carcinom ovarian.. cat de grav e si ce se poate face?

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
5 comentarii 1
1 lucasm
1 lucasm [0c]
13-08-2009, 18:24

Membru din 13-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

mama mea a fost diagnosticata cu carcinom ovarian bilateral slab diferentiat- grad inalt de anaplazie G3 cu invazia trompelor ,parametrelor si corpului uterin. Metastaze carcinomatoase epiplooice.
Stadializare TNM pT3bpNxpMx
Stadializare FIGO IIIb
Cod OMs8020/3. Va rog sa imi explicat ma pe indelet diagnosticul pus , cat de grav este si ce se poate face!!!!!!!!!!
2 lyanageorgescu
2 lyanageorgescu [101c]
29-07-2009, 16:49

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Slab diferentiat,G3, inseamna o forma agresiva de cancer. Stadializarea IIIb arata extensia la organele enumerate de Dvs. si faptul ca metastazele epiploice au dimensiuni sub 2 cm.Starea invaziei ganglionare nu e apreciata. Oricum este grav.Inteleg ca a fost operata-foarte bine. Nu specificati tipul interventiei-radicala sau de citoreductie-adica a mai ramas sau nu masa tumorala postoperator. In orice caz tratamentul urmator este chimioterapia.Uneori se obtin rezultate excelente , dar pe perioade reduse de timp-. Va doresc sanatate.
3 juliena
3 juliena [13c]
12-08-2009, 16:16

Membru din 24-08-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna ziua,

Stie cineva un medic care a tratat disgerminomul ( tumora cu celule germinale maligna) si tratamentu a avut rezultate ?; va rog sa ma ajutati pt. ca sororii mele i s-a extirpat o astfel de tumora si trebuie sa venim la Bucuresti Luni la Spitalul Fundeni, sectia Oncologie; suntem dezorientati, cu atat mai mult cu cat suntem din Pitesti si am inteles ca este destul de problematic cu internarile in acest spital.
Va multumesc si multa sanatate !
4 roze
4 roze [11c]
13-08-2009, 18:04

Membru din 28-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 11

ptr.juliena
V-am dat un raspuns despre IOB ,la cealalta rubrica,,Stadiul in care se afla cancerul".Ma putei informa ce v-au spus cei de la la IOB?
5 juliena
5 juliena [13c]
13-08-2009, 18:24

Membru din 24-08-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 13

pt. roze

au spus ca are un disgerminom ( tumora cu celule germinale ); am citit ca este destul de rara, numai 5% din cazurile de cancer reprez. aceasta si in general in 86% din cazuri este vindecabile ( poti trai 5 ani sau mai multi ); depinde cat de putenic este organismul sa lupte
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp