Carcinom squamos st 1B M0,G2

Secțiunea: Cancerul de col uterin
3 comentarii 1
1 GEORGIANA 1
1 GEORGIANA 1 [1c]
08-05-2020, 14:21

Membru din 22-04-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, in noembrie 2018 Am fost operata laparoscopic in Italia ,histerectomie radicala,pentru o tumoare la col uterin G2,pT1b,N0.fara alte tratamente dupa operatie
(orizontal 1,4cm-infiltrat 6mm).De atunci imi fac la fiecare 3 luni,analize sange, marcari tumorali, CT,ecografie abdominala, mamografie, pap test visita in radiologie si oncologie.Pana acum totul bine (ultimul CT facut in februarie).
Intrebarea mea este daca nu cumva trebuia sa fac radioterapie sau chimioterapie?Atunci oncologul si radiologul meu au decis sa nu urmez un tratament dupa operatie pentru ca dupa rezultatul istologic toti linfonozi Au fost negativi.
Asi dori sa vorbesc pentru psihicul meu cu femei care Au trecut printr-un diagnostic asemanator(Am fost si la psicolog o perioada),dar experientele sunt pentru mine cele mai importante.Am 38 de ani si dupa aproape 2 ani ,sunt inca terorizata de o posibila recidiva.
Va urez tuturor sanatate.
Buna ziua tuturor. Hristos a inviat!
In noiembrie 2018 Am fost operata pentru un carcinom squamos slab diferenziat G2.Histerectomie totala( uter,col uterin ganglioni, linfonozi )laparoscopic in Italia.
Dupa operatie totul bine, sa zicem.
Acum fac controale de rutina,analizele toate inclusiv mar...
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-05-2020, 09:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (GEORGIANA 1, 08-05-2020, 14:21:59):


nu, nu trebuia sa faci nici radioterapie nici chimioterapie. de fapt este foarte bine ca nu le-ai facut, caci te-ai fi confruntat cu efectele lor adverse, dar la cat de mica a fost tumoarea, cu siguranta nu te-ar fi ajutat la nimic. nici atatea CT-uri si investigatii nu mai trebuie de acum in colo, nici markeri. trebuie doar CONSULTUL ginecologic, cu tuseu, cu valve, etc., la 6 luni sau chiar anual.
3 GEORGIANA 1
3 GEORGIANA 1 [1c]
31-05-2020, 20:44

Membru din 22-04-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, 12-05-2020, 09:22:53):

Va multumesc frumos domnul doctor, chiar conteaza pentru mine si pentru moralul meu.Cred ca ce te darama moral Este doar cuvantul cancer, care dupa cateva sedinte la psiholog Am ajuns sa il inteleg.Va multumesc din nou si doresc tuturor si multa.
Buna ziua tuturor. Hristos a inviat!
In noiembrie 2018 Am fost operata pentru un carcinom squamos slab diferenziat G2.Histerectomie totala( uter,col uterin ganglioni, linfonozi )laparoscopic in Italia.
Dupa operatie totul bine, sa zicem.
Acum fac controale de rutina,analizele toate inclusiv mar...
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp