Carcinom mamar infiltrativ NST

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
1 comentarii 1
1 Gyongyi
1 Gyongyi [0c]
31-03-2023, 23:09

Membru din 31-03-2023

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,

In ianuarie mama mea, in varsta de 64 de ani, a descoperit un nod solid si sensibil la palpinare in sanul drept. Dupa ecografie mamara si biopsia aspirativa cu ac fin am primit rezultatul ca este vorba despre un lipofag cu dimensiunea aprox. de 11 x 8 mm. Cu toate acestea am ales operatia, au facut lumpectomie pe la inceputul lunii martie. In 2 saptamani am primit rezultatul de la anatomie patologica: carcinom mamar. Am consultat cu un oncolog pentru un scurt timp, problema este ca fara programara nu te accepta. Oncologul ne-a zis ca problema nu este atat de mare, avand in vedere ca s-a facut operatia, si stadiul este pT1c, si ca putem sa asteptam linistit pana ce o sa avem programare, si probabil mama va primi tratament hormonal fara chimioterapie.
Am incercat sa inteleg si sa analizez rezultatele primite, dar nefiind medic, as avea nevoie de ajutor. Intrebarea mea primara este ca, avand in vedere rezultatele, putem sa asteptam pana la sfarsitul lunii aprilie? Dupa parerae Dumnevoastra ce tratament este recomandat?

Descriere microscopica:
Tip histologic: carcinom mamar infiltrativ NST
Grad de malignitate histologica (Nottingham): grad 2 (formare lumene - 2 puncte, pleomorfism nuclear - 2 puncte, numar mitoze - 1 punct; scor 5)
Focalitatea tumorii invazive: unifocala
Dim. max. al focarului tumoral invaziv: 12 x 8 mm
Carcinom in situ: prezent; DCIS cu grad nuclear intermediar de tip cribriform si solid
Statusul marginilor de rezectie:
distanta min. fata de marginea de rezectie cea mai apropiata (posterioara):
- cc. invaziv < 2 mm
- DCIS adiacent
Invazie limfovasculara: prezenta
Invazie perineurala: prezenta
TILS: < 5 %
Necroza: prezenta, de tip comedo
Microcalcificare: prezenta
Receptori Estrogenici: aprox. 90%, reactie slaba si moderata, scor Allred (5+2=7)
Receptori Progesteronici: 100%, reactie intensa, scor Allred (5+3=8)
Ki-67: redus, <3%
HER-2: 0, negativ
Noduli limfamatici: limfonoduli absenti in piesa operatorie
Terapie neoadjuvanta: fara terapie neoadjuvanta in antecedente
Alte modificari: focare de hemoragie, macrofage cu depozite de hemosiderina

Diagnostic histopatologic:
Carcinom mamar infiltrativ NST, grad 1 de malignitate histologica, asociat cu carcinom ductal in situ de grad intermediar, tip solid si cribriform cu prezenta comedonecrozei.
Marginea de rezectie chiururgicala este adaicenta tumorii in situ si se afla la <2 mm fata de marginea de rezectie posterioara (cea mai apropiata).

Multumesc frumos pentru ajutor
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp