tatal meu are cancer esofagian de 5 ani

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
11 comentarii 1
1 nela86
1 nela86 [4c]
20-07-2012, 19:32

Membru din 20-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

buna ziua, tatal meu are cancer esofaringian de 5 ani, in luna ianuarie 2012 am fost din nou la control si au constatat ca boala a recidivat la rmn a iesit :formatiuni inlocuitoare de spatiu de 25mm diametru la nivelul lojei amigdaliene stangi, neregulat conturata, infiltrativa cu structura neomogena, gadofila cu extensie catre baza limbii, fara inglobarea carotidei stangi.
modificari fibrotice probabil postradice la nivelul orofaringian
fara adenopatii laterocervicale decelabile
fara determinari secundare cerebrale
discreta ventriculomegalie
as vrea sa stiu ce inseamna asta, ca medicul de la bucuresti mi-a zis ca numai este nimic de facut si mentionez ca are dureri foarte mari de gat de ureche de cap si limba
astept raspuns de la un medic
2 adamantium
2 adamantium [24c]
21-06-2012, 19:56

Membru din 12-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 24

ar fi bine de stiut ce este aceasta formatiune, o biopsie ar fi de folos, in aceasta privinta luati contactul cu o sectie ORL. localizarea si faptul ca este infiltrativa dau un prognostic negativ
luati contactul si cu un oncolog bun pentru tratamentul adecvat
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
22-06-2012, 00:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu exceptia situatiei in care medicul care v-a zis ca "nu mai e nimic de facut" nu este cumva oncologul lui care a incercat pe langa iradiere si mai multe linii de chimioterapie, se inseala !

din pacate da, prognosticul este prost si daca ORL-istul nu mai poate sa reopereze si nici IRADIEREA nu mai poate fi suplimentata (cum e foarte probabil), nu se mai poate spera la vindecare. totusi trebuie sa faceti un consult oncologic care sa spuna daca poate suferi un tratament chimioterapic, pentru ca asta este indicat acum, o varianta buna fiind combinatia de citostatice cu ERBITUX. tratamentul este menit sa micsoreze din tomora si sa amelioreze, colateral, simptomele, pentru o perioada cat mai lunga de timp.

recomandarea mea deci: consult ONCOLOGIC; reevaluare RADIOTERAPEUTICA (la medicul care a facut prima iradiere, pentru a putea spune daca poate suplimenta doza) + tratament simptomatic (ce simptome are ?).
4 nela86
4 nela86 [4c]
22-06-2012, 08:52

Membru din 20-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

are dureri foarte mari de cap, gat si ureche, la medicul care i-a facut cobaltoterapia am fost in ianuarie, dumnealui ne-a spus ca numai este nimic de facut ca numai poate face nici un fel de raze cat despre chimioterapie a spus ca nici nu se pune problema sa nu facem chimioterapie pt ca asta l-ar termina mai repede.As vrea sa stiu ct poate trai cu asemenea diagnostic si cu simtomele pe care le are pt ca medicul oncolog la care am mers nu a vrut sa se pronunte a zis ca numai dumnezeu stie, dar eu cred ca un raspuns cu aproximatie exista fie mai mult decat ne spune fie mai putin. eu vreau sa stiu la ce sa ne asteptam si care ar fi timpul pt ca nu pot accepta ce mi s-a spus, are doar 52 de ani si spera sa se vindece mentionez faptul ca nu i-am spus ce problme are nu i-am spus ca a recidivat boala el crede ca se v-a fac bine. nu am vrut sa-i spun gandidu-ma ca este acea chestie cu psihicul si ca o v-a duce mai mult decat se preconizeaza
astept sa-mi spuneti daca se poate un interval cam cat o poate duce o pers cu diagnosticul lui
multumesc pt raspunsul dat si sper ca si cel pe care mi-l ve-ti da sa fie unul bun pt noi
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
22-06-2012, 16:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care este starea lui momentan ?

si cum adica "oncologul nu a vrut sa se pronunte" ? nu l-ati intrebat nimic ? nici macar lucrurile de mai sus ?
6 nela86
6 nela86 [4c]
22-06-2012, 16:39

Membru din 20-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

merge nu zace la pat, dar a slabit foarte tare si durerile il termina uneori nu poate inghiti nici apa. pe oncologul lui l-am intrebat toate lucrurile care v-am intrebat si pe dv, dar a evitat sa-mi raspunda a zis ca numai dumnezeu stie dumnealui nu vrea sa dea o perioada este foarte rezervat deaceea v-am intrebat pe dv si va rog frumos sa-mi spuneti mai multe depre aceasta boala, oncologul mi-a zis ca in cazul lui nu este bine sa incepem tratament cu citostatice ca asta l-ar termina mai repede, mi-a zis doar ca v-a fi o moarte destul de rapida si fara sa zaca ca asa se manifesta acest tip de cancer raspundeti-mi dv va rog frumos
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
22-06-2012, 19:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, nu i-a dat nici macar un tratament de durere ? durerea este un simptom pentru care exista FOARTE MULTE variante de incercat, pana la a se spune ca `nu se poate face nimic`. poate ca daca durerile sunt controlate si el incepe sa manance, daca nu are probleme de obstructie a caii digestive sau aeriene si starea lui generala se imbunatateste fie si putin, se poate recurge si la chimioterapie, care are o sansa sa mai reduca, cel putin o perioada, din dimensiunea tumorilor. din pacate de vindecare sau `a se face bine` nu se poate pune problema, dpdv medical, in cazul unui asemenea cancer recidivat, inoperabil si neiradiabil. dar totusi simptomele POT fi controlate. daca nu face niciun tratament, nici macar unul simptomatic, boala va progresa si va muri mai repede, e drept, dar nu stiu daca va fi ceva prea rapid sau lipsit de suferinta. din pacate s-ar putea sa fie exact opusul, mai ales ca deja de pe acuma se chinuie foarte tare. asta se va inrautati nefacand nimic.

ce medicamente ia momentan ?
8 nela86
8 nela86 [4c]
22-06-2012, 21:47

Membru din 20-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

la inceput i-am administrat analgezice usoare dupa care am continuat cu tramadol acum am ajuns la plasturi cu morfina si oxicontinuu pt ca durerile numai cedeaza doar la plasturele cu morfina.
tot nu mi-ati spus cat poate trai un om cu aceasta boala ? am uitat sa mentionez faptul ca medicul oncolog mi-a zis ca toate celule lui sanatoase s-au transformat in celule canceroase
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
23-06-2012, 02:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca nu ti-a spus asta, poate ceva de genul asta ai retinut tu. este vorba despre o RECIDIVA a cancerului. din ce descrii tu, o recidiva locala si care, cum am zis, daca el se afla intr-o stare acceptabila, poate sa primeasca si chimioterapie. inafara de asta trebuie sa primeasca tratament corespunzator suportiv si simptomatic, cu antialgice, antiinflamatoare, antibiotice daca nu cumva are vreo infectie locala care ii da durere, trebuie ajutat prin metode medicale sau chirurgicale sa se alimenteze, etc.

altfel nu se pot face predictii clare despre "cat mai poate trai" un om cu asa ceva. daca incepe tratamentul, poate sa inceapa sa se simta si mai bine, sa intre intr-o remisie care sa tina luni, chiar ani de zile. daca NU face nimic, lucrurile se vor inrautati treptat dar este improbabil ca va avea parte de o moarte scurta si in viitorul apropiat, mai degraba e posibil ca situatia lui chinuitoare sa se intinda si pe cateva luni de zile. nu cred ca este o optiune sa stati cu mainile in san...
10 nela86
10 nela86 [4c]
20-07-2012, 13:37

Membru din 20-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

revin cu vesti proaste de data aceasta, acum o saptamana tatal meu a inceput sa vomite sange si se simte din ce in ce mai rau a inceput sa se umfle.ce-mi puteti spune de data aceasta? a fost bine pana in ziua in care a inceput sa vomite de atunci e foarte rau ce este de facut in situatia asta? sunt disperata sa ma uit la el cand se stinge pe picioare si din privire ma roaga sa-l salvez, e groaznic parca eu numai am putere sa lupt cu el. va rog sa-mi raspundeti
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
20-07-2012, 19:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu am nimic de spus aici, intru-cat nu este o situatie pretabila la discutii, ci la o prezentare cat mai grabnica la medic, daca nu chiar prin urgenta la camera de garda. nu poate nimeni sa te ajute cu "sfaturi" pe internet despre o situatie CLINICA si cat se poate de PRACTICA. plecand de la de ce varsa sange, cat sange varsa, de ce e umflat, cat e de umflat, ce alte simptome mai are, cum arata analizele lui, ce poate fi facut, etc etc etc. nu vei gasi raspunsul la asta pe internet.

nu ai acces la un medic, sau ce se intampla ?
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp