Cc. mucoepidermoid de grad redus -mucoasa jugala dreapta (pt.Dr.Raul)

Secțiunea: Alte forme de cancer
8 comentarii 1
1 Carmenadriana
1 Carmenadriana [4c]
23-02-2018, 12:45

Membru din 23-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

D-le. dr....tatal meu, 62 ani a fost operat in 2016 de o formatiune tumorala, care a aparut pe mucoasa jugala dreapta, sub forma unui polip sesil, bine delimitat, neulcerat, mobil, de aceeasi culoare cu mucoasa.Rezultatul histopat. a fost cel de mai sus.A avut loc si o recupa pt.ca marginile sa fie lipsite de malignitate.Va scriu ce consider ca este important din histopat.< Ulterior am fost la IOCN pentru a-l lua in evidenta .La comisie s-a stabilit ca operatia a fost suficienta si tata nu trebuie sa faca tratament oncologic, doar urmarire prin eco de parti moi plus vizita la chirurgul bmf care l-a operat.
Am facut eco de parti moi si vizita la bmf. Ei spun ca totul este in regula.sa continuam ...DAR, in eco din luna ianuarie, medicul descrie un ganglion pe partea opusa operatiei , deci pe stanga, submandibular, cu dimensiunea de 19,2\8mm.si scrie ca se incadreaza la cronic reactiv, fara semnal vascular decelabil.iar la concluzii: aspect ecografic parti moi fara modificari patologice semnificative.
Cand sa fac urmatorul eco tatalui meu? Considerati ca este nevoie de un CT cap , torace? Sa-l programez la oncolog pentru consultatie?Eco este facut la sf.lunii ianuarie.Ei imi spun sa stau linistita.Dar nu stau...pt.ca ma ingrijoreaza acest diagnostic.mai ales ca este la fata.Lucrez in domeniu(nch) si vad in fiecare zi ce inseamna radioterapia la nivelul capului si gatului.
Si va rog sa-mi spuneti...cat de agresiva este forma aceasta de cancer?va multumesc...
2 Carmenadriana
2 Carmenadriana [4c]
23-02-2018, 12:51

Membru din 23-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Histopatologic: Piesa este reprezentata de o proliferare tumorala maligna, activitate mitotica scazuta, <4 mitoze\10HPF.
Imunohistochimie:CK7 intens si difuz pozitiv
34betaE12 pozitiv, focal
S100 Negativ
SMA pozitiv
carcinom mucoepidermiod de grad redus pT1N0LOVOR1.Tot atunci a facut un ct - cap, torace, abdomen care a iesit bine.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
23-02-2018, 15:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Carmenadriana, Azi, ora 12:45:58):


indiferent cat de agresiva ar fi, daca a fost operata integral, atunci prognosticul e bun, sansele de vindecare - maxime. dupa descrierea ecografica, intr-adevar, nu gasesc motive de ingrijorare, numai de circumspectie: ecografia va trebui repetata, la fel ca si examenul ORL, periodic, si atat. doar in cazul progresiei vreunei noi formatiuni, ganglon sau altceva, se va impune biopsie cu examen histopatologic din nou.
4 Carmenadriana
4 Carmenadriana [4c]
26-02-2018, 10:11

Membru din 23-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Multumesc d-le dr.Mai am cateva intrebari
1 .Medicul chirurg mi-a spus ca radioterapia in cazul cc.mucoepidermoid nu este la fel de <> ca si in cazul celui scuamos.Adica nu are rezultate la fel de bune.Dar cum ar veni...alt tratament nu este si trebuie sa-l faca pe asta in caz de recidiva.
Este adevarat acest lucru?
2. Mai vreau sa va intreb unde poate recidiva acest tip de cancer?Nu inteleg de ce trebuie sa facem eco de parti moi la gat pt.ganglioni??Nu ar trebui prima data sa apara o tumora primara undeva care sa dreneze in ganglioni?Intreb doar...
3. Dr.oncolog a spus ca ce are tata nu <> metastazeaza si ca unii oncologi ar considera-o o tumora borderline.Nu cred acest lucru.M-am obisnuit cu gandul ca tatal meu are acest tip de cancer.Unde metastazeaza acest tip de tumori?
4.Pot sa-i fac o programare la dr.oncolog?A trecut 1an si 6 luni de la interventia chirurgicala si de cand a fost luat in evidenta la IOCN.
5 Carmenadriana
5 Carmenadriana [4c]
26-02-2018, 10:13

Membru din 23-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, 23-02-2018, 15:16:59):

DR.RAUL multumesc pentru timpul acordat.V-am mai trimis niste intrebari.Cand aveti timp....
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
26-02-2018, 10:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Carmenadriana, Azi, ora 10:11:20):


1. da.
2. nu. poate sa apara, teoretic oriunde, dar medicii stiu unde este mai probabil. poate sa apara fie tumora locala, fie doar ganglioni, fie amandoi, fie, teoretic, in alte organe.
3. cel mai des in ganglionii din jurul gatului, dar teoretic se poate oriunde.
4. de ce nu?
7 Carmenadriana
7 Carmenadriana [4c]
26-02-2018, 10:44

Membru din 23-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:14:43):

Multumesc.
Sa inteleg ca nu are nici un fel de beneficiu radioterapia? O sa fie indeplinita doar o formalitate prin ea?SNG, -30,40 Kg, edem+Insu.resp.+ traheostomie toate astea fara nici un rezultat?
Pentru ca pana sa intre tata la comisie d-na doctor mi-a spus ca tata trebuie sa faca 30 de sedinte de radioterapie plus 2 sedinte de chimio inainte.Dupa aceea a fost comisia si cand m-am dus sa iau dosarul mi s-a spus ca trebuie doar control periodic.
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
26-02-2018, 12:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Carmenadriana, Azi, ora 10:44:31):


ba desigur ca va exista beneficiu, doar ca nu la fel de mare ca in cazurile de carcinom scuamos.
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp