carcinom scuamos moderat diferentiat invaziv

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
56 comentarii 1 2 3
41 kingutzi22@rocketmail.com
28-06-2012, 23:03

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

luni avem programare la cluj, posibil sa o opereze din nou dar asta aflam luni mai sigur dupa ce o vede medicul din spitalul oncologic Cluj.O intrebare as avea, cam cat credeti ca va mai putea trai, aproximativ?
42 kingutzi22@rocketmail.com
28-06-2012, 23:26

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Am sa revin luni cu rezultate de la Cluj.Va multumesc mult de raspuns
43 RaulDuke
43 RaulDuke [7763c]
29-06-2012, 21:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam.
44 kingutzi22@rocketmail.com
02-07-2012, 22:16

Membru din 25-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Buna seara,
Din pacate diagnosticul de la Cluj este acelasi cu cel dat de d-voastra.A inceput de astazi tratamentul cu dacarbazina.
V-a face perfuzii o data la trei saptamani.Diagnosticul ne-a dat peste cap, nu ne asteptam la asa ceva, mai ales ca in luna martie nu era nici un organ atacat.Imi puteti spune la ce sa ne asteptam, o perioada de supravietuire?Multumesc
45 RaulDuke
45 RaulDuke [7763c]
03-07-2012, 00:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

as avea nevoie de inca o informatie suplimentara: cat are o analiza numita LDH ?

la fel ar fi util de stiut daca s-a facut un IRM de cap, avand in vedere varsta frageda, si daca se vede ceva?

altfel ma tem ca exista diferente mici intre subtipurile de STADIU IV al aceste boli. speranta MEDIE de viata se masoara in luni... e drept ca marja este foarte mare si sunt multi factori implicati, inclusiv locurile metastazelor si valoarea acestui LDH... lunile pot fi putine... 6-9 (in cazurile cele mai severe), cerebrale, hepatice etc... pana la un an, chiar 2 sau mai multi in caz de boala foarte lent progresiva. desigur ca are oarecare sanse (recunosc, nu foarte mari) de a raspunde la dacarbazina si a obtine ceea ce se cheama o REMISIE, partiala sau chiar completa, adica o micsorare sau chiar o disparitie a leziunilor vizibile, remisie care sa tina mult timp, nedefinit.

tratamentul cu DACARBAZINA este standard in acest moment; cel mai probabil veti face seriile la aproximativ 28 de zile, nu 21; in cazul in care nu vi s-a spus, este esential sa faceti o HEMOGRAMA de control dupa fiecare 22 pana la 24 de zile de la administrarea fiecarei serii de dacarbazina; atunci este momentul numit NADIR, in care unele dintre celulele sanguine pot scadea periculos de mult, ca efect advers al tratamentului.alte efecte adverse mai frecvente ale acestui tratament mai sunt greata, varsaturile, mai ales imediat dupa tratament, etc. intrati pe sectiunea "MARIJUANA MEDICINALA" a forumului, cititi prima postare si, daca gasiti ceva familiar, lasati o postare. multumesc anticipat !
46 bubu22
46 bubu22 [15c]
07-07-2012, 00:48

Membru din 06-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Buna seara! Este adevarat ca radioterapia se face doar o data in viata? adica dupa ce termina cele 5 saptamani nu se mai poate face dupa o perioada de timp?
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
07-07-2012, 12:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca de exemplu ai facut iradiere cerebrala, nu se poate depasi o anumita doza (care este de obicei doza MAXIMA care se face intr-o repriza, pentru a se obtine beneficiu maxim), decat teoretic si dupa cred cel putin 20-30 de ani. un radioterapeut te poate lamuri mai bine. desigur ca daca este nevoie, poti sa faci pe mediastin, sau pe pelvis, sau pe coloana, dar tot asa, intr-o singura repriza, cu o doza maxima admisa pe zona respectiva. tesuturile iradiate sufera foarte tare pe termen foarte lung, astfel incat nu se poate depasi o anumita doza TOTALA fara niste riscuri atat de mari incat devin certitudini la nivelul respectivelor tesuturi.
48 bubu22
48 bubu22 [15c]
09-07-2012, 04:34

Membru din 06-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Va multumesc f mult ptr raspunsuri. Va descriam lunile trecute situatia tatalui meu care ulterior cred eu, ca s- a mai inrautatit. Spun asta pentru ca nimeni nu ne zice nimic concret. Are 3 saptamani de radioterapie si urmeaza alte doua. Desi am facut un computer tomograf nimeni nu a fost in stare sa ne faca o stadializare a bolii. Ulterior i s a montat o gastrostoma, pentru ca, desi mai manca cat de cat odata cu radioterapia nu a mai putut inghiti nimic pe gura. Oricum gastrostoma a fost o decizie buna pentru ca a mai luat in greutate. Medicul de teritoriu da din umeri, radioterapeutul e mereu grabit si nu are timp sa discute mai mult de 5 minute, am fost la un alt medic orl ist si a facut un examen fibroscopic o sa va scriu si diagnosticul, desi va scriam ca a fost operat se pare ca nu i s a luat decat biopsie, desi medicul de la targoviste ne-a spus ca a facut tot ce s-a putut., acum e prea tarziu pentru operatie, pentru ca boala a avansat destul de mult. Avem doua externari la interval de 2 -3saptamani cu doua diagnostice diferite.
Imi cer scuze ca am scris atat de mult insa suntem disperati si sincer nu stiu un medic care sa ne explice exact in ce situatie e. Ne puteti indruma in vreun fel?
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
09-07-2012, 08:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum adica sa "va indrum" ? dupa terminarea tratamentului radioterapic, si dupa orice iesire din spital, in mod normal, trebuie sa primiti un bilet de externare care sa mentioneze si diagnosticul complet si rezultatul diferitelor investigatii si recomandari ulterioare.

altfel, dupa tratament, trebuie sa faceti o reevaluare oncologica, la un medic oncolog care sa va urmareasca si pe viitor. noi vom putea discuta mai multe dupa ce veti avea mai multe informatii medicale oficiale, respectiv pe baza unor buletine cu parafa si semnatura, analize, bilete de externare, etc.
50 bubu22
50 bubu22 [15c]
07-10-2012, 01:06

Membru din 06-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

buna seara! la ultimul tomograf al tatalui meu facut dupa sedintele de radioterapie s a constatat ca cele doua tumori pe care le avea una de 2cm si alta de 1 cm pe partea stanga a gatului ( are cancer orofaringian) nu si au modificat dimensiunile in schimb boala s- a extins la baza limbii. in mod normal trebuia sa faca chimioterapie, insa este suferind de o anemie severa, este foarte foarte slab iar medicul oncolog a considerat ca daca face citostatice ar insemna sa-i dea ultimul bobarnac, exact asa s-a exprimat. A avut hemoglobina 6, 8 si a fost internat 2 sapt timp in care i s-au facut transfuzii de sange si a ajuns cu hemoglobina la 8. I s-a umflat si in partea dreapta insa la tomograf nu i- a iesit nimic, are dureri foarte mari si deja face morfina . Medicul oncolog a spus ca ori isi mi revine si poate incerca chimioterapia ori daca nu...cate zile o mai avea. Problema e ca el se alimenteaza si prin gastrostoma, i-am luat niste vitamine...insa nimic nu da rezultate. Ce putem face?
51 bubu22
51 bubu22 [15c]
07-10-2012, 01:41

Membru din 06-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Va scriu exact rezultatul tomografului CT REG CERVICALA+CRANIU +CTR IV
Examinarea nativa si postcontrast evidentiaza marcata ingrosare asimetrica a peretelui lateral stang al hipofaringelui ce prezinta structura si iodofilie neomogena
Marcate modificari de structura si iodofilie se evidentiaza si la nivelul regiunii palatine si muschilor linguali
Leziune nodulara cu aspect de adenopatie necrozata cu dimensiuni de aprox 2 cm vizibilalatero-cervical stang(submandibular)
Alta adenopatie de 1 cm situata submentonier stanga
La nivel cerebral nu se evidentiaza leziuni heterodense intraparenchimoase infra sau supratentoriale
Fara procese expansive intracerebrale
Sistem ventricular situat pe linia mediana simetric, fara modificari de calibru

concluzii: recidiva tumorala loco regionala
adenopatii laterocervicale
fara diseminari secundare cerebrale

Ne puteti spune un stadiu? Medicul oncolog da din umeri si nu vrea sa ne zica. Multumesc mult.
52 RaulDuke
52 RaulDuke [7763c]
07-10-2012, 15:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce este o problema ca se alimenteaza prin gastrostoma ? altfel nu s-ar alimenta deloc !

stadiul... nu mai suntem la inceput, ca sa conteze stadiul pus in momentul diagnosticului. oricare ar fi fost "stadiul" la inceput, momentan suntem in fata unei tumori avansate si recidivate dupa tratament, lucru care este echivalent cu ultimul stadiu. din pacate boala va evolua, il va chinui si va muri in nu foarte mult timp, fara a se putea face mare lucru in privinta asta. daca se poate restabili din punct de vedere al starii generale si al analizelor de sange, se poate reincerca sau relua in discutie un nou tratament de chimioterapie, care sa-i mai prelungeasca putin viata. dar acum inteleg ca asta iese din discutie.
53 bubu22
53 bubu22 [15c]
08-10-2012, 00:04

Membru din 06-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Multumesc pentru sinceritate. Ne gandeam sa incercam ceva naturist, ceva sa-i mai usureze suferinta...e pacat ca are doar 47 de ani..
54 bubu22
54 bubu22 [15c]
03-11-2012, 21:51

Membru din 06-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 15

din pacate tatal meu a decedat pe 19 octombrie dupa multa suferinta. In nici macar un an de la aflarea diagnosticului. Multumesc foarte mult pentru sfaturi, fara macar sa l fi vazut vreodata, tot ce mi-ati spus a fost adevarat. Ultima saptamana din viata lui a fost groaznica, cu morfina de 3 ori pe zi, slab cum nu cred ca o sa mai vad vreodata pe cineva, anorexic e putin spus, respirand cu un aparat de oxigen, iar in penultima zi de viata fara ca macar sa mai poata vorbi si sa mai ceara ceva. Multumesc inca o data !!! Cancerul o boala care nu iarta!
55 iamira
55 iamira [8c]
03-11-2012, 22:41

Membru din 05-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

condoleante...
nu inteleg cum e posibil ca orice medic sa vada doar pe specialitatea lui (si de multe ori nu vede nici atat) fara sa-l mai intereseze restul organismului...
pacientii sunt plasati dintr-o parte in alta si nimeni nu priveste omul in intregime
si mai ales in ochi...nu incearca sa inteleaga ce probleme are efectiv omul ci doar incearca sa scape de el, sa-l trimita mai departe...
pana omul ramane fara bani si renunta sa-si mai zica problema...
o trateaza cu ce vede la televizor sau cu ce zice un prieten sau cu...indiferenta
pana e prea tarziu...
si atunci de obicei este CANCER
iar oncologul desi stie ca nu are nici o sansa ii interzice orice tratament naturist
CHIAR NU EXISTA NIMIC ALTERNATIV CARE SA AJUTE?
56 RaulDuke
56 RaulDuke [7763c]
06-11-2012, 11:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu. daca ar exista ceva atat de simplu si ieftin si accesibil care sa functioneze, ce rost ar mai avea spitalele si farmaciile si medicii si medicina pe de-a intregul ?
Răspunde la topic
56 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp