sa mearga. nu ne asteptam sa vindece dar macar sa stagneze boala.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
31-01-2013, 21:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate toate aceste produse nu au dovedit niciun beneficiu. sansele variaza in functie de mai multi parametri, in cazul bolii metastatice, de localizarea metastazelor, tipul de tratament care se foloseste, anumiti factori care reies din examenul imunohistochimic, etc. intr`adevar, in acest stadiu, boala nu poate fi vindecata, dar se pot obtine remisii, cu tratament, care sa dureze foarte mult, chiar ani de zile.
4 miutza
4 miutza [6c]
31-01-2013, 22:18

Membru din 31-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

cu astfel de cazuri in familie devenim disperati si ne agatam de orice speranta. am apelat la aceste tratamente naturiste deoarece la citostaticile care le-a facut a reactionat rau. si se pare ca boala e raspandita si la uter..iar la ficat metastazele sunt in nr mare. pofta de mancare are destula doar ca nu se lipeste deloc
5 Tatiana Pavel
5 Tatiana Pavel [13c]
03-02-2013, 21:29

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ Miutza

Ce fel de produse ai luat ? Eu ii dau mamei mele gelul de Aloe vera, ceai cu muguri de aloe si antioxidanti de la Forever. As vrea sa incerc si Biobran, Biostem, ciuperca Reishi... Dar nu stiu care ar fi cel mai indicat.
Sper sa vezi rezultate cat mai bune la mama ta si in cel mai scurt timp si in acest caz sa imi spui si mie cum a evoluat starea ei in urma tratamentului.
Noi nu am facut citostatice si nici nu putem din cauza metastazelor la ficat. Sunt disperata si caut orice varianta incercata de alti pacienti in acelasi stadiu.
6 Tatiana Pavel
6 Tatiana Pavel [13c]
03-02-2013, 21:41

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ Domnul doctor Raul

Ce varianta imi mai ramane daca citostatice nu se pot face din cauza metastazelor de la ficat ? Analizele sunt foarte proaste : TGO, TGP.. Nu mai retin tot dar vi le voi transmite maine pe toate. Poate asa imi puteti da mai multe informatii, sfaturi. Sunt dispusa sa incerc orice ar putea da un rezultat, dar in acelasi timp imi este si frica sa nu ii fac mai mult rau. Nu are cine sa ma indrume, iar singura nu pot alege varianta cea mai buna.
Medicul oncolog momentan i-a dat sa faca doar perfuzii cu vitamina B1, B6 si C pentru ficat. Cel mai tare o supara zona coccisului unde a fost infiltrata tumoarea si de unde chirurgul a spus ca a "racait". Mai sunt sanse sa se refeca osul?

Mii de multumiri! Astept raspunsul dumneavoastra.
7 stevens
7 stevens [301c]
03-02-2013, 21:53

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Spuneti-i medicului oncolog sa-i administreze perfuzii cu bicarbonat 4, 2 %, adica terapia dr Simoncini care a vindecat sute de pacienti asa ! Daca medicul este de acord va dau amanunte !
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
03-02-2013, 23:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate daca se pot administra sau nu citostatice, asta tine de ce a facut pana acum (daca a facut) + starea ei generala + cum arata analizele ei de sange, in special cele care arata functia ficatului: TGO, TGP, ALKP, GGT si bilirubina. desigur ca daca sunt crescute peste o anumita limita, atunci citostaticele NU pot fi administrate.
9 miutza
9 miutza [6c]
04-02-2013, 10:05

Membru din 31-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Tatiana Pavel.
Eu am luat pt mama mea produse de la Aloha Medicinals. A inceput sa ia doar de 4 zile si pana in prezent nu i-au facut rau din cate se vede. Nici de rezultate nu putem vorbi inca doar ca ceva totusi se cunoaste. Ainceput sa elimine ceva ca niste pietre de marimi diferite ( ca samburele de masline). nu stiu exact de unde sunt si ce inseamna dar cred ca sunt de bine. Avand in vedere ca la ultimul control i s-a spus ca are ceva pietre pe la ficat. Repet si mama are metastaze hepatice la ficat si i-a spus doctr sa mearga sa inceapa iarasi citostatice. Sicer se simte destul de rau de la ele, o dau rau peste cap. Am facut comanda si de red reishi si astep sa primesc sa ia si de aia. am mai citit si despre vitamina B17 si am gasit ca ar merge. nu stiu inca ce sa fac medicii nu prea sunt deacord cu astea...trebuie sa urmam doar spusele lor cu chimio.doar ca pentru noi timpul inseamna viata si nu avem de ales...ne agatam de orice si speram..----------------*.Poate tinem legatura si ne mai informam una pe alta. Sa dea Domnu sa ne avem mamele langa noi mai multa vreme.


(*modificat de admin)
10 Tatiana Pavel
10 Tatiana Pavel [13c]
05-02-2013, 21:03

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ stevens

As dori din tot sufletul sa incerc si metoda asta. Unde se gaseste solitia perfuzabila ? In farmacii ? Astept cat mai multe amanunte. De restul ma voi ocupa eu impreuna cu medicul oncolog.

Multumesc din inima!
11 Tatiana Pavel
11 Tatiana Pavel [13c]
05-02-2013, 21:06

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ Miuta

De unde ai facut rost de ciuperca Reishi ? Unde ai comandat-o ? Cat costa ?
O sa-ti dau si eu toate informatiile pe care le-am cules despre toate terapiile cunoscute! Multumesc din suflet si tinem cu siguranta legatura.

Domnul sa fie cu voi !!
12 Tatiana Pavel
12 Tatiana Pavel [13c]
05-02-2013, 21:29

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ Domnul doctor Raul

Voi reveni cu informatii dupa ce vom repeta analizele peste 2 zile. Va multumesc pentru raspuns !!
13 stevens
13 stevens [301c]
05-02-2013, 22:16

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Buna seara d-na Tatiana ! Ati pus o intrebare foarte potrivita ! Solutia perfuzabila de NaHCO3 se gaseste in spitale la farmacia numita de `sterile` sau in comert (numai pe comanda) la farmaciile Polisano sau Remedia -(nu stiu daca ei au lant de farmacii) care sunt dealeri autorizati ai producatorului roman, iar pretul este de aprox 120 de lei, 20 de butelii a 250 ml solutie perfuzabila de 8, 4 % ! Mai e nevoie si de un diluant ( ser, solutie de gucoza..) pt a aduce solutia la aprox 5% concentratie !

Vorbiti (negociati) intai cu medicul sa accepte terapia si sa o initieze chiar el in spital ! Apoi veti avea nevoie sa continuati acasa tot cu el sau cu o asistenta, intrucat protocolul presupune in principiu 4 serii a cate 6 perfuzii la distanta de 6-10 zile ! Acesta este un ciclu care apoi se repeta pana la vindecarea totala, plus alte recomandari specifice pt fiecare tip de cancer in parte !

Revin si cu celelalte amanunte daca reusiti sa convingeti un medic sau asistenta ! :)
14 miutza
14 miutza [6c]
05-02-2013, 23:43

Membru din 31-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Tatiana Pavel
Se pot procura red reidhi si la noi in tara, costa cam 223 de lei. este cica o doamna din brasov care poate sa ti le trimita sau intri pe www.tratament-naturist.com si le poti cumpara. eu nu sunt in tara, sunt in Anglia si le-am comanadat de aici. sunt si mult mai ieftine fata de romania. am inteles ca alea de la aloha medicinals sunt cele mai bune.
15 miutza
15 miutza [6c]
05-02-2013, 23:52

Membru din 31-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

despre vitamina B17 are cineva vreo parere. am tot citit ca ar ajuta pe cei ce sufera de cancer. Stie cineva ceva?
16 Tatiana Pavel
16 Tatiana Pavel [13c]
06-02-2013, 21:21

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ stevens

Iti multumesc mult pentru sfat si sa-ti dea Domnul multa sanatate! Chiar de maine voi incerca sa vorbesc cu doctorita si voi face tot posibilul sa gasesc pe cineva sa ma ajute. Totusi nu stiu unde sunt farmaciile acestea de care ai spus. La mine in oras cel putin nu am auzit de ele. Mi-ar folosi un numar de contact ca sa pot face comanda.

Voi reveni dupa ce voi vorbi cu medicul oncolog. Sper sa mearga totul bine !
17 Tatiana Pavel
17 Tatiana Pavel [13c]
06-02-2013, 21:26

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ miutza

Nu stiu ce sa spun exact despre vitamina B17, doar ce am citit si eu pe internet si in unele tratate de cancer ale catorva medici, inclusiv al lui Calin Marginean. Din alimente( migdale, samburi de caise ) este prea putina ca sa da rezultate, asa ca trebuie neaparat comandat si tratamentul injectabil care e destul de costisitor. Dar merita incercat orice !


Eu cred ca voi incerca metoda lui Catalin Luca ( din Bucuresti ) cu Biostem, dupa ce voi sta de vorba si cu un hepatolog.
18 miutza
18 miutza [6c]
06-02-2013, 22:53

Membru din 31-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

tatiana pavel

http://www.formula-as.ro/2006/741/medicina-naturista-25/o-noua-adresa-in-lupta-cu-cancerul-nova-vita-7444. e intradevar destul de scump.
19 stevens
19 stevens [301c]
07-02-2013, 21:27

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Buna seara !

D-na Tatiana va pun aici un link cu reteaua de farmacii respectiva :

http://www.starbt.ro/detalii_partener/reteta.html

Insa inainte de o eventuala comanda asigurati-va de colaborarea unei persoane calificate, medic sau asistenta !
20 Tatiana Pavel
20 Tatiana Pavel [13c]
07-02-2013, 21:35

Membru din 03-01-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 13

@ stevens

Am gasit o varianta de a face perfuziile in spital. Dar as fi vrut sa imi spui si mie pe cine ai avut bolnav si cu ce fel de cancer? Cine v-a spus ca se fac 4 serii a cate 6 perfuzii la distanta de 6-10 zile ? Sau mai bine spus de unde ai facut rost de protocol? Am cautat si eu pe internet dar nu am gasit prea multe, am inteles doar ca difera de la un tip de cancer la altul modul de administrare al tratamentului.
Mi-ar prinde bine mai multe informatii. Iti multumesc mult !!
Răspunde la topic
37 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp