carcinom scaumos slab diferentiat tip 2B - ce inseamna?

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
5 comentarii 1
1 savu ileana
1 savu ileana [0c]
10-07-2009, 17:08

Membru din 10-07-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Acum 3 saptamani in urma unei biopsii ginecologice am fost depistata cu ,,carcinom scaumos slab diferentiat tip 2B". Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna acest lucru. Va multumesc.
2 lyanageorgescu
2 lyanageorgescu [101c]

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Cred ca pana la aceasta data ati inceput tratamentul si ati aflat mai multe despre boala dvs.Cred ca vorbim despre colul uterin.Carcinom scuamos este forma histopatologica ,adica tipul de celula;slab diferentiat arata potentialul de evolutie daca nu este tratat, iar 2B semnifica dezvoltarea in jurul colului in parametre. Va doresc toate cele bune si invingerea bolii!
3 lyanageorgescu
3 lyanageorgescu [101c]

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Cred ca pana la aceasta data ati inceput tratamentul si ati aflat mai multe despre boala dvs.Cred ca vorbim despre colul uterin.Carcinom scuamos este forma histopatologica ,adica tipul de celula;slab diferentiat arata potentialul de evolutie daca nu este tratat, iar 2B semnifica dezvoltarea in jurul colului in parametre. Va doresc toate cele bune si invingerea bolii!
4 tarja
4 tarja [1c]
10-07-2009, 16:42

Membru din 10-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

VA ROG URGENT,AM UN CAZ ASEMANATOR DE DIAGNOSTIC,DUPA OPERATIE MAMA A FACUT DOAR 2 SAPT RADIOTERAPIE PT CA NU A MAI SUPORTAT DIN CAUZA UNEI COLITE.CE SA FACA IN CONTINUARE?SCHEME DE TRATAMENT FOLOSITE DE ALTII?
E BINE DE STIUT ,DESI NE-AM INTERESAT LA MULTI TERAPEUTI.
5 lyanageorgescu
5 lyanageorgescu [101c]
10-07-2009, 17:08

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Colita se trateaza si se incearca terminarea radioterapiei, chiar dupa o pauza de 3-10 zile. Radioterapia este foarte importanta.In rest depinde de stadiul de boala ,extensie adica si de maiestria chirurgului care a operat-o.Chimioterapie se face in cazul persistentei bolii dupa operatie si radioterapie
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp