Ce poate fi?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
6 comentarii 1
1 Laura85
1 Laura85 [2c]
20-03-2015, 20:32

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna seara,

Acum mai multi ani am suferit cu stomacul: gastrite, ulcere , mult timp si intens, urmand multe tratamente care au cronicizat boala. Totusi, in toamna lui 2010 mi-am revenit in urma unui tratament naturist, ramanand totusi cu unele intolerante alimentare: laptele, unele fructe,mancare prajita sau cu grasime etc (nu ca mi-as fi dorit sa mananc in acest fel, referitor la prajeli si grasimi).
Brsusc, de pe o zi pe alta, in vara lui 2014 , la sfarsit de iunie, m-au cuprins durerile mari la piept (stern, sub clavicule). In paralel, am inceput sa nu mai suport unele feluri de mancare (eu mancam sanatos), si dupa ce mancam ma durea tot mai rau: paradoxal, totusi, ca nu ma durerea in zona efectiva a stomacului, ci mult mai sus, la stern, sub clavicule. Stiind ca in trecut am suferit mult cu stomacul, am crezut ca din pacate a revenit boala, s-a extins(?!), si/sau ca durerea iradiaza (mult) mai sus.
Am reinceput cu investigarea stomacului, iar rezultatele suna in felul urmator: Esofagita eozinofilica cu semnul ?, hernie hiatala axiala medie, gastrita eroziva la nivelul coletului herniar, mucoasa de tip atrofic, iar examenul histopatologic : helicobacter pylori negativ, mucoasa tapetata de un epiteliu scuamos stratificat fara modificari histopatologice notabile(referitor la esofag); nu sunt prezente aspecte de displazie sau metaplazie (referitor la biopsia antrului).

Doamna doctor de la interne mi-a facut trimitere pentru un CT toracic al carui rezultate suna asa: torace cu aspect infundibular, multiple focare de umplere alveolara de intensitate redusa si dimnesiuni relativ reduse se regasesc in toti lobii pulmonari bilaterali, cele mai extinse fiind in lobul mediu (diametrul maxim 2/1cm). Unele leziuni vin in contact direct cu scizura oblica bilateral si scizura orizonatal. Aspectul descris sugereaza probabil o afectiune de tip bronhopenumonie TBC, fara a putea exclude un carcinom bronhioalveolar multicentric. Cateva imagini ganglionare cu diametrul transvers sub 5 mm se afla in spatiul prevascular mediastinal anterior.

A urmat o bronhoscopie, a carei rezultate au exclus TBC-ul. Ramane o intrebare referitoare la carcinom. Nu mi s-a luat biopsie in umra bronhoscopiei, ci doar lavaj, e suficient pentru a exclude carcinomul. Doamna doctor a spus ca la vizualizare nu se evidentiaza tumori. Avand in vedere ca durerile nu au trecut, am dureri si dupa ce mananc unele feluri de mancare (sanatoasa), durerile sunt de mai mare intensitate la frig; eu am slabit mult, (kg bune, sunt foarte slabita, ff obosita, (vazand ca nu imi revin nicicum am cazut si in deprimare), e posibil sa fie totusi vorba de carcinom?
Intreband doctorii, de ce dupa ce mananc ma doare pieptul si nu neaparat somacul, mi s-a raspuns ca avand hernie, acidul urca in bronhii.
Ce e de precizat, e ca desi fiind vara (anul trecut cand mi s-a ivit afectiunea), am racit la piept, dormind cu gemul deschis, iar apoi am reinceput seria tratamentelor pentru stomac de acum 5 ani : multe scheme orale si pe vena (care nu au avut rezultata, vomam medicamentele, sau aveam dureri mai mari) si naturiste (care de data asta nu m-au mai ajutat). Eu sunt si o persoana sensibila la unele medicamente, prezint alergii, cu tumefierea fetei (obrajilor, fata mi se strange ca o punga si a coapselor).

Va multumesc pentru orice idee sau sprijin, Laura.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
20-03-2015, 21:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Laura85, Azi, ora 20:32:17):


ma tem ca nu putem sa te ajutam prea mult pe aici. pe forum se discuta probleme ale oamenilor care au primit diagnosticul de cancer, ceea ce, din fericire, nu este cazul tau, indiferent ca s-a lansat aceasta suspiciune, fie si subtire. mai degraba pare a fi vorba de o pneumonie, poate chiar de o tuberculoza pulmonara, lucruri care ar trebui sa fie foarte usor de diagnosticat sigur. o bronhoscopie nu poate "exclude" TBC-ul, ci doar mai multe culturi repetate, nu doar lavaj. urmeaza recomandarile medicilor si iti uram succes in a afla exact ce ai si a te trata ulterior!
numai bine!
3 Laura85
3 Laura85 [2c]
21-03-2015, 11:57

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Domnule doctor,

Va multumesc pentru raspuns. Nu am precizat, mi s-au facut culturi, mi s-au facut toate analizele pentru a elimina TBC-ul. Toate au avut rezultatul negativ. Nu tusesc , nu am tusit deloc, nu am alte simptome specifice TBC-ului.
Durerile la piept sunt foarte mari, agravate, de lichidele usor reci, frig, unele mancaruri. Simt eu ca este ca un fel de raceala cronica. De ce nu trece?
Va multumesc
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
21-03-2015, 22:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Laura85, Azi, ora 11:57:31):


din pacate nu cred ca poti gasi solutii pe acest forum, nefiind dedicat pentru asa ceva. trebuie sa lamuresti lucrurile cu medicii tai.
5 Laura85
5 Laura85 [2c]
22-03-2015, 15:28

Membru din 17-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Domnule doctor,

Va multumesc inca o data pentru timpul dumneavoastra. Ideea e ca am fost la doctori de mai multe specializari (interne, pneumoftiziologie) si am fost trimisa de la unii la altii, fara ca eu sa imi revin, din contra, starea mea se agrava pe zi ce trecea. Doamna doctor de la interne vizualizand cd-ul dupa tomograful cu pricina, a insistat ca eu am noduli la plamani, aratandu-mi niste mici pete albe; de la pneumo au zis ca nu e vorba de TBC sau carcinom (totusi, zic eu ca au tratat cazul meu destul de superficial, dupa ce au exclus boala contagioasa), zicand ca poate e vorba de o raceala , nedandu-mi niciun tratament. Ideea e ca e ceva mai mult decat raceala/penumonie, din moment ce se agraveaza la unele mancaruri, lichide, (nici eu nu imi dau seama cum se intampla acest lucru, fiind vorba de bronhii totusi,nu de stomac).

Cazul meu seamana cu cel al lui Meredith, care nici ea nu a gasit un raspuns pana acum.

Si , cum ati spus, nici eu nu credeam ca ar trebui sa fie atat de greu de pus un diagnostic si un tratament bun.

Va multumesc si am inteles ca nu ma incadrez in aceasta sectiune, desi unii doctori insistau pe acele formatiuni nodulare, trimitandu-ma dintr-o parte in alta, pana starea mea s-a inrautatit f.tare. Sunt inca tanara, 32 ani, si locuiesc intr-un centru universitar, renumit(se spune), dar starea mea de sanatate s-a deteriorat in scurt timp, si umbland pe la clinici.
Numai bine.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
22-03-2015, 15:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Laura85, Azi, ora 15:28:34):


numai bine, mult succes si sanatate !
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp