Carcinom scuamocelular nekeratinizat, invaziv G2

Secțiunea: Alte forme de cancer
2 comentarii 1
1 Ioana1997
1 Ioana1997 [0c]
27-10-2014, 17:28

Membru din 27-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

In urma unui atac vascular cerebral, tensiune 160 cu 100, am cerut si un eco deoarece burta de cateva zile incoace a fost tare. Rezultatul eco+consultul ginecologic a adus rezultatul urmator : CARCINOM SCUAMOCELULAR NEKERATINIZAT (carcinom epidermoid nekeratinizat, cu celule mari), INVAZIV G2 + 2 TUMORI care cuprind colul uterin si cele 2 ovare (20-25 cm ).Merita o operatie in acest caz? Unii spun ca ar efectua nimeni o operatie in stadiul acesta, deocamdata ni s-a sugerat o radioterapie, altceva nu s-ar mai putea face. Va rog din suflet daca imi puteti explica mai exact despre ce fel de cancer e vorba, in ce stadiu e, care sunt sansele de supravietuire acum?



Va multumesc anticipat si sper ca nu am gresit locul pentru mesaj, este prima data cand scriu pe un forum.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
27-10-2014, 18:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ioana1997, Azi, ora 17:28:06):


din pacate datele pe care le furnizezi sunt prea putine pentru a-mi face o idee corecta/completa. revino cu detaliile buletinelor medicale (consulturile, biopsia, etc). cel mai probabil insa pare a fi vorba de un cancer de col uterin care este deja avansat. trebuie vazut daca are metastaze, iar daca nu, atunci intr-adevar radioterapie+chimioterapia (daca nu exista contraindicatii) ramane tratamentul standard. daca exista metastaze, atunci singura varianta ramane tratamentul simptomatic si chimioterapia.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp