Cartea lui Rudolf Breuss -Tratamentul total al cancerului

Secțiunea: Tratamentul naturist și alternativ al cancerului
94 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
21 liliana mihalache
30-03-2012, 21:45

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

buna Ilinca. Asi fi vrut sa ti multumesc peste o luna macar, daca ar fi fost posibil, dar din nefericire mamicuta mea nu a mai vrut nimic !!!!!!!!!! a plecat dintre noi ffff fericita, iar pe noi ne a lasat zdrobiti fizic, psihic si moral !!!!!!!!!!!! nu pot spune ca sint nemultumita cu mine insumi !! tot ce a fost posibil, omenesc si moral.am facut, ba chiar si imposibilul ! I AM FACUT 30 ZILE UN MEDICAMENT PERFUZABIL CARE SE NUMESTE UKRAIN, o fiola costind 500 ron, da 5 mil !!!!!!! cine ar mai risca 150 mil pe vremea asta grea ???? eu am incercat ! pt mamica orice am facut, nu i singura investitie !!!!!!! dar nu am avut putere sa o ajut sa i lungesc viata !! in schimb sint bucuroasa ca a inteles ca am iubit o, i am spus cu totii asta zilnic !!!! cu toate astea, ne a parasit !!!!!!!!!ACUM CRED CA NU M AI ARE DURERI !!! DUMNEZEU SA O IERTE !!!!!!!!!!! A AVUT O INMORMINTARE FFFF FRUMOASA, O SLUJBA CU UN SOBOR FORMAT DIN 8 OPT PREOTI , DEOSEBIT DE FRUMOS A FOST !!! DACA E ADEV CA HOITUL SE DUCE, IAR SUFLETUL VEDE TOT 40 ZILE.ATUNCI SA BUCURAT !!!!! SANATATE MULTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
22 liliana mihalache
30-03-2012, 21:48

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

CIT DESPRE SFINUL MASLU, AM MERS IN FIECARE MIERCURI SI VINERI, LA NOI LA PIATRA NEAMT.
23 Coyote
23 Coyote [12c]
31-03-2012, 11:14

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Nu-mi vine sa cred!!!!
Mi se pare aberant ca cineva ar putea sa se vindece de cancer prin malnutritie, pentru ca de fapt asta recomanda acest Breuss. Si mi se pare si m-ai aberant ca cineva sa creda asa ceva
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
31-03-2012, 19:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai dreptate.
25 Miss Jackson
25 Miss Jackson [37c]
02-04-2012, 16:55

Membru din 11-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 37

Buna Liliana,

Ce pot sa mai spun... cuvintele sunt de prisos pe langa durerea pe care o resimti. Imi pare foarte rau, si te inteleg, dar intr-un fel trebuie sa te bucuri ca mama ta a scapat intr-un final de suferinta. Si fii convinsa ca Bunul Dumnezeu i-a pregatit un loc minunat, pe care noi nici macar nu ni-l putem imagina; mama ta este in Rai si fii convinsa ca ea este mai bine decat oricare dintre noi, cei de pe Pamant, acum. Sa nu incetezi sa te rogi pentru sufletul ei.

Dupa cum ti-am mai povestit, eu am avut un bunic care s-a chinuit f. mult cu aceasta boala si sfarsitul a fost inevitabil. Sincer iti spun ca am suferit foarte mult in ultimele lui luni de viata pentru ca nu se mai putea da jos din pat si avea dureri destul de mari, insa cand am aflat ca a murit am simtit de-a dreptul o usurare, am stiut atunci ca l-a iertat Bunul Dumnezeu. Chiar am simtit o mare bucurie stiind ca nu il voi mai revedea suferind.
Si cu atat mai mult am suferit pe timpul cat inca mai era in viata, pt ca imi transmitea mereu prin mama dorinta lui de a ma vedea; eu mereu amanam momentul pentru ca nu ma simteam in stare sa dau ochii cu el si sa il vad in starea aceea; poate fi catalogat ca un gest egoist din partea mea pt ca intr-un fel doream sa ma protejez pe mine insami de suferinta. Imi este foarte greu sa vad oameni in suferinta, oricine ar fi acea persoana, imi face deosebit de mult rau, nu pot sa trec repede peste astfel de momente... Ei si totusi m-am dus sa il vad, a fost prima si ultima intalnire de acel gen, cu 3 luni inainte sa moara, l-am sarutat pe obraz si am ramas cu amintirea chipului sau senin, avea ochii albastri si o privire ff calda, intotdeauna o sa mi-l amintesc asa... M-am rugat, din momentul revederii, in fiecare zi la Bunul Dumnezeu sa ii scurteze chinul si sa il ia mai repede in imparatia Sa.

Imi dau seama ca, fiind vorba de mama ta, poate suferinta a fost si mai crunta, mai ales ca ai stat si ai ingrijit-o pe toata aceasta perioada. Dar bucura-te nespus pentru sufletul ei pentru ca este in impartia lui Dumnezeu acum; si mai mult decat mantuirea sufletului ce ne-am putea dori si noi? Nimic nu este mai de pret, iar boala ne este data adeseori spre curatire sufleteasca, cu toate ca noi mai greu intelegem asta.

Am vazut mesajul tau privat si o sa iti raspund la el, in orice caz daca o sa mai doresti sa vorbim si daca te (mai) pot ajuta cu ceva, sa stii ca as prefera sa vb. prin aceste mesaje sau pe mail, nu doresc sa mai postez niciun fel de comentariu aici, sunt foarte dezamagita de marginirea si neincrederea unor oameni... si mai ales de comentariile lor malitioase.

Poate ca tu esti mai open-minded si chiar as vrea sa iti daruiesc aceasta carte (pe mail evident) ca si tu sa o poti darui la randul tau mai departe cuiva care poate va mai fi in nevoie..Macar sa o citeasca...

Si DA, domnilor care urmariti aceste mesaje, chiar acesta este secretul, o dieta bazata exclusiv pe hrana lichida pentru a se putea detoxifia organismul. Dar nicidecum nu imi doresc sa va mai conving, nu aveti decat sa spuneti ca sunt aberanta, chiar nu dau doi bani pe parerile dvs.
Poate nu stiti ca si Valeriu Popa a vindecat astfel de cazuri de boli f. grave tot prin diete f. stricte bazate pe sucuri, ceaiuri si apa distilata. Sau poate nu stiti nici macar cine a fost Valeriu Popa... nu m-as mira...

Asadar, draga Liliana, sincere condoleante, si daca vei dori sa mai vorbim, poate si despre alte lucruri, mai vesele, cu cea mai mare placere o putem face, dar precum ti-am spus, nu vreau sa mai scriu nimic aici.

Toate cele bune, multa sanatate iti doresc din tot sufletul, dar si dvs., tuturor celorlalti, care cititi aceste comentarii.

Ilinca
26 Miss Jackson
26 Miss Jackson [37c]
02-04-2012, 17:01

Membru din 11-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 37

Buna Mihnea,

Ti-am expediat cartea, sa iti fie de folos! Doamne ajuta!

Ilinca
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
02-04-2012, 20:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din relatarile tale, ilincuta, se intelege foarte mult despre tulburarea ta interioara legata de pierderea unei persoane apropiate, amestecata cu sentimente de vinovatie, care chiar daca nu sunt justificate, sunt foarte puternice. ca atare subconstientul nu te lasa sa te detasezi de acesta problema si incerci sa cauti scurtaturi si raspunsuri si solutii care nu exista de fapt, ba mai mult, le mai si gasesti! repet: ele NU EXISTA, asa cum le vezi tu. am vazut ca ai folosit o expresie tipica englezeasca, respectiv "open-minded"... poate o sa mai reflectezi asupra uneia: "make believe". ceea ce faci tu si atatea si atatea persoane, in speta amestecati dorinta cu realitatea, dar nu faceti decat sa va indepartati si mai mult de la adevar si, pe deasupra, sa dati apa la moara unor sarlatani care nu au nimic de oferit lumii, numai de luat.

imi pare rau pentru pierderea suferita de tine, dar daca crezi ca esti singura sau cea care a suferit cel mai tare, sau speciala in vreun chip, ma tem ca te inseli. treci peste asta si accepta ca TOTI am fost afectati de chestia asta, inclusiv eu, dar solutiile pe care ti le doresti tu NU SUNT REALITATE ! aplicarea lor face chiar rau si in momentul de fata atator si atator mii de bolnavi, care odata diagnosticati, sunt convinsi de diversi oameni sa se tortureze si chinuie prin diete inutile si deprivare proteica, ce le este de fapt foarte necesar in bolile "consumptive".

te mai rog odata sa-ti tii parerile pentru tine, pentru ca sunt eronate si pot sa puna oamenii in pericol. ai respect pentru faptul ca aceste recomandari NU SUNT MESERIA/TREABA/RESPONSABILITATEA TA si nu ai nici un fel de pricepere ca sa le faci!

numai bine in rest !
28 Miss Jackson
28 Miss Jackson [37c]
03-04-2012, 12:05

Membru din 11-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 37

:))) sunteti simpatic... dvs. aveti impresia ca stati de vb. aici cu un copil pe care puteti dvs. sa il duceti cu vorba asa cum doriti...

Imi primul rand mesajul ii era adresat Lilianei, dar nu, nu puteti dvs. sa aveti liniste pana nu aveti ultimul cuvant, va bagati ca musca in lapte, ca sa zic asa... Ei bine, nici eu nu pot sa va las sa conduceti discutia asa cum doriti dvs. si de fiecare data cand o sa afirmati neadevaruri despre mine o sa va dau replica, sa fiti convins de asta.

Asa v-ati dori dvs., sa am eu o tulburare... ei bine, nu am niciun fel de tulburare interioara si nici sentimente de vinovatie nu simt, nu mai incercati sa faceti pe psihologul cu mine si sa cautati dvs. explicatii si motivatii ascunse pt. ceea ce am postat aici, pt. ca nu va merge, si va asigur ca nici nu o sa gasiti. Sunt un om perfect normal, chiar daca in acelasi timp ff. sensibil.

Ceea ce am dorit cu detalierea acestei carti a fost de buna-credinta, sa fac o simpla fapta buna, acum daca parerile noastre sunt total diferite nu aveti niciun drept sa imi spuneti ca nu am eu dreptate, si nici celor care s-au vindecat prin tratamente naturiste nu aveti dreptul sa le spuneti ca au facut ceva rau din moment ce ei insisi sunt inca in viata si se simt bine.

Am mentionat de la inceput ca nu sunt medic si nici nu consiliez oamenii in domenii care nu ma privesc, asa ca nu pun in pericol viata nimanui, aici fiecare dintre noi poate veni cu un sfat, o idee, nu trebuie sa fii neaparat medic ca sa activezi pe acest forum; si nici prea priceput in ale medicinei ca sa faci o simpla recomandare asupra unei carti :) Cine doreste sa o ia in considerare o poate lua, cine nu... la fel de bine, cum de altfel si unii oameni pot fi de acord cu ideile expuse in ea, pe cand altii nu, ce atata disperare?
Chiar nu doriti sa intelegeti ca nu intentionez sa conving pe nimeni? ci doar sa expun si un alt aspect f. important al acestei probleme.... V-ar fi placut poate sa scriu aici: "mancati ceea ce doriti pt. ca toate va fac bine, nu este nicio problema, beti chiar si Coca Cola, este buna si ea ... sau mai stiu eu ce... sa fim seriosi! Daca am putina constinta si frica de Dumnezeu nu o sa fac asta cand stiu si eu, si alte persoane f. bine ca nu este ok...

La fel ca si in cazul diabetului, nu trebuie sa fii mare doctor ca sa stii exact ce alimente sunt sau nu permise in cazul unei boli ca diabetul, am dat doar un exemplu...

Eu stiu f. bine de ceea ce va temeti dvs., dar din bun simt nu o sa detaliez aici.

Haideti sa va spun ceva, daca am o calitate, aceea este forta de persuasiune, si stiu (am si argumente) ca pot convinge pe cineva de ceva atunci cand imi doresc. Dar nu despre asta este vb aici, pt. ca eu, asa cum am mai afirmat (a nu stiu cata oara, m-am si plictisit de cate ori am spus), nu mi-am dorit sa conving pe nimeni de nimic, am vrut doar sa ofer un sfat; dvs. ati facut din tantar ... un mare armasar.

Discutia s-a amplificat artificial si fara rost. Nu stiu de ce imi dati atata importanta daca spun numai prostii; sincer, nu faceti decat sa ma ajutati sa par si mai credibila decat deja sunt, asta faceti!

Si stati linistit, peste pierderea suferita am trecut demult ..., nici despre asta nu este vb aici. Nu va faceti niciun fel de griji pentru mine, sunt f. ok, din toate punctele de vedere, atat psihic, cat si fizic, multumesc si slava Bunului Dumnezeu pentru asta si pentru toate lucrurile minunate care se intampla in viata mea! Slava LUI in veci!

Si ca sa inchei discutia, pentru ca pur si simplu nu isi mai are rostul, va doresc si eu numai bine, multa sanatate si putere de munca!

Ilinca

P.S. Incepeti sa-mi deveniti chiar simpatic... vb. serios.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
03-04-2012, 17:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

La fel! nu am zis pe nicaieri ca nu esti normala. sa ai o tulburare legata de pierderea unei persoane apropiate e ceva cat se poate de normal si probabil ca cei mai multi dintre noi sufera de asta, chiar daca, la fel, cei mai multi dintre noi, suntem intr-o faza de negare mai lunga sau mai scurta. de asemenea nu neg ca ce sustii tu este de buna credinta! nu am cum sa neg asta, pentru ca nu te cunosc si nu dai semne ca ai vreo agenda separata. totusi, toate acestea nu scutesc lucrurile pe care le zici/sustii/aperi sa fie profund gresite, din radacine, neadevarate si potential periculoase. de buna intentie au fost si cei care au pus comunismul in practica, si cei care au colonizat australia cu iepuri, chiar si persoanele care au contribuit la dezvoltarea armelor nucleare: rezultatele tot dezastruase au fost. deci "buna credinta" nu duce si la "bune rezultate", aici am insistat sa revezi notiunea de "make believe"...

este admirabila dorinta ta de a face o fapta buna, dar ma tem ca din prea mult entuziasm si prin metode gresite, rezultatul este fix opus. nu s-a vindecat nimeni "doar prin metode naturiste" si rezultatul folosirii acestor metode nu a fost masurat niciodata, deci nu se poate vorbi despre efectul lor. ce se stie este ca deproinizarea poate grabi moartea si in orice caz, chinuie si un om normal, dar in mai mare masura un bolnav de o boala consumptiva. cred si faptul ca esti o persoana persuasiva, dar la fel era si hitler, de exemplu, iar asta nu te face mai cunoscatoare asupra subiectului sau mai credibila dpdv medical sau stiintific.

ti-ai format niste principii sofistice pe baza unor concluzii care nu vin din nimic experimentat, de tine sau de altii, si sunt CEL MULT chestiuni de suprafata, neesentiale, iar in cel mai probabil caz, doar supozitii si vorbe despre nimic, ipoteze nedemonstrate, cum e cartea lui breuss si alte sute ca ea.

bineinteles ca nu poti compara diabetul cu cancerul, pentru ca una e o boala de metabolism DIRECTA, iar cealalta nu, cel mult indirect. confuzi cauza cu efectul. nu ai de unde sa stii lucrurile astea, pentru ca nu ai pregatirea necesara, trebuie sa accepti acest lucru, daca insisti pe partea cu credibilitatea. desigur ca NU EXISTA RESTRICTII ALIMENTARE pentru un pacient cu cancer, fata de un om obisnuit. da, omul in general nu trebuie sa fumeze sau sa abuzeze de alcool, dar sa mananci carne... care e problema aici ? cuvantul acesta repetat obsesiv "toxine" are vreo insemnatate pentru cei ca voi, sau e doar ceva mistic asa, invaluit in ceata, cum ar fi cuvinte ca "diabolic" sau "evil" ? chiar si cola sau orice altceva ce consuma oamenii obisnuiti, in cantitati moderate, care ai tu impresia ca este problema in a le consuma ? asta dincolo de tampenii de filmulete facute de psihotici care sufera de conspirationism ? dar despre a supune un bolnav cronic la deproinizare sistematica, ai vreo informatie ? stii macar ce presupune ?

constat ca, inainte de toate calitatile pe care ti le imaginezi ca le ai, cea mai de sus este persistenta. persisti, insisti sa fii habotnica si sa nu te lasi penetrata de nici un rezon, nimic ce contravine lucrurilor marute si strambe pe care le stii si pe care ai ales sa le crezi doar pentru ca iti sunt comode, si ca aplicatie si ca explicatie. ma tem ca asta risca sa te faca o persoana marginita, pentru care persistenta sa devina si ea un defect.
30 catalin v
30 catalin v [3c]
03-04-2012, 19:21

Membru din 03-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua. Am citit cu interes discutiile dumneavoastra si mi-a atras atentia fapul ca ati adusvorba de apa distilata.as vrea sa va relatez si eu cazul unei fete care a fost tratata cu apa distilata.Era f grav bolnava, medicii nu i-au mai dat nici o speranta si in final a fost tratata tot cu un regim fara hrana, nu stiu exact daca numai si numai cu apa distilata, dar stiu ca ajunsese saraca la 35 kg. important este ca intr-un final a fost vindecata. Sa dam totusi crezare si regimurilor naturiste, se pare ca ele pot face minuni, nu stiu daca este valabil pt toate persoanele si nici daca se potrivesc tuturor unii pot sau nu sa reactioneze la ele, insa cazul acestei fete este unul real si ea a fost vindecata.Cred ca important este sa avem si rabdare sa le incercam, ele actioneaza pe o perioada lunga de timp nu dau rezultate imediate, dar si daca rezultatul este sigur cred ca este bine sa le luam in serios.multa sanatate
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
03-04-2012, 19:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, catalin v, din pacate cazul de care relatezi tu cu siguranta nu este unul real, este o inventie a cuiva, la fel de adevarat ca relatarea cuiva despre cum vorbeste cu Iisus Hristos sau ca este posedat de extraterestri. de unde provine, daca nu te superi, relatarea aceasta si care sunt ARGUMENTELE pe baza carora pari sa-i dai crezare ? sau e doar o poveste frumoasa in care alegi sa crezi si nimic mai mult ?
32 stevens
32 stevens [301c]
03-04-2012, 22:47

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Intru abrupt in subiect si va spun ca exista o explicatie stintifica pt evitarea proteinelor in bolile canceroase si ne referim numai la proteinele de origine animala ! Acestea contin hormoni de crestere sau sintetici (cu atat mai rai) care constituie un factor de risc pt dezvoltarea tumorilor ! Ati vazut ce repede creste un vitel sau un purcel ?! In sase luni este deja la maturitate ca schelet, apoi numai se ingrasa ! Se spune ca rata de crestere este de 8 ori mai mare comparativ cu factorii de crestere continuti in laptele uman, iar o eventuala tumora poate capta aceste semnale continute de hrana de origine animala, pe de alta parte tumorile au si ele nevoie de proteine (aminoacizi) pt a se dezvolta, de aceea se evita acestea in tratamentele naturiste ! In schimb este nevoie de o cantitate cat mai mare de flavonoizi si antioxidanti care se stie ca au numai efecte benefice asupra organismului !
Pentru adoptarea unui astfel de regim insa, este nevoie de indrumarea din partea unei persoane cu experienta si de supraveghere medicala de specialitate, fiindca de cele mai multe ori este nevoie de operatie si tratament clasic prima data !!

Sanatate !
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
03-04-2012, 23:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

STOP! de la inceput, citez: "PROTEINELE CONTIN HORMONI" ?! are logica propozitia asta ?
34 stevens
34 stevens [301c]
03-04-2012, 23:44

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Am gresit !..Mai trebuia sa pun si un i la stiintifica ! :D

Hormonii de obicei stau in grasimi ! Pt cine mananca doar cazeina din lapte n-are logica propozitia e adevarat, pt cine mananca branza si carne insa are sens "proteine animale" ! Cu restul inseamna ca sunteti de acord ! :)
35 radicus
35 radicus [411c]
04-04-2012, 01:01

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Normele UE privind alimentele si substantele/cantitatile de substante utilizate la productia de carnuri si preparate din carnuri sunt mult mai stricte decat in SUA. Precizez ca rata bolnavilor de cancer in SUA scade anual cu 1-2 procente de vreo 12 ani incoace. Sa nu-mi spuna cineva ca americanii au ajuns vegetarieni in ultimul deceniu...
Cand tratamentul hormonal la om se intinde pe o perioada indelungata creste riscul, cu cateva procente, pentru anumite limfoame. Chiar daca presupunem ca acei hormoni ajung in cantitati mari in corpul uman NU este explicata, teoretic, aparitia altor cancere. Apoi nu poate fi dovedit vreun beneficiu daca ai cancer si renunti la `carne dopata`. Da, alcoolul, tigarile, consumul exagerat de condimente, carne si grasimi, etc, pot creste riscul aparitiei cancerului. Oricine stie asta. Dar renuntarea la ele cand o persoana are cancer nu va aduce vindecarea niciodata. Foarte posibil ca renuntarea la alimentele de baza considerate nocive de unii sa nu aduca nici macar un beneficiu vizibil. Cauza si efect, indepartarea cauzei dupa efecte nu aduce totul la situatia initiala. Daca un om e lovit de tren degeaba dinamitezi trenul, omul ramane mort.
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
04-04-2012, 11:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, stevens, eu mananc si branza si carne si expresia "proteinele au hormoni", de orice fel ar fi respectivele proteine, nu reusesc sa o inteleg. nu inteleg decat ca cine spune asa ceva trebuie sa-si clarifice putin notiunile elementare de chimie organica inainte sa tina prelegeri si explicatii. iar daca restul discutiei tale (care peste 90% urmeaza acestei expresii) a plecat de la o asemenea enormitate... iti poti imagina cat de corect e si cat se poate fi de acord cu el = ZERO !
37 Mary91
37 Mary91 [10c]
05-04-2012, 09:00

Membru din 05-04-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 10

nu stiu daca aceasta dieta da rezultat sau nu, dar este foarte important ca apa sa fie curata, pentru asta e nevoie de un aparat, singurul din lume, nu dau nume, nu vreau sa creada lumea ca fac reclama.si bunicul meu are cancer si m-am interesat si de aceasta carte, exista o doamna care a scapat datorita acestei diete.asa se spune, nu stiu ce sa cred.tot ce stiu sigur e ca, fara acel aparat nu are rost.Dar e foarte scump.
38 Miss Jackson
38 Miss Jackson [37c]
05-04-2012, 16:59

Membru din 11-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 37

Domnule doctor, dvs. ma acuzati pe mine de persistenta, dar de dvs. ce spuneti?
Incercati sa monopolizati discutia, nu reuseste nimeni sa spuna mai nimic pt. ca dvs. aveti imediat o replica, si din pacate una f. proasta si de 2 bani.

Am primit mesaje private prin care mi se cere cartea, insotite de comentarii nu chiar pozitive la adresa dvs; se pare ca oamenilor le-ar fi teama oarecum de dvs., nu este posibil asa ceva!!! Ba mai mult, s-a intamplat sa ma intrebe cineva si cat costa cartea, cand eu am spus clar ca nu am pretentii financiare.

Din momentul in care am citit ultima dvs. postare mi-am dat seama ca nu stiti chiar nimic, sunteti de rasul-plansul, si nu alta.
Ne place sa ne dam sofisticati, ca am citit carti grele si aride de medicina, ca am studiat ani de zile, ca am plans, am sangerat (ca sa va citez pe dvs.), si asa mai departe... Asa este omul in general, snob, cauta mai intai solutii complicate la lucruri ce se dovedesc ulterior a fi extrem de simple.
Sa ne lumineze Bunul Dumnezeu sa ajungem la cunostinta adevarului. Si aici redau o fraza dintr-o frumoasa rugaciune: "Care pe cei trei tineri si pe Daniil, care erau in Babilon, fiind hraniti cu seminte, i-ai aratat mai frumosi decat pe cei hraniti cu multe desfatari...`, intelegeti ceea ce doriti...

Evident ca oricine care trece printr-o facultate ramane cu ceva, este imposibil sa iesi de acolo fara sa stii chiar nimic, si dezinteresat sa fii, si tot iti ramane o urma de "ceva" in cap, dupa ce treci de examene. Nu contest ca nu stiti medicina, este posibil sa aveti habar de ceva medicina, nu zic nu. Pacat ca nu v-au invatat acolo si despre importanta unei alimentatii sanatoase, iar in cazul bolilor grave de importanta ei vitala, pacat ca nu v-au spus ca de acolo pleaca majoritatea bolilor noastre, de la o alimentatie necorespunzatoare. Din momentul in care ati spus ca nu sunt restrictii alimentare in cazul unei boli asa de grave (ati mai "spus-o" si cu majuscule) mi-am dat seama ca habar nu aveti de nimic si ca nici nu veti avea habar de nimic esential vreodata, pt. ca nu doriti.
Cartile acelea atat de sofisticate pe care va laudati ca le-ati studiat valoreaza fix 0, si mai mult nu mai am ce sa spun.

Si ca sa nu ma mai lungesc cu dvs. la discutii, pt. ca spre deosebire de dvs. eu chiar am lucruri importante de facut, nu sa stau sa contrazic oamenii pe forumuri, ce faceti daca vin la dvs. la cabinet si va prezint un caz complet vindecat numai prin tratamente naturiste? (cu analizele de dinainte si de dupa, cu tot ce trebuie) Ce faceti?! Si atunci o sa refuzati sa credeti?

Dvs. contraziceti cartea lui Breuss si pe celelalte sute, de care spuneti ca prezinta cazuri vindecate. Eu in locul dvs. n-as indrazni sa fac asta, cartile acelea nu sunt fictiune domnule draga, asta nu doriti sa intelegeti, sunt realitate.
Si ca sa va contrazic in legatura cu ceea ce afirmati ca oamenii aceia au facut totul pe bani grei, va redau mai jos un pasaj din cartea domnului Breuss:

"Un tratament al cancerului, realizat conform instrucţiunilor din această carte, nu costă aproape nimic. În ultimă instanţă, pe parcursul dietei cu sucuri, nici pe mâncare nu se cheltuiesc prea mulţi bani. Faceţi comparaţie cu costul medicamentelor sau cu cel al unei operaţii!
Până în 1990, au fost vindecaţi aproximativ 45.000 (valoare probabil sub-estimativă) de bolnavi de cancer, sau de boli aparent incurabile! Dacă aşa-numita mişcare pentru cercetări asupra cancerului şi şcolile academice de medicină convenţională ar fi studiat alături de mine şi nu s-ar fi orientat împotriva mea, ar fi existat probabil peste un milion de cazuri vindecate."
Trageti singur concluzia!

Acum sa stam stramb si sa judecam drept, ce interese materiale ar putea avea oamenii astia, ca doar nu stau si vand ei legumele in piata pe sute si mii de euro? Pe cand companiile farmaceutice fac o adevarata avere pe seama ignorantei si mai ales pe seama bietilor oameni; doar ce a povestit doamna/domnisoara Liliana ca a cheltuit 150 mil. in 30 zile, si totusi in zadar... ei, ce mai aveti de zis? Va spun eu, mai bine taceti, nu mai spuneti nimic, de vindecat nu se va vindeca nimeni prin metodele si tratamentele dvs. chimice, never ever. Doar chin, si atata tot... chimioterapia otraveste si omoara nu numai celulele canceroase, ci si celulele sistemului imunitar, pe care il face "praf". Iar acest sistem imunitar facut "praf" nu mai poate raspunde in mod eficient la atacurile de Candida (cancerul este o ciuperca cauzata de candida) iar aceasta va castiga teren astfel incat cancerul se va transfera si in alte parti ale corpului ajungandu-se astfel la raspandirea acestuia. Ce ii place si cu ce se hraneste aceasta ciuperca? Candida se hraneste cu zahar, carbohidrati, alimente fermentate... Ar mai fi de detaliat dar nu mai am timp acum... concluzia este ca nicidecum nu putem sa spunem ca nu exista restrictii alimentare in cazul acestei boli!! Chiar nu putem, am fi inconstienti daca am crede asta.

"Cinsteste pe doctor cu cinstea ce i se cuvine ca si pe el l-a facut Domnul..." Intru totul de acord, dar medicul sa aiba si el habar macar de regulile de baza ale unei alimentatii. Ca sa nu mai amintesc (din nou) de regulile stricte de alimentatie in cazul bolnavilor.... Asadar, mai studiati... lasati cartile acelea "grele" ca se pare ca nu prea folosesc in prima faza la nimic, cititi in primul rand ceea ce este de baza, se pare ca ati cam sarit peste asta.:) A, si cititi Biblia, daca sunteti crestin, si daca cumva nu ati citit-o. Da, Biblia este intr-adevar o carte grea si in acelasi timp cu greutate.

Este de la sine inteles, nu cred ca trebuie sa mai precizez, ca tratamentul si cura conform cartii doctorului Breuss sa se faca tot sub indrumarea unui medic, dar a unuia deschis sa ajute, dezinteresat material, si nu in ultimul rand f. iscusit.

Ramaneti cu bine!

P.S. Am impresia ca va este teama ca s-ar putea sa va conving pana la urma chiar si pe dvs. insiva.
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
05-04-2012, 19:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mda, absolut improbabil! nu vad cum monopozizez eu discutia. e un forum, aici scrie cine doreste cand doreste... la fel si despre citit.

in rest toate lucrurile scrise si pe care le propovaduiesti tu sunt minciuni, nu conteaza care e cauza lor, nebunie, prostie sau interes material, poate chiar combinatii.

repet: bolnavii de cancer nu trebuie sa urmeze diete alimentare, restrictii severe de nici un fel, alimentatia recomandata este cea echilibrata, care contine in aceeasi masura ca si pentru un om sanatos glucide, proteine si grasimi, iar apoi vitamine si restul principiilor alimentari cunoscuti. restrictiile alimentare se impun indirect, atunci cand omul sufera de boli de metabolism corelate sau nu cu boala de baza (ca de exemplu diabetul) sau cand are alte complicatii, cum ar fi insuficienta renala foarte avansata, insuficienta hepatica, sau alte probleme.

partea cu `cancerul este o ciuperca - candida albicans (sau care o fi)` este iarasi o minciuna, dar nu numai: este o prostie ridicola. este folosita de catre sarlatani ca o explicatie tangibila si usoara pentru oamenii creduli, nimic mai mult.

P.S.: ma intereseaza foarte putin spre deloc ce oameni deranjez eu pe aici, caci treaba mea nu este sa dau apa la moara sarlatanilor nici sa incurajez sperantele false. ce fac aici fac fara nici un interes si e doar un exercitiu pentru gandirea mea oncologica si, daca am ocazia, sper sa scutesc oameni de a se prezenta la medic in ultimul hal al bolii, pentru ca au crezut ei in nu stiu ce dieta sau ce gemoterapie sau mai stiu eu ce baba miraculoasa. peste asta mai confer si niste explicatii cate unor bolnavi sau apartinatori care au nevoie de clarificari. asta e tot.

P.P.S.: vad ca nu rezisti sa nu tot replici si sa replici :D desi ai anuntat inca de mult ca te-ai oprit. amuzant !
40 stevens
40 stevens [301c]
06-04-2012, 00:19

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Mary 91 nu stiu despre ce aparate scumpe pt filtrat apa vorbesti, parerea mea este ca daca sunt atat de inaccesibile e foarte bine sa ramana asa ! :)
Serios vorbind acum cea mai buna apa, adica de leac pt diverse boli, este apa saracita in deuteriu Qlarivia fabricata la un institut de cercetari in fizica de la Valcea si care se gaseste deja in multe retele de farmacie !

Radicus, daca rata de cancere in SUA a scazut in ultimii ani, asta in mod sigur se datoreaza informatiilor care circula mult mai usor in ultima vreme - campaniile antifumat, antialcool, carti si emisiuni de informare despre nutritie etc insa din cauza faptului ca ei mananca toti la restaurant numai carne `dopata` de pui si vita ati vazut cat de imensi sunt ei ca oameni ?!
Răspunde la topic
94 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp