Carcinom vezical

Secțiunea: Cancerul de vezica urinara (carcinom vezical)
2 comentarii 1
1 Gheorghe
1 Gheorghe [0c]
14-12-2015, 19:14

Membru din 14-12-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna seara.Mi s a rezecat o tumora vezicala, iar in urma biopsiei am primit urmatorul rezultat: Fragmente (franjuri) tumorale vezicale recoltate endoscopic, prezentand aspect histopatologic de carcinom urotelial papilar bine/moderat diferentiat ,G1/G2 (low grade) ,cu invazie in unele axe si in corionul superficial:pT1.
Proliferarea tumorala este bogat vascularizata , ulcerata. COD ICD-O 8130/3.
2. Fragmente de mucoasa si perete cale urinara ( vezica urinara) ,prezentand edem si marcat aspect congestiv la nivelul laminei propria si interstitial transmural. Musculatura propria interceptata prezinta aspect histopatologic conservat. Alaturat, franj tumoral flotant cu aspect histopatologic de carcinom urotelial papilar binr/moderat diferentiat ,G1/G2 (low grade)
As dori sz stiu cat este de grav si ce trebuie de facut in continuare. Multumesc anticipat..
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-12-2015, 18:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Gheorghe, 14-12-2015, 19:14:25):


trebuie monitorizat de catre medicul urolog, iar cistoscopiile desigur ca vor fi repetate.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp