ce se poate face in acest caz?

Secțiunea: Cancerul de pancreas
1 comentarii 1
1 miha59
1 miha59 [1c]
16-10-2023, 18:56

Membru din 21-09-2022

Subiecte: 3

Comentarii: 1

Anul trecut am fost operata de cancer pancreas ,s-a efectuat o splenopancreatectomie.Dupa operatie m-am simtit foarte bine ,dar markerul CA 19 9 in loc sa scada tot crestea.Am facut o cura de chimioterapie si chiar si asa crestea.Inainte de operatie aveam 54 valoarea acum am 542, sau 1489 in functie de laborator.Toate RMN urile,CT urile ,PET CT nu aratau nimic.In septembrie anul acesta am facut din nou RMN unde s-a vazut de ce markerul crestea.Rezultatul este mase confluente cu restrictie de difuzie localizate celiac,in hilul hepatic si lomboaortic de pana la 17 mm(adenopatii)Urmeaza sa incep un noua tura de chimioterapie.Chirurgul mi-a spus ca ce este acolo nu poate fi operat.Daca nu functioneaza chimio ,nu pot sa fiu operata,radioterapia nu este o rezolvare deplina ,nu stiu ce sa fac ,decat sa-mi iau adio de la viata.Doar sa sper ca va functiona chimio.Inca nu stiu cu ce substanta voi face chimio,doar saptamana viitoare ajung la oncolog.Stie cineva o alta solutie pentru ce am eu ?Mentionez ca chirurgul care m-a operat este cel mai bun din Romania pe probleme oncologice si nu numai si am mare incredere in ce zice.Multumesc
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp