carcnom bazocelular tumora maligna la urechea stanga

Secțiunea: Alte tratamente in cancer
6 comentarii 1
1 luciacadana
1 luciacadana [3c]
14-10-2014, 16:36

Membru din 24-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

bua ziua. in urma cu cateva saptamani am scris pe forum si am primit un raspuns care m-a intristat foarte tare. ginerele meu operat in urma cu 2 ani, ramanand fara urechea stg., cu diag. carcnom bazocelular. a recidivat la inceputul acestui an, incepand sa-i curga din nou un lichid galbui cu sange din ureche. a facut din nou analize , dig. fiind tumoara maligna urechea stg. i s-a recomandat radioterapie insa , la spitalul Fundeni i s-a spus ca nu-i poate face asa ceva riscand sa-i distruga anumiti nervi de la cap si fata. pe forum ni s-a recomandat un medicament foarte scump (cc.280 mil) pe care nu ni-l putem permite. in final medicul curant i-a recomandat o crema pe care o ntroduce in ureche 5 zile pe sapt cu 2 zile pauza, dar de curand a inceput sa i se infunde urechea, sa aiba ameteli si stari de rau. va rog, se mai poate face ceva ptr el. mentionez ca a avut mai multe aparitii pe corp pe care le-a operat si locurile s-au vindecat. va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-10-2014, 17:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (luciacadana, Azi, ora 16:36:11):


cred ca cel putin un consult oncologic ar fi indicat.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
15-10-2014, 22:58

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

LUCICA despre ce medicament este vorba ? poate reusesti aici pe forum sa dai peste un om care a trecut prin asta si va poate ajuta.
SA stii ca sunt multi oameni in special cei care au trecut si ei prin asta si care sunt dispusi sa ofere medicamentele ramase gratuit pt ca alte persoane sa traiasca , NU VA DATI BATUTI ASA DE REPEDE , eu daca faceam asta in octombrie acum nu cred ca mai eram printre oameni, la fel ca voi aveam de ales intre a astepta inca doua luni sau sami iau viata in propriile maini si am ales VIATA.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 luciacadana
4 luciacadana [3c]
06-07-2015, 21:26

Membru din 24-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

buna seara. de la ultima postare starea lui s-a agravat si a facut 24 sedinte de radioterapie. la sfarsitul acestor sedinte a facut o semipareza faciala care i-a afectat ochiul si gura de pe partea stanga, unde fusese operat cu 3 ani in urma. aceasta semipareza faciala se poate vindeca ? cum vom sti daca aceste sedinte au fost o reusita ? va multumesc foarte mult.
5 MARTON
5 MARTON [617c]
09-07-2015, 16:02

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

NU tineti legatura cu medicul curant? el cred ca va spus la cat timp se fac analize si controale periodice care arata daca un tratament a avut sau nu efectul scontat, si in functie de aceste rezultate un tratament se mentine se schimba sau se ajusteaza in functie de pacient, de reactia pacientului la tratament , de efectele pe acre le are asupra pacientului etc....
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 luciacadana
6 luciacadana [3c]
12-07-2015, 19:24

Membru din 24-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (MARTON, 09-07-2015, 16:02:31):

buna ziua. va multumesc pentru raspuns. medicul de la radioterapie i-a spus ca asa trebuie sa aiba dureri, dar el nu le poate suporta, sunt groaznice. a facut 20 sedinte la clinica privata, dar de la terminarea acestora se simte f. rau.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp