Carcinom scuamocelular slab diferentiat

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
5 comentarii 1
1 valy_clau74
1 valy_clau74 [1c]
03-04-2011, 17:09

Membru din 03-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,
Asi dori sa-mi spuneti care este prognosticul acestui diagnostic. Va scriu toate detaliile din buletinul Histopatologic:
Diagnostic Histopatologic: Lambou cutanat prezentand central formatiunea tumorala ulcerata, histopatologic cu aspect proliferare tumorala maligna localizata la nivelul dermului, cu invazie in hipoderm, alcatuita din celule epitelioide, cu dispozitie in plaje si cuiburi, pe alocuri cu formare de cordoane; rare celule tumorale izolate in profunzime; marcat pleomorfism celular si nuclear, relativ frecvente celule cu monstruozitati nucleare, unele multinucleate, cu vacuolizari perinucleare si nucleoli vizibili, eozinofili; numeroase mitoze tipice si atipice; arii intinse de necroza si supuratie intratumorale; stroma tumorala desmoplazica bogat vascularizata; marcat infiltrat inflamator intra si peritumoral; marcat detritus fibrononecrotic si keratotic in suprafata.
Testele IHC efectuate, releva:
DESMINA pozitiv in tesut muscular neted din peretele vascular, negativ in tumora
MELAN A pozitiv in melanocite, negativ in tumora
MNF 116, AE1-AE3, AE3 pozitive difuz citoplasmatic in celulele tumorale
34BE12 negativ in celulele tumorale
BerEP4 pozitiv in epiteliul glandelor ecrine, negativ in tumora
CK 8/18 pozitiv citoplasmatic in celulele tumorale, pozitiv in epiteliul glomerulilor glandelor ecrine
CK 5/6 pozitiv citoplasmatic in celulele tumorale
CK 7, CK 20 pozitive in epiteliul glandelor ecrine, negativ in celulele tumorale
p63 pozitiv nuclear in celule tumorale
TTF 1 negativ in celulele tumorale
Concluzie: Aspectul histopatologic coroborat cu testele IHC sustin diagnosticul de Carcinom scuamocelular slab diferentiat (grad jos de anaplazie G3). Cod OMS: 8070/3. Stadializare:pT4pNx
2 Vio sau Vasi
2 Vio sau Vasi [141c]
17-03-2011, 21:44

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

e greu de dat un prognostic, este bine de consultat medicul care a stabilit sa se faca acest examen.diagnosticul pus in concluzii nu este unul fara probleme.multa bafta.
3 valy_clau74
3 valy_clau74 [1c]
01-04-2011, 14:09

Membru din 03-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Bun gasit din nou. Deorece am vazut ca nu am reusit sa aflu mai multe informatii despre diagnosticul soacrei mele am decis sa mai aduc cateva informatii. Am fost la consult de specialitate la doamna Profesor dr. Anghel Rodica, care i-a prescris 20 den sedinte de radioterapie pe care le va face la spitalul Elias cu dl dr. Tarlea. De luni va incepe tratamentul, insa imi este teama fiindca nimeni nu vrea sa ne spuna nimic clar, toti se feresc sa ne spuna ceva concret. Asi dori daca este cineva pe acest forum care ne poate lamuri cu cateva detalii am fi foarte recunoscatori. Sa nu se creada ca am dori cine stie ce asigurari ci doar un prognostic, atat si nimic mai mult. Stiti cum este cand bajbai pe intuneric, fara sa ai habar incotro te indrepti.
Multumesc anticipat pentru orice fel de informatie. Multa sanatate tutror, si dumnezeu sa ne ajute pe toti.
4 Vio sau Vasi
4 Vio sau Vasi [141c]
01-04-2011, 22:04

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

repet, un prognostic nu va poate da nimeni.va pot spune ca medicii care o urmaresc pe soacra d-voastra sunt deosebiti, ca tratamentul este lung si poate si greu, dar cu Dumnezeu inainte.este un cancer, acest lucru vi s-a comunicat?unde este localizat, pe piele sau...?totul depinde si de stadiul tumorii si daca are sau nu metastaze si de modul in care organismul lupta cu aceasta boala.cancerul se poate si vindeca, dar depinde de multi factori.sanatate multa.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
03-04-2011, 17:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intra`devar este un cancer cutanat, dupa toate aparentele. din moment ce nu ne spui nimic legat de DIAGNOSTICUL CLINIC, adica dimensiune, localizare, stadializare (extensie, noduli, metastaze) si alti factori colaterali ca de exepmlu varsta soacrei talle, etc etc etc, nu se poate da nici macar un prognostic global orientativ. datele despre care iti zic eu ar trebui sa se afle in vreunul din biletele de externare de la oncologie/chirurgie/radioterapie sau pe unde ai mai fost sau te duci. din moment ce ti s-a recomandat radioterapie pe zona operata putem presupune ca este vorba de o boala localizata, fara metastaze. dar nu putem stii sigur, nu ? trebuie sa intrebi! in cazul formelor locale se poate inclusiv vindeca, cu sanse destul de bune.
mult succes!
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp