Ce analize se fac pentru a vedea daca a recidivat sau nu ?

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
3 comentarii 1
1 lumyclau
1 lumyclau [0c]
26-03-2009, 16:29

Membru din 25-06-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 0

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema.Tatal meu in varsta de 65 de ani, a fost operat in data de 13 septembrie 2008 si acum are anus contra naturii. 1. Rezultatul Hispatologic a fost : Adenocarcinom moderat diferentiat ulcero-infiltrati al colonului, cu infiltrarea stratului muscular si seros al acestuia; margini de rezectie chirurgicala fara infiltrare tumorala. CE INSEAMNA ASTA MAI EXACT?Ce fel de grad al cancerului este? Este posibil ca proba prelevata sa fie intr-un fel "deteriorata" daca a fost luata pe 13 septembrie si trimisa la uin laborator din provincie pe 15 septembrie? 2. Diagnosticul la externare din spital a fost: Neoplasm sigmoidian Stenozat- OIA, BCI. Colectomie segmentara pe sigmoid cu colostomie definitiva iliaca stanga, drenaj Douglas. La fel, va intreb CE INSEAMNA? 3. Acum dupa 6 luni in care a urmat cu citostatice, am mers la control si i s-au dat urmatoarele analize: -Hemoleucograma (a iesit bine cu exceptia Limfocitelor care sunt 23.3 % iar normal era intre 25-40; Volum Trombocitar Mediu 5.0) -VSH- rezultatul a fost 34 (am vazut ca in limite normale este intre 0-15) - AST/TGO rezultat 46 (am vazut ca in limite normale este intre 10-35) -ALT/TGP rezultat 37 - Alfa Amilaza rezultat 37.7 - Glicemie- 111 - Uree 20 - Creatine 0.61 CE INSEAMNA, a recidivat boala sau nu? Medicul chirurg care l-a operat a spus ca este bine si sa vina peste alte 2 luni la control si sa urmeze in continuare cu citostatice. MAI TREBUIAU FACUTE SI ALTE ANALIZE? Cum se poate vedea ce grad de cancer are, daca a recidivat sau nu? Si se mai poate face ceva in privinta anusului contra naturii sau ramane cu el definitiv? Am cerut o copie dupa protocolul operator si nu scrie nicaieri cat s-a taiat din colon. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati caci omul in viata nu are decat un tata si fac tot posibilul pentru el. Lui ii este foarte greu cu aceasta punga si ar dori sa scape de ea..... VA MULTUMESC
2 moiseanu
2 moiseanu [2c]
25-03-2009, 09:30

Membru din 21-03-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 2

Buna,
Draga mea dupa operatie ar fi trebuit ca tumoarea sa fie trimisa la laborator pentru biopsie.Pe buletinul de analize a acesteia ar fi trebuit sa fie trecut stadiul tumorii (I-IV), marimea tumorii T1-T4; ganglioni invadati si metastaze.Analizele care se fac in plus fata de ce ai facut tu sunt markerii tumorali, ecograf la ficat, radiografie pulmonara.Despre anusul contra naturii din pacate nu stiu sa-ti spun nimic. Eventual consulta un chirurg si vezi ce-ti spune despre aceasta problema.
Iti doresc numai bine si multa sanatate tatalui tau.
3 taisia
3 taisia [4c]
26-03-2009, 16:29

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna!
Nu pot sa-ti raspund la toate intrebarile tale, dar am trecut si eu prin asa ceva cu mama. Proba nu se putea deteriora, pt ca sunt proceduri standard dupa operatie. Restul depinde de gradul de sanatate al tatalui tau, de gandirea pozitiva. In privinta anusului contra naturii, se poate face reitegrarea daca doctorii constata ca se poate, dar la mama mea nu a durat reintegrarea decat un an, apoi am revenit la anus contra naturii, iar operatiile au fost forte greu de suportat. Totul depinde de restul starii de sanatate a tatalui tau. Mama a facut pe langa citostatice si radioterapie 30 sedinte. Mult curaj si rabdare iti trebuie de acum incolo. Sanatate multa !
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp