carcinom papilar urotelial infiltrativ M 8120 3 G2 pT1

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
11 comentarii 1
1 scaraechertvalentin@yahoo.com
30-04-2014, 16:27

Membru din 30-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

este diagnosticul anatomo-patologic, nefiind medic, as vrea sa-mi spuna cineva, cat de rau este acest cancer, si care ar fi calea de urmat, dat fiind faptul ca tata, are 75 de ani, nu se alimenteaza suficient si a slabit cam 4-5 kg in 2 saptamani.
multumesc anticipat !
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-07-2012, 21:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

a fost operat ? spune mai multe despre istoricul medical ! si ce i-a propus urologul sa faca ?
3 scaraechertvalentin@yahoo.com
15-07-2012, 09:07

Membru din 30-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

a fost operat, in urma cu 30 de zile, si, postoperator, a urmat un tratament cu Amikocin 500 mg si Tavanic, a avut o stare febrila, cu temperatura de 37 pana in 40*, si a continuat cu Colestin si Uricol, deoarece s-a constatat prezenta bacilului
Klebsiela pulmonae in urina.
Rezultatul biopsiei l-am primit in urma cu 2 zile, pe 17.07.2012, de aceea am interbat care ar fi calea de urmat.
Urmeaza sa mergem la urologul care l-a operat.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
15-07-2012, 15:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este un cancer localizat, cu prognostic intermediar, deci nu rau/nefavorabil. operatia este tratamentul standard urmata de chimioterapie administrata local (in vezica), care se face tot de catre urolog, apoi urmarire pe termen lung. lucrurile arata favorabil, cu sanse mari devindecare.
5 scaraechertvalentin@yahoo.com
17-09-2012, 20:26

Membru din 30-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

am avut impresia ca, RaulDuke, este pe subiect si stie ce spune, rugamintea mea, nu-l mai lasati sa dea sfaturi, tatal meu este pe final, si faptul ca, nu am incercat o alta solutie atunci in pripa, a fost o greseala capitala.feriti-va de sfatuitori ca RaulDuke ! D-zeu sa va ajute, si multa sanatate !
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
17-09-2012, 20:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

faptul ca "este pe final" este absolut improbabil sa fie datorat cancerului cu diagnosticul din titlu. defapt este practic imposibil, iar raspunsul dat de mine a fost, in spiritul tuturor discutiilor de aici de pe forum, STRICT din punct de vedere oncologic. daca a suferit niste complicatii operatorii care au avansat, neputand fi controlate, asta NU contrazice absolut nimic din ce am zis eu.

acum, daca vrei, poti sa clarific putin mai mult ce vrei sa zici cu "este pe final". cum adica este pe final, de ce anume ? ce informatii ai primit de la medici ? si la "ce alta solutie atunci pe moment" te referi ? nu era absolut nicio presiune de tratament din punct de vedere oncologic. urologic si dpdv al infectiei, cu siguranta, dar asta era datoria medicilor care se ocupau de el atunci.
7 savona
7 savona [2c]
25-01-2013, 02:11

Membru din 25-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

domnule doctor raul duke va rog din suflet sa-mi acordati putina atentie si daca se poate o parere de a dumneavoastra cred ca mar ajuta sa ies di bezna in care ma aflu actual va relatez pe scurt ce se intampla : in anul 2011 cumnata mea in varsta de 40 de ani a suferit o interventie chirurgicala pentru extirparea une tumori a colului uterin st 1 nu ia fost recomandata nici un fel de terapie de tip chimeo sau radio deoarece interventia a fost facuta cu mare succes spunea medicul chirurg, mentionez ca totul se petrece in italia deoarece aici este rezidenta in fine control din trei in trei luni totul este bine pana cand pleaca in romania pentru 4 luni timp in care boala recidiveaza cu o agrsivitate fantastica tumora ajunge la 7, 8 centimetri este atacat si rinichiul stag odata cu el si uretera stanga si vezica urinara, i se face din nou interventie chirurgicala de tip piver 2 i se introduce un stent pe uretera stanga si totodata se face si colostomia a urmat 3 sedinte de chemio in urma carora a ajuns dinnou internata in spital deoarece au scazut foarte rau celulele albe a facut si o infectie urinara si una in sange actual i se administreaza antibiotic mentionez ca nu are restul organelor afectate nici ficatul nici plamanii, astazi am vorbit dinnou cu medicul si surpriza imi spune ca nu se mai poate face nimic pentru ea deoarece a aparut si o fistula intre vezica urinara si vagin in concluzie se va urma doar o cura chemio in scop paleativ.suntem distrusi de durere toti speram ca se va putea interveni chirurgical pentru rezolvarea problemei de vezica in schimb nici o sansa sun medici de aici . as vrea sa am si o parere de a dumneavoastra . va multumesc anticipat si va salut cu respect .Mihaela.
8 stevens
8 stevens [301c]
25-01-2013, 21:00

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Medicii nu v-au mintit in legatura cu prognosticul bolii din punctul lor de vedere, INSA daca traiti in Italia cumnata dv este ca si salvata daca apelati la Dr Simoncini de la Roma ! Iata datele sale de contact :

http://www.curenaturalicancro.org/per_contattarci.htm

Toate complicatiile de la vezica, rinichi sunt vindecabile cu terapia si sub observatia sa ! Iata aici cateva testimoniale video cu diverse tipuri de cancer tratate :

http://www.curenaturalicancro.com/en/video/video-patients

Doamne ajuta !
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
25-01-2013, 22:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu stiu foarte bine ce fel de parere vrei sa-mi exprim... intr-adevar, in momentul de fata, singurele lucruri care sunt posibile sunt ingrijirile suportive si, daca se poate, chimioterapia.
10 savona
10 savona [2c]
28-01-2013, 01:11

Membru din 25-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

va multumesc mult pentru raspunsuri. este foarte greu de acceptat ideea ca cineva drag este pe marginea prapastiei si nu reusesti sa gaesti nici macar existenta ultimului fir de ata salvator nu stiu nici e u dle doctor ce as fi vrut sami spuneti poate speram in ceva pozitiv din partea dumneavoastra ceva de care sa ma pot agata ca de o ultima speranta. uneori cred ca si cancerul este o modalitate de selectie intre persoane importante si cobai. in fine. cobai sunt vesnic condamnati la moarte pentru a prelungi viata persoanelor de o anumita importanta pentru care indiferent de agresivitatea bolii si de stadiul ei se mai gaseste o solutie salvatoare.
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
28-01-2013, 11:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

chiar crezi ca exista oameni care, indiferent in ce stadiu al bolii se afla, sunt salvati ? asta ar insemna ca exista oameni nemuritori... aproape. iar cobai, intre oameni, asta nu stiu sa existe. la ce te referi ?
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp