Carcinom microcelular T4N3M0 + Dificultati de vorbire

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
7 comentarii 1
1 romicu_75
1 romicu_75 [5c]
24-10-2011, 02:22

Membru din 25-05-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Sotia mea. Are 44 de ani, 57 kg, fost fumator. A fost diagnosticata in ianuarie 2008 cu carcinom microcelular pulmonar mediastinal-dreapta, T4N3M0. A urmat tratamentul constand in polichimioterapie si radioterapie pulmonara concurenta, plus iradiere profilactica "whole brain". Remisia a fost completa, reluaindu-si activitatea la inceputul anului scolar (este profesor - fizica). In martie 2010 a avut o recidiva localizata in apropierea ficatului. Din nou polichimioterapie 8 sedinte, avand ca rezultat din nou remisia completa. Tratamentul a fost finalizat pe 22.10.2010 prin exament CT cap, torace, pelvis - nici un semn de ingrijorare. In data de 22.01.2011, dupa vreo doua zile in care a fost... mai putin energica decat de obicei, a acuzat durere de cap si de spate, tratate cu un Nurofen si, la recomandarea medicului de familie, am demarat si Augmentin 1g/12 ore. A dormit si dupa, la interval de vreo 2 ore, a acuzat faptul ca vede cu ochiul drept ca si cum s-ar fi uitat spre bec inainte. Am verificat pupilele - nimic deosebit. Dupa 10 minute vederea a revenit la normal, insa nu mai putea finaliza propozitiile. Le articula corect, le formula corect dar nu le finaliza. La o ora dupa o injectie cu B1+B6+Piracetam si un Tonotil vorbirea a revenit la normal. A dormit OK, ramane doar o usoara durere de cap.
Maine dimineata mergem la oncolog care probabil ne va trimite la neurolog.
Update: Peste weekend totul a fost OK, mai putin poate o senzatie de usoara oboseala. Azi (luni, 24.01.2011) am mers la oncolog, care ne-a programat Joi pentru un CT cap+gat+torace+pelvis cu substanta de contrast pentru joi Ne-a recomandat si un consul de specialitate la sectia Neurologie. Am fost la neurolog care, dupa ce a ascultat simptomele prezentate de noi i-a facut o internare de zi pentru azi, marti si miercuri, pentru un tratament intravenos cu Manitol+ Piracetam+ Cerebrolysin, intramuscular Milgamma si vitamine Triovit si PoliOmega oral. Dupa prima zi de tratament s-a simtit OK, am venit acasa chiar pe jos (cam 1 km). A mancat OK, a mai tras o ora de somn, a mai stat pe la TV. Pe seara insa s-a simtiti obosita (ora 21) si s-a intins in pat. Pe la 21.15 am intrebat-o de vorba, vorbise in prealabil putin la telefon cu o colega si deficientele de pronuntie s-au manifestat din nou. Nu putea finaliza propozitiile, le incepea corect dar ieseau alte cuvinte spre finalul propozitiei. Am pus-o sa-mi scrie - literele corect "desenate" dar... cuvinte prea lungi si fara inteles. Am lasat-o sa se odihneasca, dupa 10 minute nu adormise, acuzand o usoara durere de cap, dupa 30 minute era adormita.
Va rog sa dati o parere referitoare la cele prezentate mai sus. Este posibil un AVC ischemic tranzitoriu? Daca nu este ischemic ci hemoragic, tratamentul dat de neurolog poate face rau ? Daca este o tumora localizata in creier... exista variante de tratament ? Radioterapie ? Gamma knife ?
2 lala2004
2 lala2004 [21c]
25-01-2011, 12:28

Membru din 09-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 21

De unde sunteti?
3 romicu_75
3 romicu_75 [5c]
25-01-2011, 16:32

Membru din 25-05-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Caracal, Olt.
4 romicu_75
4 romicu_75 [5c]
25-01-2011, 16:35

Membru din 25-05-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Update: Astazi, dupa un nou shot de Manitol+ Piracetam+ Cerebrolysin perfuzate, intramuscular Milgamma si vitamine Triovit si PoliOmega oral am facut si un examen oftalmologic. Atropina + verificare fund de ochi. Totul e OK. Poimaine mergem la CT general si... vedem dupa.
5 romicu_75
5 romicu_75 [5c]
26-01-2011, 20:44

Membru din 25-05-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

A treia zi de tratament - dimineata somnolemta, mic dejun, somn pana la 11, stare de greata, voma, pe la 12.30 am plecat pentru tratamentul la neurologie, suportat OK, restul dupa-amiezei fiind fara probleme.
6 chicunatalia
6 chicunatalia [7c]
29-01-2011, 22:29

Membru din 29-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna ziua! Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar acum7 luni...a facut chimioterapie 4 sedinte + radioterapie 25 sedinte... acum zice ca are noduri in git, inghite greu si are febra pina in 38...sa mai intensificat si tusea si scuipa sputa cu singe...VA ROG SA-MI ZICETI ESTE VRE-UN EFECT SECUNDAR AL RADIOTERAPIEI...???? In rest se simte bine si are si pofta de mincare...alt discomfort nu -l deranjeaza... Va rog frumos..sa-mi raspundeti!!!!!

Acel nod din git zice ca parca sa spart si a iesit mult murdarie cind a tusit... ce ar putea fi...nu mai inteleg nimic...si medicul nu ne explica nimic...Va Rog sa ma ajutati cu un raspuns.
7 lala2004
7 lala2004 [21c]
21-02-2011, 13:57

Membru din 09-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Nu stiu sa-ti raspund la intrebarile tale dar, pot sa-ti spun ca sint tratamente naturiste care-i pot prelungi viata.Am inteles ca nu are metastaze, un lucru f bun.O sa-ti trimit un mesaj privat pt. ca nu am voie sa postez aici pt. a nu face publicitate unui site.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp